fbpx

לא מפחד מדרך ארוכה

מתנגדי ההפיכה המשטרית ינצחו במאבק, לי זה ברור. אך הדרך אל הניצחון עוד ארוכה | תחזית לימים הקרובים והקרובים פחות

0

‏החלטתי להסתכן ולהעריך מה צפוי לקרות עם ההפיכה המשטרית והמאבק בתקופה הקרובה. רוצים לדעת?

אתחיל מהסוף – המאבק האדיר שלנו יצליח, אבל רק בהיבטים מסוימים, בינתיים. למעשה, הם יתחילו את *קמפיין הסלמי הגדול לחיסול הדמוקרטיה*, ‏מה שיכניס את המאבק לשלב קריטי, מאתגר וארוך.

בימים האחרונים כבר התחילו הדיווחים על כך שהקואליציה הולכת על "פשרה". הם יטענו שלמרות שאין עם מי לדבר באופוזיציה, הם החליטו "לעדן את הרפורמה" בעצמם. הם יסבירו שזה כבר דומה למתווה הנוסף שהציג הנשיא, וגם יטענו שזה בעקבות אינספור הפורומים שהתכנסו לאחרונה, יגידו שההסתדרות בעד, שחלק מהמשפטנים תומכים וכו׳. הם יספרו לציבור שהם יממשו "רק" חלקים ממה שדובר, ולכן אין שום דרמה. כביכול (כמובן שזה בולשיט, על כך למטה).

לדוגמה, הם יצמצמו את עילת הסבירות ולא יבטלו לגמרי, יוסיפו נציגות לאופוזיציה ‏בוועדה למינוי שופטים, אבל עדיין יצרו את התקדים הדרמטי והמסוכן של רוב לקואליציה, ועוד שלל "עידונים".

אבל ברור בעיניי, שכמו בכל מו"מ, הם מראש לא תכננו ללכת על כל הטירוף המוחלט שמדברים עליו כבר חודשים, או לפחות לא היו בטוחים שילכו על כולו עד הסוף. הם רק בדקו אותנו, כדי לבדוק מה ריאלי. ואז, כמו מלוע של תותח, המאבק התעורר. ‏הם יציירו את המצב כאילו אין ספק שהם ממש לא ציפו לכוחות האדירים שהתגייסו, מהארץ ומהעולם, ולכן עלינו להסתפק בהצלחה שבעידון ההפיכה, שמגיע רק בגלל הלחץ המטורף שהמאבק יצר אצל כמה חברי קואליציה (חלקם להבנתי כבר אומרים בחדרים סגורים שעל הרפורמה כפי שהיא מנוסחת כיום הם לא יצביעו). הם יקראו לזה "פשרה".

אגב, ספוילר, הם לא באמת יצאו לפגרה באפריל כמו שכולם מדווחים, הם יחילו הסדרים למהלך הפגרה ויובילו שם את המשך הדיונים בלהט. אגב 2, יהיו בפגרה גם דיונים רבים על התקציב בוועדת כספים, (ולא רק) וגם בתקציב יש כמה דברים שצריך להכיר.

‏ופה יתחיל הסיפור האמיתי החדש – הדרמה החדשה היא המבחן הענק שבו רק שאלה אחת: איך כל הגורמים יגיבו למצב החדש שנוצר. בפועל, ההפיכה תתחיל, אבל, כביכול, לא כפי שאדריכליה חשבו. בנקודה הזו סביר להניח שחלק מהציבור יהיה מעט מבולבל. חלקים מסוימים, אפילו מתוך הנאבקים, יחשבו שאין פה כבר הפיכה ושאכן הושגה פשרה טובה.

‏אבל כאן בדיוק כל הכוחות שמבינים שהכל חלק מ*תרגיל הסלמי הגדול* יצטרכו להרים הילוך ולהבהיר לכל הציבור העצום שנאבק: 1. אסור ליפול לספין הענק הזה. 2. הם מאוד קיצוניים ורוצים כח בלתי מוגבל ולכן הם ימשיכו לכרסם בדמוקרטיה, אך לאט יותר ובאופן מתוחכם יותר. 3. המאבק יהיה חייב להמשיך ובעוצמות גדולות ומשתנות, לאורך כל זמן שבו נידרש להתמיד בו. 4. אם נעשה את אלו ננצח! גם אם זה ייקח זמן.

אם שרדתם עד פה אז שימו לב: אני מזכיר שזו הערכה בלבד, ואין להשתמש בצילומי מסך במידה ואטעה או אפספס חלק. מצד שני, אם אדייק בחלק מההערכות, תוכלו חופשי להפיץ צילומי מסך.

 

הכותב הוא ח״כ לשעבר מטעם מפלגת ״כחול לבן״

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook