fbpx

מתריע בשער // נחמה דואק מראיינת את אלוף (מיל') עמוס גלעד

"נתניהו מנהיג מנוסה, אבל ההיסטוריה מתרשמת מהחלטות ומביצוע, לא מרטוריקה" אלוף (מיל') עמוס גלעד, כבר לא בשירות המדינה, ממשיך להתריע מפני התהליכים ומהאויבים שמסכנים אותנו. ריאיון

0

 

 

"בשנת ה-70 להקמתה ישראל נהנית ממציאות ביטחונית, מדינית וכלכלית נוחה, אולם ניתן לראות בבירור חשרת עננים כבדים באופק", אומר אלוף (מיל') עמוס גלעד בקולו הרועם. 33 שנים בצבא, ועוד יותר מעשור כראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, הופכים את גלעד לאחד שיודע. גם היום, לאחר שפרש והתייצב בראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, הוא מעודכן, ממוקד ובעיקר מודאג.

 

"יש סימנים למגמת החרפה באיומים על הביטחון הלאומי מחוץ ובסיכונים לחוסן הלאומי מבית. אני לא מסתכל רק על הגבולות החיצוניים, אלא גם על מה שקורה בחברה. שמת לב, שלא ירחק היום ו-50% מהילדים שיתחילו כיתה א' יהיו או חרדים או ערבים, שלא מתגייסים? אני רואה גם סכנה בחוק הלאום, שנחקק לאחרונה. הוא מיותר, מסכסך בתוכנו. יש את מגילת העצמאות, ואם ראש הממשלה רצה, היה יכול לקחת אותה ולהפוך אותה לחוק. חוק הלאום הוא ללא איזונים. רק ליהודים. ואני שואל – מי יפקח עלינו אם הורסים את בית המשפט העליון? והשחיתות הציבורית זה אסון. השחיתות הציבורית משולה בעיניי לטרמיטים. אותן נמלים שמפרקות כל מה שעומד בדרכן. יש כאן הסתה, פלגנות, השתלחות".

 

רגע, אתה מדבר על ראש הממשלה, בנימין נתניהו?

"ברור שאני מדבר על ראש הממשלה. קחי לדוגמה את פרשת השוחד לכאורה בעסקת הצוללות. שוחד מחברה גרמנית אחרי השואה? גרמניה נותנת לנו צוללות כדי למנוע שואה שנייה. אז אני לא קולט את עניין השחיתות. למה מיקי גנור מקבל עמלה? זו עסקה בין ממשלות. מי שקולט את הספינות זה אנשי חיל הים שעובדים קשה, יומם ולילה, כדי לקלוט אותן. הם עושים את זה במסירות בתמורה למשכורת צבאית בקבע. נציגי צה"ל לא מקבלים עמלה ואין סיבה שאיזשהו מאכער יקבל עמלה. זה נראה מגעיל ומושחת. אין בושה? גנור לא תרם כלום לעסקה. אבל כל האנשים שקשורים לזה נתפסים כקרובים למלכות. זה מעורר קבס. מזעזע בעיקר שהם מתיימרים להיות מקורבים לראש הממשלה. סליחה על המילה, אבל התבהמנו".

 

"במשרד הביטחון לא חקרו אף אחד באזהרה. לקחו עדויות, גם ממני. יש דברים שהייתי מעורב בהם בהיבטים של קשרי חוץ. העדתי כפי שמתחייב מכל אזרח שמוזמן לתת עדות. מה אמרתי שם? הפרשה בחקירה ולא אוכל לומר".

לא לזלזל בטהרן

אז אם לא הבנתם, עמוס גלעד זועם. על ההתנהלות. על השחיתות. על חוסר האכפתיות. גם בתפקידו החדש במרכז הבינתחומי הוא עדיין בקשר הדוק הן עם מקבלי ההחלטות והן עם גורמי המודיעין. הוא מחייך חיוך קטן כשאני שואלת אם יש לו עדיין מקורות מודיעין, כמי שהיה בכיר באגף המודיעין. "עם מי אני נפגש אשמור לעצמי", הוא אומר, אבל ניכר בדבריו שהוא מעודכן, שהוא מדבר עם כולם, גם כמי שעומד גם בראש כנס הרצליה הנחשב, שבו נפגשים ראשי המדינה וראשי קהילת המודיעין והצבא.

את האיום המרכזי, הקיומי, הוא רואה באיראן. גלעד מספר שכבר ב-1996 העביר חוות דעת מודיעינית לראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, על הסכנה הטמונה באויב ממזרח, זה שבטהרן.

"הייתי אז באגף המודיעין בצה"ל ואני מאמין שקלטנו את האיום האיראני בצורה נכונה. אחרי עיכוב מסוים, נתניהו אימץ את ההערכה שלנו. בדבריו הוא משקף באופן אמיתי את האיום האיראני. לאחרונה נרשמה עליית מדרגה בעימות מול איראן, שהוא איום הליבה המרכזי על ישראל.

"לצד שאיפתו להגמוניה אזורית, המשטר האיראני חותר להשמיד את ישראל. הוא אינו מסתיר זאת. למרות שבסבב ההסלמה במאי, וגם בקיץ האחרון, ישראל פגעה קשות בתשתיות ובנכסים צבאיים של איראן בסוריה, זה לא ריפה את ידיה של איראן להמשיך בניסיונותיה להתבסס צבאית בסוריה. לכן ניתן להעריך שסבב ההסלמה הזה לא היה האחרון".

 

אז בעתיד הקרוב צפויה מלחמה ישירה עם איראן?

"ההסתברות למערכה כוללת בין איראן לישראל בעתיד הנראה לעין היא נמוכה. ההכלה של סבב ההסלמה במאי מעידה שלשני הצדדים אין עניין במערכה כוללת לעת עתה".

 

אני מניחה שלא מזיק שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נושא נאום ציוני ומטיל סנקציות על איראן.

"מרגש לשמוע נאום כזה על ישראל ועל ירושלים, אבל בל נשכח שהאיראנים נחושים להשמיד את ישראל. הם רוכשים רקטות, מייצרים טילים ארוכי טווח ולא מתרגשים מהסנקציות, כיוון שהנשיא טראמפ לא מצליח לרתום את כל העולם לסנקציות הללו. לכן, בעניין זה, ארה"ב מבודדת, ובהמשך אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מבודדים ביחד איתה מול האיראנים.

"השילוב של המשטר האיראני הנוכחי יחד עם הנחישות שלו, שישראל חייבת להיעלם, מסוכן ואמיתי. יש להם תוכנית אסטרטגית שכוללת טילים, מל"טים ולבסוף נשק גרעיני".

 

ארכיון הגרעין שהביא המוסד לא מוכיח שהם כרגע לא מקיימים את ההסכם שחתמו עם הנשיא ברק אובמה ועם מדינות אירופה?

"הארכיון מוכיח שהם נחושים לפתח נשק גרעיני. מי שחושב שהם לא יעשו הכל כדי להשיג נשק גרעיני, ואז לתקוף את ישראל, טועה. על בסיס הניסיון שלי, אסור שיהיה להם נשק גרעיני. אם יהיה, הם יאיימו עלינו בכל רגע ורגע ותהיה פאניקה. גם מדינות ערב לא יסבלו שיש לאיראן נשק גרעיני. זה יזעזע את היציבות באזור".

 

אבל לפי מקורות זרים, גם לישראל יש נשק גרעיני, כך שהאיום הוא הדדי, לא?

"ישראל אמרה שהיא לא תהיה הראשונה שתכניס נשק גרעיני לאזור. הם חושבים שיש לנו מאות טילים וגרעין, ולכן חותרים לטילים כבדים ולנשק גרעיני".

 

הסערה הדו-לאומית

לצד האיום הנשקף מאיראן, גלעד מודאג ממה שקורה בחזית הפלסטינית. אנחנו נפגשים כאשר מציינים 25 שנים לחתימה על הסכמי אוסלו.

"טעינו כשהתחברנו לשותף רצחני, יאסר ערפאת, אני חושב שהמצב הקיים הוא אחד האיומים הכבדים. הסבירות להסכם שלום היא אפס, וכרגע אני לא רואה פתרון אחר. כרגע המצב הוא או מתן זכויות אזרח או כיבוש. זה ממש סיוט, אבל אצלנו מתנהגים כמו שמתייחסים לאזהרה של חזאים על סערה שתתרחש בעוד שבוע. אצלנו אומרים, כרגע יש בחוץ שמיים כחולים, אז שלא יבלבלו אותנו עם תחזיות אימה על סערה ואסון", אומר גלעד.

 

ראש הממשלה לא נסוג בו מרעיון שתי המדינות, שעליו הצהיר בנאום בר-אילן. עמדתו השתנתה לדעתך?

"הרלוונטיות של פתרון שתי המדינות הולכת ופוחתת. ישראל נמצאת על מסלול התנגשות אסטרטגי ועימות חזיתי עם המערכת הפלסטינית לדורות. שקיעת התהליך המדיני והתרחקות הסיכוי להסכם שלום עם הפלסטינים עלולות להפוך לממשי את הסיכון של 'מדינה אחת לשני עמים'. לכן יצירת מפנה בציר הישראלי-פלסטיני חיונית בפני עצמה".

 

גם במקרה הזה, ארה"ב וטראמפ לצידנו, עם צעדים ממשיים של הנשיא האמריקאי נגד ההנהגה הפלסטינית, זה לא טוב ליהודים?

"לא בהכרח. כשחתמנו על הסכם עם המגה-רוצח ערפאת, שילמנו מחיר. האסטרטגיה של אבו מאזן היא להימנע מטרור. במבחן התוצאה זה אמיתי. בעוד ערפאת נתן תמיכה לטרור, אבו מאזן עושה הכל כדי לסכל אותו. חשוב לו שלא יעסקו בטרור. הוא חושב שאם ממילא ישראל שולטת בשטח, אז הציפייה היא שהדרך המדינית תצלח.

"כרגע יש הצלחה פנומנלית בלחימה נגד הטרור. זה לא שאין מאמצי טרור. פשוט יש סיכול מצוין שנעשה על ידי השב"כ, צה"ל ואמ"ן. אבל יש נתח חשוב להחלטה של אבו מאזן להתנגד לטרור ולשיח החופשי והמתמשך עם מנגנוני הביטחון. לדוגמה, אם בעבר, כשישראלים לא ממושמעים היו מגיעים לעיר פלסטינית זה היה נגמר בלינץ', היום הם מוחזרים לישראל בתוך שעתיים על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים".

 

יש הטוענים שזו אסטרטגיה שבצילה אבו מאזן מפעיל סוג של טרור פוליטי-מדיני. מה דעתך?

"אני מסתכל על היחסים הביטחוניים שהתפתחו ומתרשם שיש לאבו מאזן מנהיגות. התוצאה הכוללת היא שקט. זה חוסך חיי אדם, התיירות פורחת ויש מחסור בחדרי מלון".

 

מבחן טראמפ

גם ההחלטה של הנשיא טראמפ להפסיק את הסיוע לאונר"א ולבתי החולים הפלסטיניים במזרח ירושלים לא מעוררת התפעלות אצל גלעד, אפילו להפך, והוא עולה להתקפה חריפה: "כמתאם הפעולות בשטחים תיעבתי את אונר"א, זה ממש ארגון מתועב, אבל כשהייתה לי בעיה בעזה, זה היה הגורם שאיתו דיברתי ותיאמתי. אז אם רוצים לפרק את אונר"א, תפרק, אבל מיד תקים מנגנון אחר. זה ארגון נוראי, אבל הוא קיים עשרות שנים ויש לו עשרות אלפי תלמידים, מורים ובתי חולים. אם כל זה יתרסק, מי שייקח את האחריות יהיה חמאס. זה מה שאנחנו רוצים?

"לדעתי, זה לא ישפר את המצב. רוצים לפרק את אונר"א? אני מציע שיכינו תוכנית רב-שלבית של כמה שנים במקום להבעיר מדורה. אם מישהו חושב שחמאס יזחל בשביל לקבל כסף, הוא טועה. הלוואי שאני טועה, אבל אני רואה בכך רק סיכון ביטחוני. נמצא את עצמנו בסיוט של שליטה צבאית, כולל בעזה, וזה יגיע למצב אסוני. אנחנו רוצים שקט, וכדי ליצור אותו צריך לשפר את רמת החיים. כרגע עושים ההפך. אין בזה תבונה וזה גם מסוכן. אנחנו דוחקים אותם לפינה. המצב יידרדר. ילדים יהיו ברחובות, מרפאות ייסגרו ואז גם העולם יתייצב לצידם, וזה יהיה רע, כי לנו יש עניין שארה"ב תוביל ולא אירופה".


 

הכתבה המלאה פורסמה בגיליון המודפס

 

רוצים לקבל את המגזין בכל חודש עד הבית? עכשיו במבצע למנויים חדשים - גיליון ראשון במתנה. השאירו פרטים ונחזור אליכם:
LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook