fbpx

מצעד הקונספירציות הפוליטיות הגדול // יותם ירקוני

0

היהודים שולטים בעולם | הציונים הניעו את השואה | גולדה חיכתה למלחמת יום כיפור | האמריקאים ייצרו את הצונאמי באסיה | שמעון פרס רצח את עפרה חזה | ועוד קונספירציות פוליטיות בארץ ובעולם

 

 

השמאל שולט בישראל. זה ידוע.

נכון שהשמאל אף פעם לא מנצח בבחירות, אבל זה לא חשוב. כי ממילא כל מי שמקבל מהנשיא את המנדט להקים ממשלה הוא לא יותר מבובה. ובחוטים של הבובה מושכים בעלי ההון השמאלנים, השופטים השמאלנים, המו"לים השמאלנים ואנשי הרוח השמאלנים.

פתחו עיתון. לכו להצגה. שבו באולם הדיונים של בית המשפט. זה לא מקרי. זה מתוכנן. זה מאורגן. יש אליטה, ויש לה מטרה, והיא לעולם לא תוותר. לפני מאה שנה הם קראו לזה סוציאליזם והניפו דגל אדום. היום הם קצת מתביישים, אז הם קוראים לזה זכויות אדם. אלה רק מילים. המטרה נותרה אותה מטרה: השמאל מנסה למחוק את הזהות היהודית שלנו ולהפוך אותנו לסתם עוד עם. ככל העמים. כל הנסיגות וכל הפינויים, כל העתירות וכל החוקים – זה פשוט חלק מהשיטה. יש שיטה.

היהודים שולטים בעולם. גם זה ידוע.

נכון שהיהודים מהווים פחות מרבע אחוז מאוכלוסיית העולם, אבל זה לא חשוב. כי מאחורי הקלעים הם אלה שמושכים בחוטים. היהודים שולטים בוול סטריט, והם שולטים בהוליווד וגם בוושינגטון, והם שולטים בפייסבוק ובגוגל.

זה בכלל לא משנה אם נשיא ארה"ב הוא אלכוהוליסט לשעבר מטקסס, ליברל שחור משיקגו, או נדל"ניסט ניו יורקי שתופס נשים מאיפה שהוא תופס. אם תסתכלו טוב, תמיד תמצאו את היהודים שמפעילים אותו. לפעמים זה הפטרון התורם, לפעמים זה החתן או ראש הסגל, ומדי פעם צריך להתאמץ קצת יותר כדי לזהות את חבורת האינטלקטואלים שמכתיבה את הנשיאות. הם כמעט תמיד יהודים. זה נכון גם כשהם אולטרה־ליברלים, וגם כשהם ניאו־שמרנים שפולשים לעיראק. וזה לא מקרי. זה מתוכנן. זה מאורגן. יש יהודים בעולם ויש להם מטרה והם אף פעם לא יוותרו עליה: לשלוט בעולם. זה חלק מהשיטה. ויש שיטה.

ועכשיו ברצינות: השמאלנים לא שולטים במדינת ישראל, והיהודים לא שולטים בעולם. אם זו הייתה האמת, היא כבר מזמן הייתה נחשפת. אם אכן היו מזימות מתוכננות ומאורגנות, כבר היינו שומעים עליהן. משהו היה דולף. העיקרון הפילוסופי המכונה 'התער של אוקהם' קובע ש"אין להרבות בישויות יותר מכפי הצורך". או במילים אחרות: כאשר לתופעה מסוימת מוצעים מספר הסברים – יש להעדיף את ההסבר הפשוט והחסכוני ביותר. "פשטות", אמר ליאונרדו דה וינצ'י, "היא החוכמה האולטימטיבית".

כך שברור שהיהודים אינם שולטים בעולם. זה הרבה יותר פשוט: מי שבאמת שולט בעולם הם אנשי הלטאה. Reptilians – חייזרים זוחלים שהגיעו אלינו מהכוכב הידוע אלפא דרקוניס. כאן אצלנו הם שותים דם ומשנים צורה לבני אדם כדי לצבור כוח פוליטי ולשלוט בכדור הארץ. לא מאמינים? תוכיחו.

גם אתה ברוטוס

תיאוריות קונספירציה, או תיאוריות קשר, הן דבר די מטעה. על פניו מדובר בתרגיל מחשבתי מהפכני: קחו את המציאות כפי שאתם מכירים אותה, ועכשיו תמציאו סיפור אחר לגמרי שמסביר אותה. שמרו על העובדות, אבל את הנרטיב תזרקו ותחליפו באחר. זה חתרני.

אבל כשבוחנים לעומק את תיאוריות הקונספירציה הרווחות, מתברר שההפך הוא הנכון. יותר מכל הן מצביעות על שמרנות. שמרנות כמעט דתית. בבסיסן עומדת התפיסה שיש תכנית גדולה. שיש שיטה בעולם הזה ושמישהו עומד מאחוריה, גם אם המישהו הזה הוא לא אלוהים הטוב והמיטיב אלא כוח רע ומשחית. וזה עוד דבר אופייני לתיאוריות קונספירציה: הן עושות הבחנה מאוד ברורה בין טוב לרע.

תיאוריית קונספירציה מוצלחת היא כזו שקשה עד בלתי אפשרי להפריך אותה. ההיסטוריון מיכאל ברקו מונה שלושה יסודות מרכזיים שקיימים בכל תיאוריה כזו: 1. אין דבר שקורה במקרה – הכל מתוכנן. 2. אסור להאמין למה שרואים ושומעים – האמת תמיד נסתרת. 3. הכל קשור בהכל.

מקור המונח קונספירציה נעוץ במזימה לרצוח את שליט רומא יוליוס קיסר. הקושרים כונו "קונספירטורים", מלשון "לנשום ביחד". כלומר, הם היו צריכים להתקרב איש אל רעהו ולהתלחש כדי להוציא את תכניתם לפועל.

**************

האדם המציא תיאוריות קונספירציה עוד הרבה לפני ברוטוס, אבל חוקרים מאמינים שהן החלו להתגבש ברצינות רק בזמן המהפכה הצרפתית. ב־1791 יצא לאור הספר 'להפשיל את הרעלה' שגילה כי מי שעמדו מאחורי המהפכה הצרפתית היו הבונים החופשיים. שנה אחר כך יצא לאור 'מצבתו של ז'אק מולאיי', שכבר עירב גם את מסדר האבירים הטמפלרים במזימה. הדברים אינם קורים סתם כך.

התיאוריות נוטות לפרוח בימי חוסר ודאות, ובעיקר בעת משבר כלכלי או פוליטי. האמון במערכי הכוח נסדק, ואיתו נסדק גם ההיגיון שמחבר ביניהם. במאה ה־20 התיאוריות עלו ופרחו, כשהשיא היה בימי המלחמה הקרה. עם הזמן התברר שהיה גם היגיון בשיגעון. חלקן התבררו בדיעבד כנכונות. האמריקאים אולי לא ביימו את הנחיתה על הירח, אבל הם בהחלט תכננו לפגוע באזרחים אמריקאים על אדמת ארה"ב כדי לתרץ פלישה לקובה והחלפת המשטר שם.

היטלר לא לבד

קונספירציות סביב שואת יהודי אירופה

כשראש ממשלת ישראל אומר קבל עם ועולם שהמופתי הפלסטיני הוא שדחף את אדולף היטלר ב־1941 להשמיד את יהדות אירופה – מה הוא בעצם אומר? איזה הלך רוח הוא מבטא בקביעה ההיסטורית המעוותת הזו, שהיטלר רק רצה לגרש את היהודים אבל המופתי פחד שהם יגיעו לפלסטינה ולכן שכנע את הפיהרר "לשרוף אותם"? בנימין נתניהו רומז לכך שיש כוח חזק מאוד בעולם שמטרתו להשמיד יהודים ושאין לכך כל קשר להקמת המדינה היהודית או למעשיה. הכוח החזק הזה יכול לשנות צורה ושם, ואפילו מקום, אבל הוא תמיד אותו כוח ויש לו אותה מטרה. זו יכולה להיות נערה עם מספריים בירושלים, או דיקטטור נאצי בברלין. מחתרת סוציאליסטית בלבנון או ארגון טרור סוני בעזה. באותו אופן אפשר גם לדלג על פערי זמן גדולים, ולקשור בין קורות היהודים בפרס כמה מאות שנים לפני הספירה לבין המשטר השיעי־מהפכני באיראן של ימינו. הכוח הוא תמיד אותו כוח. יש מזימה.

אבל הטריק הזה עובד לשני הכיוונים. כי אם ביבי יכול לנקות את הנאצים מאחריות רעיונית לשואת היהודים – גם האנטי־ציונים יכולים. ספרות הקונספירציה, הן המודפסת והן המקוונת, מתפוצצת מרוב תיאוריות על "המזימה הציונית שעומדת מאחורי השואה". לציונים ולנאצים, טוענים חסידי הקונספירציות, הייתה בעצם אותה מטרה: לחסל את יהדות אירופה. הנאצים רצו לטהר את היבשת מבחינה גזעית, הציונים רצו לאכלס את ארץ ישראל בהמוני יהודים. לצורך העניין הזה הם שיתפו פעולה.

וכמו במקרה של המופתי, יש גם עובדות היסטוריות שאפשר להישען עליהן. עובדות היסטוריות דומות למסלול הריצה בתחרות קפיצה לרוחק: תופסים עליהן תנופה ואז מתעופפים אל אגם החול של הקונספירציות. אז בהתחלה נשענים החסידים על הסכמי ההעברה שחתמה הסוכנות היהודית עם גרמניה הנאצית ב־1933. לפי ההסכמים הללו הורשו יהודי גרמניה למכור חלק מנכסיהם ולעלות לארץ ישראל. מלחמת העולם השנייה עוד לא נראתה אז באופק, וכ־50 אלף מיהודי גרמניה אכן עלו ארצה בשנים הבאות במסגרת ההסכם (הסכם ההעברה היה מצוי במחלוקת פוליטית חריפה ביישוב, ולא מעט תיאוריות קונספירציה קשרו בין רצח חיים ארלוזורוב לבין המו"מ עם הנאצים).

אחר כך מזכירים החסידים את אדולף אייכמן ומפקדו באס.דה, הרברט האגן, שנפגשו בברלין ב־1937 עם יהודי מפלסטינה בשם פייבל פולקס, אותו חשבו לבכיר בארגון ה'הגנה'. הם דיברו על האצת קצב עליית היהודים מגרמניה לארץ ישראל בתמורה לשיתוף פעולה מודיעיני בין המחתרת הציונית לבין הביון הגרמני. אייכמן והאגן הבטיחו לשקול. באוקטובר הם הגיעו לחיפה. הבריטים סירבו לתת להם ויזה, ושני הקצינים הנאצים נאלצו להמשיך לקהיר, שם נפגשו עם פולקס. לימים יטען פולקס שהוא שיחד שוטר בריטי ב־20 לירות כדי שיגרש את הנאצים מחיפה, ושבכל מקרה הוא אמנם היה חבר ב'הגנה' אך מעולם לא היה בכיר בארגון, ושאת כל המגעים עם הנאצים ניהל על דעת עצמו. דבר לא יצא מהמגעים הללו, מה שמעולם לא הפריע לחסידים לחגוג ולצטט את אייכמן. לימים, כשהוא גולה בארגנטינה כ"ריקרדו קלמנט", טען אייכמן באוזני העיתונאי הנאצי וילם סאסן כי התפעל מאוד מהציונים: "לו הייתי יהודי ודאי הייתי הופך לציוני נלהב. אינני יכול לדמיין שום אפשרות אחרת. למעשה, הייתי הציוני הכי נלהב שאפשר לחשוב עליו".

וכך זה נמשך ונמשך. ב־1941 הציע מנהיג לח"י אברהם שטרן לנאצים שיתוף פעולה אסטרטגי. ויואל ברנד וישראל קסטנר מוועד העזרה וההצלה ההונגרי ניהלו ב־1944 מו"מ אינטנסיבי עם אייכמן ועם נציגו של הימלר, קורט בכר. ובסלובקיה, מאמץ דומה גם הצליח באופן חלקי. הכל נכון, כמובן. אבל אלו בסך הכל פירורים קטנים בשולי ההיסטוריה. ניסיונות מקומיים לנצל הזדמנויות. מי שרואה שיטה רואה אותה בכל מקום, אבל במקרה הזה הציונות עדיין הייתה תנועת שוליים אפילו בתוך העולם היהודי. כפי שלא היה בכוחה לעצור את השמדת היהודים באירופה, כך גם לא היה בכוחה לחולל אותה.

כיפור ידוע

מי הניע את המלחמה ב־1973?

קונספירציות אוהבות אירועים עצומים ובלתי נתפסים כמו השואה, או להבדיל, אסונות טבע אדירים. הצונאמי שפקד את דרום מזרח אסיה ב־2004 נוצר לדעת רבים לא בגלל רעידת אדמה בעוצמה 9.1 בעומק האוקיינוס ההודי, אלא בעקבות ניסוי אמריקאי בנשק חדיש ומתוחכם.

אבל לפעמים הנטייה הקונספירטיבית מתפתחת מתוך מבוכה גדולה. מתוך רצון לספק הסבר משכנע ומכובד יותר מ"סתם פישלנו". כך ארה"ב כלל לא הופתעה מהמתקפה היפנית על פרל הארבור – אלא חיכתה לה ולהשפעה האדירה שלה על הציבור האמריקאי, כדי לסחוף אותו לקונצנזוס על הצטרפות למלחמת העולם השנייה. וכך ברור שאיש אחד עם רובה לא יכול היה לגבור לבדו על מערך האבטחה הצפוף של נשיא המעצמה החזקה בתבל. שלא לדבר על להפיל את המגדלים התאומים בניו יורק מבלי לירות כדור אחד בדרך לתאי הטייסים.

***************

ישראל היא פרובינציית קונספירציות קטנה מאוד לעומת חללית האם האמריקאית, אבל גם לנו יש מורשת של כישלונות מפוארים. וגם לנו קשה לתרץ אותם. 22 שנה לפני שראש הממשלה נרצח בכיכר העיר לעיני מאבטחיו הרבים, נתפסה ישראל בלתי מוכנה בעליל כשצבאות מצרים וסוריה הפתיעו אותה בהתקפה משולבת. זה קרה ביום כיפור, ומאז הפך "יום כיפור של ה___", למונח ישראלי שגור המבטא הפתעה וכישלון.

תיאוריות הקונספירציה על אודות מלחמת יום הכיפורים הן רבות ומגוונות. מה שמשותף לכולן (למעט התיאוריה שלפיה המרגל המצרי הבכיר, אשרף מרואן, היה בעצם סוכן כפול שהונה את ישראל) הוא ששום הפתעה לא הייתה כאן. הכל היה ידוע מראש. או לפחות הרוב.

לפי גרסה אחת, שנשמעה כבר בסמוך לסוף המלחמה, ראש הממשלה גולדה מאיר ושר הביטחון משה דיין ידעו שהערבים עומדים לתקוף, אך רצו במלחמה כיוון שהיו בטוחים שצה"ל שוב ינחיל תבוסה קשה לאויביו. המכה הזו, לאחר המכה של 67', תסתום את הגולל על הניסיונות הבינלאומיים לקדם תהליך מדיני שיאלץ את ישראל לסגת מהשטחים שכבשה. לפי הגרסה הזו, ישראל היא זו שהוליכה שולל את הערבים ולא להפך: גיוס המילואים עוכב בכוונה תחילה, כדי לשכנע את מצרים וסוריה שישראל אכן אינה מוכנה.

לפי גרסה אחרת, שתפסה תאוצה בשנים האחרונות גם בישראל וגם מחוצה לה, מזכיר המדינה האמריקאי הנרי קיסינג'ר הוא שיזם את המלחמה. קיסינג'ר רצה לסלק את ההשפעה הסובייטית מהמזרח התיכון ולהכניס את מדינות ערב תחת חסות אמריקאית. לשם כך צריך היה לפתור את העימות הישראלי־ערבי. אבל המצב הא־סימטרי שנוצר בעקבות תבוסת הערבים בששת הימים לא איפשר זאת, ולכן קיסינג'ר שאף לעצב יחסי כוחות מאוזנים יותר. ישראל צריכה לדמם קצת. לדמם, אבל לא יותר מדי. והערבים צריכים לנצח קצת. אבל לא יותר מדי. לכן ארה"ב לא הזהירה מפני ההונאה המצרית. לכן וושינגטון לא מיהרה לאשר לישראל את הרכבת האווירית בזמן המלחמה. לכן הכריח הבית הלבן את צה"ל שלא לחנוק את הארמייה השלישית.

ענף נוסף של התיאוריה הזו קשור גם לרצח ג'ו אלון, שהיה נספח חיל האוויר בוושינגטון וחוסל שם ביריות ביולי 73', שלושה חודשים לפני פרוץ המלחמה. הרצח לא פוענח עד היום. האף.בי.איי חשד שארגון 'ספטמבר השחור' ביצע את ההתנקשות. זה היה בעיצומה של "עונת החיסולים" בעקבות טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן. אבל לחסידי הקונספירציות יש הסבר אחר: בזמן שליחותו בארה"ב חשף ג'ו אלון את המזימה האמריקאית לחולל מלחמה בין ישראל לבין הערבים. אם האמריקאים רצו במלחמה כדי לקדם אחר כך הסדר מדיני או שהמטרה בכלל הייתה לבדוק את ביצועי הנשק שלהם המצוי בידי הישראלים מול הנשק הרוסי המצוי בידי הערבים – על כך יש מחלוקת בין החסידים. על דבר אחד הם לא מתווכחים: האמריקאים חיסלו את הקולונל הישראלי מחשש שיחשוף את הקנוניה שלהם.

בתחילת 2017 הודיע האף.בי.איי על פתיחה מחדש של תיק חקירת ההתנקשות באלון. עד שתיחשף האמת נסתפק באמירה האלמותית של חוקר המלחמות ד"ר מיכאל הנדל: "ההונאה העצמית מסוכנת בהרבה מההונאה שמבצע האויב".

איור: ניר גולן

רוצים לקרוא את המשך הכתבה? יש לנו מבצע מנויים אטרקטיבי במיוחד בשבילכם. לפרטים לחצו כאן

 

•••
•••
LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook