fbpx

מגפת השקרים | שרה סולומון

0

רשתות זרות שזורעות חוסר אמון וכאוס | אידיאולוגים ששבויים בקונספירציות | ומפיצי בדיות תמימים שלא תמיד מודעים למעשיהם | צללנו עם ארגון פייק ריפורטר אל מנגנוני הפצת השקרים של מתנגדי החיסונים לקורונה, שקרים שכבר עלו בחיי אדם

"תושב ישראל בן 75, שסבל מסרטן ולקה במספר התקפי לב, מת ביום שני בביתו, לאחר שקיבל חיסון נגד נגיף הקורונה של חברת פייזר", הדהדה הכותרת באחד מאתרי החדשות ברוסיה. לכאורה, ידיעה לגיטימית גם אם מוזרה למדי באתר שאינו ישראלי. בפועל, כמו שנהוג לומר, שום דבר אינו מקרי.

ראשית, מדובר בידיעה שאינה נכונה. סיבת המוות לא נחקרה, והסיכוי שיש לכך קשר לחיסון – קטן במיוחד. ובכל זאת, מדוע פורסמה דווקא הידיעה הזו, ודווקא ברוסית? אולי מפני שהיא מיועדת לעיניהם של דוברי הרוסית המבוגרים בישראל, ומטרתה, לכאורה, היא לגרום להם להימנע מחיסונים ויותר – מכך – לאבד אמון בממסד.

העובדות הן כי אוכלוסיית המבוגרים היא הפגיעה ביותר, ושיעורי התחלואה הקשה והתמותה מקורונה בקרבה גבוהים לאין שיעור מאשר בקרב כל אוכלוסייה אחרת. באורח פלא, על פי הנתונים שפורסמו לאחרונה ב"דה מרקר", כמעט מחצית מדוברי הרוסית המבוגרים בישראל לא התחסנו נגד קורונה, וידיעות כגון אלה מתדלקות אצלם את החרדה.

זה מכבר סיפר לאתר ynet דוד מגן, נכדו של אלכסנדר ברייצ'ר ז"ל, כי סבו נחשף לתעמולה מסוג זה, ועל כן התעקש להימנע מחיסון, ומשום כך חלה ומת מהמחלה. בד בבד דיווחו רופאים ואנשי הצוותים הרפואיים בכל בתי החולים על עוד ועוד מקרים של סרבני חיסונים שמגיעים במצב קשה ומתחרטים.

דווקא בימים הללו, כאשר האומיקרון מתפשט במהירות ברחבי העולם כמו סופת הוריקן, החיסונים הם חומת המגן האחרונה של מערכת הבריאות. וכגודל האתגר, כך עוצמת האש של מתנגדי החיסונים והשקרים שרבים מהם מפזרים ברשת. שקרים שבכוחם להרוג. בשבועות האחרונים צללנו אל מעבר למסכים בניסיון להבין מי עומדים מאחורי ידיעות הכזב ומהן מטרותיהם.

הגורמים הזרים

בפייק ריפורטר, ארגון הנלחם בפייק ניוז, מיפו את הגורמים והשחקנים השונים, ומסבירים כי מאחורי המושג הרחב של "מכחישי קורונה" ישנם גם רשת של ארגונים ועמותות, חלקם מכחישי מדע ומפיצי קונספירציות שפועלים ברשת.

יש בהם כאלה המפיצים חדשות כזב ברחבי כלי התקשורת, מפיצים מידע שקרי נגד מגפת הקורונה והחיסונים דרך פרופילים מזויפים ברשתות החברתיות ומקימים קבוצות וואטסאפ שבהן הם מפיצים תוכן רב של הכחשת חיסונים, מפזרים דיסאינפורמציה על קורונה ושנאה נגד מוסדות המדינה ואנשי משרד הבריאות. כך, בשיטתיות, הם מחריבים את אמון הציבור בעיתונות, מפילים ברשתם פעילים תמימים שמסייעים להם בהפצת השקרים וזורעים הרס ואנדרלמוסיה חברתית.

ההתנגדות לחיסונים או למדיניות הממשלה בכל הנוגע להתמודדות עם מגפת הקורונה אינה עשויה מקשה אחת. קבוצה אחת של מתנגדים, שבה לא ניגע, היא של אלו המוטרדים מהפגיעה בזכויות האזרח. זוהי אכן סוגיה חשובה ורבת משמעות במדינה דמוקרטית, והוויכוח סביבה לגיטימי, אם כי פה ושם גם מתנגדי חיסונים מובהקים משתמשים בטיעון הדמוקרטי.

את שאר המתנגדים למדיניות הממשלה אפשר לחלק לשתי קבוצות. הראשונה מורכבת מיצרני הפייק ניוז בזדון והשנייה היא של המפיצים של ידיעות הכזב, לעיתים לא בזדון. גם את הקבוצה הראשונה אפשר לחלק לשניים: האידיאולוגים שמתנגדים לחיסונים, ולעומתם, הזדוניים מכל, אלו שמטרתם לערער את האמון במוסדות הדמוקרטיים בישראל ובעולם המערבי כולו.

חלק לא מבוטל ממנגנון הפצת השקרים הוא תוצאה של רשת התערבות זרה. זו האחרונה לא באמת מתעניינת בקורונה, אלא משתמשת בה בארסיות ומפרסמת מסרים קיצוניים ושקריים במטרה להרחיב שסעים חברתיים ופוליטיים, המייצרים קיטוב ומזינים את השיח במסרים מעוררי מחלוקת.

במחקר של פייק ריפורטר נמצאו כמה פרופילים מזויפים הקשורים זה בזה, והם בעלי מאפיינים דומים ודפוסים זהים. הפרופילים מנהלים קשרים בינם לבין עצמם, משתפים תוכן אחד של השני ומנהלים יחד קבוצות. נוסף על כך הם משתפים תוכן זהה ובעלי מאפיינים טקסטואליים וויזואליים דומים.

מהניתוח עולה כי פרופילים כמו "נועה משה", "יוליה פאנו", "איילה גהטמן", "לורה נתן", "נטלי אלירן" ועוד ­– ברוב המקרים שמות של נשים עם תמונות גנריות של נשים יפות – מנסים לייצר תמונת מציאות שעל פיה כל מוסד חשוב בחברה אינו מתפקד, ויש קריסה  מוחלטת של המערכות. התכנים המעסיקים את הפרופילים הללו, בין היתר, הם אלימות נגד נשים, המצב הקשה של החיילים בצבא, הסתה נגד חרדים, תוכן פוליטי־מפלגתי והחטופים הישראלים בעזה. כן חלק מהפרופילים עוסקים באינטנסיביות בהכחשת קורונה ובהתנגדות לחיסונים.

בעבר הקרוב טענו גורמי ממשל שונים במערב שרוסיה מפעילה צבאות של בוטים ואתרים נגד החיסונים המערביים לקורונה. המטרה שלהם אינה הקורונה עצמה, גם אם יש בכך רווח מסוים עבור רוסיה, אלא ערעור אמון האזרחים בממשלת הדמוקרטיות – כפי שאכן קורה במדינות רבות במערב.

בישראל, סביב חודש מאי האחרון, במהלך מבצע שומר החומות של ישראל בעזה, וכאשר בערים המעורבות נרשמו עימותים חסרי תקדים בין ערבים ליהודים, נצפתה פעילות מוגברת של תכנים בפרופילי הרשת ביחס לחודשים אחרים, מה שמעלה את החשד בנוגע לכוונות הרשת ליצירת תחושת חוסר ביטחון ואמון בקרב הציבור.

בכל הנוגע לקורונה, בתחילת המגפה הסיתו הפרופילים נגד חרדים, ובהמשך הפכו רבים מהם למכחישי קורונה ולמפיצי שקרים ובדיות. את המסרים הללו מהדהדים לעיתים גם אנשים תמימים שבאמת ובתמים חרדים מפני החיסונים והשפעותיהם, וכך מקבלים מסרים זדוניים ושקריים תפוצה אדירה.

הפרופילים הללו נכנסים לתוך קבוצות קיימות ושותלים שם הזמנות לקבוצות שהם מנהלים – קבוצות שבהן יוכלו להפיץ ביעילות מסרים שקריים לקהל שבוי, שאינו מודע לטיבם של המפעילים.

הפניות כאלה ראינו בקבוצות שונות הקשורות למחאת בלפור נגד בנימין נתניהו וגם בקבוצות מימין, התומכות בראש הממשלה לשעבר.

בעוד בפייסבוק פועלים פרופילים כאלה לעיתים קרובות ללא הפרעה, פרופילים מקבילים שפעלו בטוויטר כבר הוסרו בידי הרשת ואושר כי אינם פועלים מישראל, אלא ממדינה אחרת באזור.

המכחישים האידיאולוגים

קבוצה אחרת של יצרני פייק ניוז הם מכחישי הקורונה האידיאולוגים. בהם ישנם כאלה המתנגדים באופן סדרתי לחיסונים. ישנם ביניהם רבים הפועלים באנונימיות או מתחזים לאחרים.

תכירו למשל את "ברטה רסקין", שמציגה את עצמה כעובדת בזק לשעבר, נשואה באושר וחובבת טבע. יש רק בעיה אחת: התמונה שבה היא משתמשת בפייסבוק היא של רונית ארנפרוינד, מטפלת, יועצת ומשפטנית, שניצבת במקום ה־23 ברשימתה של מפלגת יש עתיד לכנסת. בעבר היא התמודדה בבחירות לראשות עיריית יבנה.

במבט ראשון הפרופיל של ברטה נראה לא מזיק במיוחד, ומאז שפתחה אותו – בשנת 2015 – מרבית פרסומיה הם של תמונות מטיולים ברחבי הארץ. אבל מתחת לפני השטח "ברטה" פעילה בקבוצות שונות וכותבת שלל הודעות נגד החיסונים.

ברטה רסקין

ברטה רסקין

כך, בקבוצה בשם "פורום תושבים ברעננה", המונה 37,000 חברים, "ברטה" טוענת שאין מגפה וכי החיסונים פוגעים במערכת החיסון. כן היא מתבטאת באופן בוטה ואלים כלפי אחד התושבים. בקבוצה "דמוקרטיה סוציאל־ליברלית לישראל" כתבה כי הקורונה היא שקר וכל המחוסנים נמצאים בבתי חולים. בתגובה אחרת רשמה: "הווירוס הזה, החליטו לטפח אותו בעזרת מדיה כדי להפחיד וליצור פניקה מיותרת".

מאז שגילתה את המתחזה פנתה ארנפרוינד שוב ושוב לפייסבוק, וגם אנחנו דיווחנו על הדמות הפיקטיבית, אך במפתיע התקבלה פעם אחר פעם התשובה שברטה היא אדם אמיתי בהחלט ואינה מפירה את כללי הרשת החברתית.

האם יכול להיות שיש אישה אמיתית בשם ברטה רסקין ושהפרופיל אכן אותנטי? בפייק ריפורטר בדקו בבזק, שם נענו כי מעולם לא עבדה בחברה אישה בשם ברטה רסקין, ושמה גם לא נמצא במאגרים אחרים. למעשה, ברטה רסקין היחידה שחיה בישראל כבר אינה חיה – היא נפטרה בשנת 1970, ומאז קבורה בבית העלמין באזור חולון־בת ים.

בהנחה שתחיית המתים עדיין אינה אפשרית, "ברטה רסקין" הפועלת ברשתות היא לכאורה דמות פיקטיבית שמפיצה שקרים בחסות חוסר התגובה של פייסבוק.

