fbpx

מה מניע את ח"כ בצלאל סמוטריץ'? // ראיון מאת נחמה דואק

0

לו אתה נער פלסטיני, היית הופך ללוחם שחרור?
"אני אידיאליסט. סביר להניח שאם הייתי בצד השני הייתי אותו דבר, ויש סיכוי שהייתי מנהיג פלסטיני שדוחף לפעולות. בהחלט"

מה מניע את ח"כ בצלאל סמוטריץ'?
האיש מלא הניגודים, שמנגן על פסנתר, מייצר יין, נאבק למען ניצולי השואה וגם חולם כמובן על כיבוש עזה וסיפוח יהודה ושומרון, שועט קדימה. מאמין שבית המקדש קום יקום ובטוח שמקום האישה בבית. ומה יקרה אם בנו יעדיף בנים?

כשנכנס ח"כ בצלאל סמוטריץ' לאולם בגבעת שמואל, עבר זיע התרגשות בקהל. באותו בוקר העלה ציוץ מתריס שבו כינה את כל השוטרים "אפסים". את התנצלותו הרפה, שבאה בהמשך, כיסה בהרבה מילות אישום כלפי המשטרה, "שמגינה רק על שמאלנים וערבים ולא על המתנחלים". אבל היה גם מי שאמר שחבל שהזמינו אותו לאירוע לזכרו של אורי אליצור, מאבותיה האידיאולוגיים של ההתיישבות הציונית־לאומית ביהודה ושומרון.
ערב העיון התרכז בסוגיית שילוב נשים בצה"ל. סמוטריץ', שנבצר ממנו לשבת בפאנל יחד עם ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, קיבל את רשות הדיבור ואת הבמה לעצמו. דעותיו על מקומן ותפקידן של נשים בעולמנו התקבלו בזעם. מנחת האירוע, מוריה קור, בעצמה מתנחלת, תקפה אותו בחמת זעם כשנתן להבין שהוא חושב שמקומה של האישה בבית פנימה. כבודה של בת מלך וגו'. סמוטריץ', לא פחות, טען שצה"ל מאפשר לרוחות פוסט־מודרניות להיכנס לצבא, רוחות שכל מטרתן להרוס את התא המשפחתי המסורתי, ומכאן שצה"ל רוצה בהרס התא המשפחתי. לכן משבץ צה"ל נשים לתפקידים רבים ומגוונים, כולל שירות משותף עם גברים. "אני נגד שירות נשים בצבא. זו עמדת הרבנות והיא מחייבת אותי. אבל מי שרוצָה להתגייס, שיהיה לה לבריאות. אם בת תשאל אותי, אגיד לה 'תתחתני ותלדי הרבה ילדים למען ישראל'. אבל אם תתעקש, אמליץ ללכת לשירות לאומי ולא לצבא. אבל אני גם שם לב שהבנות שלנו, שמחונכות לתרומה למדינה, מתגייסות ונשארות שומרות תורה ומצוות ויראות שמיים. וכן, אני מאמין שצה"ל מאפשר כניסות של השקפות פוסט־מודרניסטיות שסותרות את ייעודו הבסיסי של הצבא".
אם תשאלו אותו הוא יגיד שאין פמיניסט ממנו. שהוא מסיע כל בוקר את הילדים למוסדות החינוך, שאשתו עובדת ובבעלותה חנות בגדים בקרני שומרון, שאחת לכמה זמן הם הולכים לייעוץ לתחזוק הזוגיות ושלדעתו איילת שקד יכולה להיות ראש ממשלה מצוינת.
על זה נאמר – כן, אבל… כי כששאלתי אותו כיצד הוא מגדיר את עצמו תשובתו הייתה: "אני יהודי, ציוני, מאמין בריבונו של עולם, נמצא בתוך תהליך של גאולה ובזמן שמתממשים בו דברי הנביאים, דבר שמטיל עליי אחריות כבדה, וכל בוקר אני קם ושואל מה לעשות כדי למלא את התפקיד שלי".

– כלומר, ההורות לשישה והזוגיות אינן מגדירות אותך?
"אה, נכון, אני בעל לרויטל שהיא אישה נפלאה, שפרנסה אותי כשהייתי אברך ושאין לי בעיה שהיא הרוויחה יותר ממני – היום אני מרוויח יותר – ואבא לחמישה בנים ולבת מתוקה, הודיה. אבל אני מודה, שאצלי הציבורי לפני האישי. כך גודלתי. כך חונכתי. הסדר של המחויבות הוא לריבונו של עולם, לעם ולמשפחה".
סמוטריץ', 38, סגן יו"ר הכנסת, נולד ביישוב חיספין שברמת הגולן, למשפחה בת עשר נפשות. אביו ראש ישיבה. כשהיה בן שלוש עברו לבית אל. לפני 20 שנה הקים את ביתו בקדומים, שם הוא מגדל את ילדיו בבית שעובר בימים אלו שיפוץ נרחב. "אצלי, רק עבודה יהודית", הוא אומר. מעיד על עצמו שהיה ילד שובב על גבול המופרע הכיתתי. "הייתי ילד שובב ואנרגטי. על גבול ה'בוקר טוב תלמידים, בצלאל לפינה'. מי שממש הציל אותי היה מנהל הישיבה, הרב יששכר וסרלאוף, שבכיתה ד' מינה אותי לעוזר המנהל והטיל עליי אחריות. לא שהפסקתי להיות שובב. עובדה שבכיתה ח' זרקו אותי מבית הספר לשלושה חודשים. אבא לקח אותי לישיבה הגבוהה שעמד בראשה והפך למנטור של החיים שלי. אני תלמיד שלו. מעריץ שלו. בכל יום ראשון אני לומד איתו בחברותא. לא מחמיץ", כך סמוטריץ'.

החישוב האברכי

בגיל 18 לא התגייס, אלא המשיך ללמוד כאברך בישיבה גבוהה. למד ולמד. לא הוסמך לרבנות אבל כן למד, במהלך היותו אברך ישיבה, משפטים בקריה האקדמית אונו, במסלול לאברכים, ורק אחרי שסיים את הלימודים, בהצטיינות, התגייס והוא בן 28 ואב לשלושה ילדים. בחצי פה הוא אומר שחבל לו שהחמיץ שירות צבאי קרבי. "לצערי, לא זכיתי להיות קרבי. חשבתי שזה יותר נכון ללמוד תורה. כשהתגייסתי הייתי עוזר של ראש חטיבת המבצעים. שֵירַתי שנה וחצי".

– למדת שנים בישיבה, לא הוסמכת לרב, ולמדת משפטים, במסלול של יום בשבוע. נשמע חלום, אבל גם בזבוז כספי ציבור לבחור שנראה שיש לו פרופיל 97. מרגיש נוח עם זה?
"אני מרגיש שתרמתי יותר מאשר אם הייתי הולך לצבא בגיל 18. ועל איזה כספי ציבור את מדברת? אברך עולה למדינה 10,000 שקל בשנה, ואילו תלמיד בבצלאל, שלא תורם כלום למדינה, עולה למדינה 40 אלף שקל בשנה. מי שלומד תורה שומר על ביטחונה של ישראל. מה יותר טוב – שירות של שלוש שנים ואז נסיעה לטיול של אחרי צבא, שחלקם לא חוזרים ונשארים בחו"ל, או לימוד תורה, הקמת משפחה וחיזוק המדינה? אנחנו גרים כאן בזכות הקדוש ברוך הוא וכל אחד עושה את תפקידו. אנחנו שליחים בשיבת ישראל לעצמו. המחשבה שלי הייתה שאבנה את המשפחה שלי מתוך לימוד תורה, וזה לא פחות חשוב משירות קרבי".
– אז אתה ערכי יותר מיו"ר הרשימה שלך נפתלי בנט, ששירת כקצין בסיירות מובחרות והוא גם שומר מצוות?
"לנפתלי חסר הרקע התורני, ולכן חשוב שאני לצידו. לעובדה שבאתי מרקע תורני יש ערך מוסף בפוליטיקה. לנפתלי יש הבנה בכלכלה ויכולת מנהיגות".
– ואיילת שקד, שהיא בכלל חילונית, צריכה אם כך לחזור בתשובה?
"שתחזור בתשובה. אני רוצה שכל עם ישראל יחזור בתשובה. אני בהחלט מאמין שעם ישראל מתקרב לבורא עולם ובעזרת השם יקיים מצוות. הנביאים הבטיחו לנו שזה יקרה, ואנחנו רואים בעינינו שזה קורה".
– אז אתה בטח מאמין שגם בית המקדש השלישי ייבנה.
"אין לי ספק. הוא יקום במקומו. האם ייפול משמיים, מידי שמיים, או שאנחנו נבנה, עוד אין תשובה".
– אם בית המקדש ייפול משמיים אז אתה בטח לא מאמין בתיאוריית המפץ הגדול. אני צודקת?
"אין סתירה בין תורה לבין מדע. אלוקים ברא את העולם בשישה ימים. אז איך זה שיש ממצאים בני מיליארדי שנים? היה תהליך של שישה ימים או שישה מיליארד שנים. קרו תהליכים שאת כולם אלוקים יצר. הרבה יותר הזוי לחשוב שהכל נברא מהמפץ הגדול. הרבה יותר הזוי לחשוב שבאנו מהקוף. תיאוריית דרווין כבר פאסה ותורת האבולוציה גם היא כבר לא מקובלת בעולם המדע".

לכתבה זו יש המשך. הכתבה המלאה פורסמה בגיליון המודפס. 

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook