fbpx

יהדות ארצות הברית לא יכולה עוד להישאר 'נייטרלית'

הקריאה ל"אחדות" בקהילה היהודית בגדולה בעולם – בין אם על ידי תמיכה בהפיכה האנטי-דמוקרטית, או על ידי אימוץ עמדה "נייטרלית" – משמעותה מעילה בערכי הליבה של ארצות הברית ושל וישראל | נוכח ההפיכה המשטרית במדינת היהודים, גם הקהילה היהודית הגדולה בעולם צריכה להשמיע קול

0

ישראל עוברת ניסיון מהיר ואגרסיבי לשינוי משטר. קואליציה שנבחרה באופן לגיטימי, נחושה להשתמש ברוב הקטן, הכמעט מקרי, שיש לה בכנסת, כדי לעצב מחדש באופן בלתי לגיטימי את היסודות הדמוקרטיים של ישראל ולהפוך אותה למדינה לא-ליברלית וחלולה.

אם נתניהו ושותפיו ישיגו את מטרתם, ישראל שהתפתחה במשך 75 שנה לכדי המדינה היהודית והדמוקרטית היחידה בהיסטוריה, כבר לא תהיה דמוקרטית. האם היא תהיה עדיין "יהודית"? זה תלוי בהגדרה של כל אחת ואחד למושג "מדינה יהודית". אבל עבור רוב יהודי ישראל, זה איננו ויכוח אקדמי. זהו קרב קיומי על נשמת המולדת ועל עצם האפשרות של ילדינו ונכדינו לחיים עתידיים כישראלים גאים וחופשיים, "להיות עם חופשי בארצנו".

מה שמתחולל בישראל איננו עוד מופע שגרתי של "דמוקרטיה תוססת" או "וויכוח ער", כפי שתומכי ההפיכה מנסים לטעון. זוהי נקודת מפנה בהיסטוריה של האומה הישראלית והעם היהודי. כמו בשתי נקודות בעברנו הלאומי הרחוק – חורבן בית ראשון ובית שני – כל המפעל הלאומי שלנו עומד על סף קטסטרופה תוצרת בית.

מה תפקידה של בעלת בריתה הגדולה ביותר של ישראל ברגע מכונן שכזה? ואיזו עמדה צריכה לנקוט הקהילה היהודית החשובה ביותר, קהילת יהודי ארה"ב, שהיא ליברלית בבסיסה?

בשנים האחרונות הידרדרו הדמוקרטיות, הן בארצות הברית והן בישראל לכאוס. חלק גדול מהאזרחים נפל קורבן לנרטיבים לאומניים, פופוליסטיים ולעיתים גזעניים וקונספירטיביים, שהופצו על ידי מנהיגים רעילים, ומתודלקים על ידי אנשי תקשורת ציניים ורשתות חברתיות מתלהמות.

בשתי המדינות, כל דיבור על "אחדות" מנותק מהמציאות הפוליטית והחוקתית. אין אמריקה "מאוחדת", אין ישראל "מאוחדת" ואין קהילה יהודית אמריקאית "מאוחדת". צריך לעצום את העיניים, לאטום את האוזניים ולסתום את האף כדי לקיים את הטענה השחוקה כי "צריך שיהיה רק קול יהודי-אמריקאי אחד בנושא ישראל".

הטיעון שיהודי ארה"ב צריכים לייצג חזית מאוחדת בנושא הישראלי פשט את הרגל לפני עשרות שנים, כאשר אייפא"ק סירב לתמוך ביוזמת השלום ההיסטורית של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, אף שנתמכה על ידי רוב העם הישראלי. הקו הזה הוכח שוב כבלתי מועיל כאשר אייפא"ק תמך במסע הצלב ההרסני של נתניהו נגד הסכם הגרעין של ממשל אובמה עם איראן. 

בימינו, כאשר כללי המשחק הדמוקרטי נזרקו מהחלון על ידי קואליציה של עבריינים מורשעים, פוליטיקאים אנטי-דמוקרטיים, פונדמנטליסטים דתיים וקנאים משיחיים, לקרוא ל"אחדות" אמריקאית-יהודית – אם בתמיכה בהפיכה האנטי-דמוקרטית ואם על ידי אימוץ "נייטרליות" – פירושו מעילה בערכי הליבה של ישראל ושל אמריקה כאחד. 

לאחר ש-אייפא״ק סטתה ימינה, הן במונחים אמריקאיים והן במונחים ישראליים, השדולה הליברלי הפרו-ישראלית J Street הפכה לנציגת המרכז והמרכז-שמאל של יהדות ארצות הברית, והיא זו שעליה מוטלת מלאכת ההובלה בארה"ב של המאבק נגד ההתקפה על היסודות הדמוקרטיים של מדינת היהודים. 

מאות אלפי ישראלים וישראליות יצאו לרחובות בשבועות האחרונים להפגנות נגד מה שמכונה "הרפורמה המשפטית", ונגד חלקים אחרים בסדר היום של ממשלת הימין הקיצונית. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הזהירה כי "אם האנשים שמקדמים את התוכנית הזו יצליחו, השנה ה-75 של ישראל תיזכר כשנה שבה ספגה הדמוקרטיה שלה מכה אנושה". מומחי כלכלה, חברות היי-טק, משפטנים ומנהיגי הממסד הביטחוני מתגייסים באורח חסר תקדים נגד ההפיכה השלטונית.

הישראלים האלה מבינים בדיוק מה מונח על כף המאזניים. כעת, אנחנו צריכים שהידידים האמיתיים שלנו בארצות הברית וברחבי העולם יצטרפו אלינו.  

זה הרגע של ממשלת ארה"ב, יהודי ארה"ב וכל האמריקנים הפרו-ישראליים שיש להם חששות מפני מדיניות ממשלתנו ועתידה של ישראל כמולדת בטוחה ודמוקרטית לעם היהודי – לדבר. זה לא צריך להיות רק תפקידם של J Street ועוד מספר ארגונים, אלא של הקהילה היהודית אמריקאית הליברלית כולה. 

ממשלת הימין הקיצוני משווקת לישראלים את השקר שהאג'נדה האנטי-דמוקרטית שלה לא תפגע ביחסיה של ישראל עם ארצות הברית, או במעמדה מול שאר העולם. גם כשהיא פועלת לשינוי יסודי של אופייה הדמוקרטי של ישראל ומדיניותה כלפי יהודים לא-אורתודוקסים, קהילת הלהט"ב וערביי ישראל. הממשלה רוצה שהממשל האמריקני ותומכי ישראל בקהילה היהודית האמריקאית, יעמידו פנים שמדובר ב"עסקים כרגיל".

בינתיים, הימין מצידו שמח להמשיך ולהישען על התומכים והמממנים הקולניים שלו בארצות הברית, כדי לעזור לקדם אג'נדה לא-ליברלית משותפת. כשמיליארדרים רפובליקנים נותנים בעילום שם מיליונים לצוות החשיבה שעזר לנסח את "הרפורמה המשפטית" של הממשלה. איש לא דורש מהם, כפי שדורשים מג׳יי סטריט (J Street), "לא להתערב בעניינים הפנימיים של ישראל".

 J Street מבטיחה שנבחרי הציבור בארה"ב יקבלו תמונה מורכבת ואמינה של המציאות בישראל מיוצאי מערכת הביטחון, ממנהיגי האופוזיציה ומהחברה האזרחית – ולא רק מהממשלה והשופרות שלה. הם מבהירים שבעוד אנו הישראלים זקוקים לעזרה אמריקאית כדי להגן על עצמנו מפני רקטות, התקפות טרור ואיומים ביטחוניים אחרים, אנו זקוקים גם לעזרה כדי לסיים את מעגל הסכסוך האינסופי ולהשיג שלום. עכשיו, יותר מתמיד, אנו זקוקים לעזרה כדי לשמר ולהגן על הדמוקרטיה שלנו.

הנשיא ג'ו ביידן כבר אותת על חששותיו לגבי עתיד הדמוקרטיה של ישראל ו"ערכיה המשותפים" עם ארצות הברית. יהודים אמריקאים התומכים בערכים הללו, ואשר מוקירים ומבינים את חיוניות הברית האסטרטגית בין ארצות הברית וישראל, חייבים לקום ולהילחם איתנו כתף אל כתף ברגע מכונן זה. 

זה הזמן. האיום לא יכול להיות מסוכן יותר, ומה שמוטל על הכף לא יכול להיות חשוב יותר. הצטרפו למאבק שלנו לדמוקרטיה, למען החופש, למען ישראל שמייסדי ומייסדות המדינה נלחמו כל כך כדי ליצור. למען מדינה שפועלת לפי ערכי מגילת העצמאות. יש לכם/ן מקום גם בקרב הזה.

 

ערן עציון הוא לשעבר סגן ראש המועצה לביטחון לאומי.

השגריר דניאל שק שימש כשגריר ישראל בצרפת ודובר משרד החוץ הישראלי.

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook