fbpx

ששת המופלאים // רותה קופפר

0

האם במבחן הזמן 'חברים' ניצחה את 'סיינפלד'?

 

בעוד כמה חודשים בתי הקטנה תתגייס. עם לכתה לצבא יתרוקן הבית מצלילי הגיל, געיות הצחוק ונחירות הצהלה. לא שלה, חלילה. אלא של מוניקה, רייצ'ל, רוס, צ'נדלר, פיבי וג'ואי, והצחוק המוקלט באולפן של התכנית 'חברים'. אלה הפכו לפסקול הקבוע של חיינו, מוזיקת הרקע של ביתנו, וכך גם בבתים רבים וטובים של בני עשרה ב־2018 בואכם 2019 – של קהל שלא גדל על הסדרה הזאת, ובחלק מהמקרים אפילו עוד לא נולד כאשר שודר הפרק האחרון בהחלט של הסדרה ב־2004. כן, כבר כמעט לפני 15 שנה.

 

הסדרה שבמשך שנים נהנתה מצפייה בשידורים חוזרים במכורתה ובמדינות רבות בעולם, כולל בישראל, חוותה תחייה גדולה במיוחד, מאז שלפני כשנה נקנו 234 פרקיה על ידי ענקית המדיה נטפליקס, ונטענו בשירות הסטרימינג שלה, מוכנים לשיגור בינג', בזה אחר זה, עונה אחר עונה, וחוזר חלילה.

 

הסיטקום הוא הסדרה הכי פופולרית בנטפליקס בבריטניה, למשל, ובמקומות רבים אחרים נמצא בעשירייה הראשונה. בנטפליקס אמנם לא חושפים את נתוני הצפייה, אבל מכון מחקר באנגליה שבדק הרגלי צפייה בקרב 2,500 איש, מצא שהסדרה הכי נצפית של נטפליקס בממלכה היא 'חברים'. טינאייג'רז מצטטים ממנה אירועים, כפי שהוריהם היו מצטטים את 'סיינפלד'.

 

דוגמה נוספת לפופולריות של 'חברים' היא שבאולפני וורנר בברבנק שבקליפורניה יש קומפלקס של אתרי צילום של סדרות וסרטים, מאלה של 'הארי פוטר' ועד 'האביר האפל', אבל רוב האנשים רוצים לראות את סט הצילומים של 'חברים'. אחד המדריכים במקום אמר לאתר הבידור וולצ'ר של 'ניו יורק מגזין', כי "'חברים' היא ללא ספק האטרקציה הכי גדולה". אנשים מתארסים שם, סיפר, מצטלמים שם, בוכים למראה הספה הכה מוכרת, בבית הקפה הדמיוני סנטרל פֵּרק שכיכב בסדרה.

 

פותחים את הכיס, בגדול

לפני כחודש חוו הצופים המסורים, ויותר מזה פרנסי נטפליקס, פניקה קלה, כאשר נדמה היה שהרישיון לשדר את הסדרה פג, ומ־2019 יעברו הפרקים לשירות סטרימינג מתחרה, שאיננו מוכר וקיים כבר בבתים רבים. עמוד הסדרה בנטפליקס אף הודיע כי מתחילת ינואר 2019 כבר אי אפשר יהיה לצפות בסדרה.

 

עד מהרה החליפו את השדר הזה באחד מרגיע יותר – הסדרה תמשיך להיות משודרת במשך 2019. נשמעה אזעקת רגיעה. נטפליקס מצאה עצמה במקח וממכר מול ענקית התקשורת AT&T שקנתה את קונגלומרט המדיה טיים־וורנר ואיתו את הזכויות על הסדרה. ההסכם שהגיעו אליו בתום משא ומתן לא קל הוא שנטפליקס, ששילמה עד עתה 30 מיליון דולר על הסדרה, תעלה את התשלום בחדות – ל־100 מיליון דולר לוורנר מדיה, וכי תיאלץ לראות את הסדרה גם בשירות סטרימינג של קונגלומרט האב, המחזיק בזכויותיה.

 

במרחב טלוויזיוני שבו יש הצפה של תכניות טלוויזיה – בנטפליקס בלבד דובר על 700 סדרות חדשות בשנה – עידן שבו הטלוויזיה מתהדרת בחדשנות ובאיכות יוצאת דופן, מעניין, אפילו אירוני, שדווקא סדרה מיושנת במובנים רבים, היא הלהיט התורן. במיוחד מפתיע בראי הזמן ולאור תחרות ידועה. אותה תחרות בין שתי הסדרות 'חברים' ו'סיינפלד' של אותה רשת, NBC, באותו יום שנקבע על ידה מאז שנות ה־80, עת נטלה את ההובלה בפריים טיים האמריקאי. בערבי חמישי, שמותג כ"must-see-tv", היה ל־NBC לוח שידורים מנצח מבחינת אחוזי הצפייה, בעיקר בזכות הסיטקומים שלה, מ'חופשי על הבר' בשנות ה־80 ואילך. בתחרות העזה שהחלה בשנות ה־90, אבל תרבותית נמשכת למעשה עד היום, דווקא 'חברים', שנחשבה לפחות חדשנית, פחות מבריקה, היא שמובילה.

 

'חברים', הסיטקום של היוצרים דיוויד קריין ומרתה קאופמן, על שישה רווקים ניו יורקים, שלושה בחורים ושלוש בחורות, בתחילת דרכם המקצועית, הרומנטית והמשפחתית, עלתה לשידור חמש שנים אחרי 'סיינפלד'. היא שודרה בין השנים 1994–2004, בעוד שהסדרה "על כלום" של ג'רי סיינפלד ולארי דיוויד, על ארבעה חברים רווקים הגרים בניו יורק – ג'רי, ג'ורג', איליין וקריימר – שודרה בין 1989–1998. מאחר ששתי הסדרות עסקו בצעירים בניו יורק, שינוי משמעותי מנשואי הסיטקום המשפחתי, ושתיהן שודרו בהצלחה ברשת NBC, מקובל היה להשוות ביניהן.

 

בזמן שידור הסדרות בשנות ה־90 'סיינפלד' הייתה המובילה בבירור. גם במשך כמה שנים טובות אחר כך. היא נחשבה לאחת הקומדיות המשפיעות, נכללה ברשימות הסדרות הכי טובות בתולדות הטלוויזיה בעיתונים כ'רולינג סטון', 'אנטרטיינמנט וויקלי', 'טי.וי גייד' ואחרים. ב־2013 בחר בה איגוד התסריטאים של אמריקה במקום השני ברשימת הסדרות הכי טובות בכל הזמנים. קדמה לה רק 'הסופרנוס'. ערוץ E! קבע שהיא "הסיבה העיקרית ששנות ה־90 שלטו".

 

גם מבחינת הרייטינג 'סיינפלד' הובילה על 'חברים'. בפרק הסיום שלה ב־1998 צפו 76.3 מיליון איש; בפרק הסיום של 'חברים ב־2004 צפו 52.2 מיליון בארה"ב. בפרק ממוצע של 'סיינפלד' צפו 26.6 מיליון איש, וב'חברים' 23.6 מיליון. גם בתחום הפרסים 'סיינפלד' הייתה כשידה על העליונה ("כולנו רוצים יד. קשה להשיג יד", אם לצטט מתוך הסדרה המופלאה ההיא). לקומדיה הצינית והמבריקה היו 68 מועמדויות לפרס האמי והיא זכתה בעשרה מהם; בעוד ש'חברים' הייתה מועמדת ל־64 פרסים וזכתה בשבעה מהם. הפער גדול עוד יותר בפרסי גלובוס הזהב. 'סיינפלד' הייתה מועמדת ל־15 פרסים וזכתה בשלושה מהם, ו'חברים' הייתה מועמדת לעשרה פרסים וזכתה רק באחד מהם.

רוצים לקרוא את המשך הכתבה? לפרטים על מבצע מנויים חדש ואטרקטיבי – לחצו כאן        

איור: רועי רחמים

איתמר בן גביר

עוצמה של איש אחד // הטור של עופר חדד

עפר חדד / 04/09/2019
ביבי נתניהו בכנס בחירות בהיכל התרבות של העיר באשר שבע

הסדום והעמורה שבדרך // הטור של רונית ורדי

רונית ורדי / 05/09/2019
איור" עמרי כהן לכתבה מאת אליק מרגלית

מסע בין פרשנים // מאת אליק מרגלית

ליברל / 05/09/2019

בדד // מאת שרה ליבוביץ־דר

שרה ליבוביץ-דר / 08/09/2019
תמונות נתניהו, ריבלין, גנץ וליברמן למדור מאת רותם דנון

מו"מ נולד // הטור של רותם דנון

רותם דנון / 04/09/2019
איור: עובדיה בנישו לכתבה מאת יונתן שם אור

פחד מוות // סדרת בחירות מיוחדת מאת יונתן שם־אור, חלק ג' ואחרון

יונתן שם־אור / 08/09/2019
סבך הקרבות בימין. מאת רועי לחמנוביץ

סבך הקרבות בימין // הטור של רועי לחמנוביץ'

רועי לחמנוביץ / 05/09/2019

דברור ישיר // מאת אור הלר

אור הלר / 15/09/2019