במקרה דומה שליווינו, זיהינו שימוש בתמונה של חוקרת באוניברסיטת חיפה. פנייה למשטרה בטענה לגניבת זהות לא הועילה, והמשטרה מסרבת לשאת באחריות ומפנה חזרה לחברת פייסבוק, שאינה עושה דבר. ברשתות החברתיות מצאנו חשבונות פיקטיביים או בדויים רבים נוספים, שפועלים באותה השיטה: הפצת שקרים שפוגעים במבצע החיסונים וביכולת ההתמודדות עם המגפה.

הנגררים

בניגוד ליצרני הפייק ניוז, רוב מפיציו אינם פועלים בזדון. בקרב אלו ניכרת, ככל שחולף הזמן, הקצנה חריפה בהתבטאויות כלפי אנשי מערכת הבריאות וכלפי כל מי שמביע תמיכה בחיסונים או בהתמודדות עם הנגיף.

המסרים שמפיצים המתנגדים לחיסונים זהים לחלוטין למסרים שבהם משתמשים מתנגדי חיסונים בכל רחבי העולם – תוצר מובהק של הגלובליזציה. בין השאר נעשית הקבלה שיטתית של חברות התרופות והממשלות לנאצים ושלל תיאוריות קונספירציה מופרחות לאוויר העולם.

בין אלה, בישראל כמו בעולם, ישנם הנטועים עמוק בשמאל, וכאלו שהם מלב לבו של הימין – תלוי גם בשלטון הנבחר בכל מדינה. חלקם משתמשים בקורונה כדי לנסות לערער את שלטון, ואחרים נגועים בתיאוריות קונספירטיביות מוזרות ומשוכנעים שישנה איזו מטרה עלומה לערוך בהם ניסויים.

"אני לא אומר בעד ולא אומר נגד", כתב אחד מהם לאחרונה. "אבל חשוב מאוד!! לזכור שהאויב שלנו מאזין. האויב שלנו מתוקצב בהמון יותר ממון מאיתנו… והכי גרוע, לאויב שלנו יש 'מתנדבים' שנטמעו בקרבנו (לא בהכרח פה בקבוצה אבל בקרב כל טהורי הדם ואנשי האור), ותזכרו שחלק לא מבוטל מהפרובוקציה שהייתה פעם בבלפור הייתה ממסדית! מי שלא מאמין, חבל בשבילו. בכל העולם הפגנות ענק! שכן סופר עליהם בחדשות… היו הפגנות שהייתה בהם אלימות משטרתית – או לפי דברי השופר של הממסד – 'אלימות מפגינים'… האמת שהכל טוב. במלחמה המסריחה הזו.. חייבים לזכור שהאויב הוא מבחינתו התכונן… הוא ידע שהמלחמה תבוא… זה מתחיל להתפרק להם".

בפרופילים הללו מרבים לדבר על "הממסד" ועל "הזרקות", וכמעט כל מקרה מוות שמתפרסם בתקשורת – תהיה הסיבה אשר תהיה – משויך מיד לחיסונים. כך, למשל, כאשר יוסף נעים בן ה־6 מנתיבות איבד את הכרתו ומת, הסתערו מיד מתנגדי החיסונים על המקרה והפיצו כי הוא מת בגלל "הזרקות", אף שהילד ואחיו חלו בקורונה בטרם חוסנו.

באותו אופן, מיד לאחר מותו של העיתונאי רוני דניאל, קפצו מהר מתנגדי החיסונים וטענו כי דניאל הוא קורבן לחיסונים, אף כי נפטר מהתקף לב.

כך, עוד ועוד מקרים, מכל רחבי העולם, שבהם משתמשים המתנגדים. למשל: "ילדה בת 18 מאיטליה מתה מהזרקות. תקראו לי קונספירטור עד מחר. ילדים מתים, וכולם שותקים. ההזרקות האלו מסוכנות, ולא בדיעבד. מוכן לספוג אינספור שיימינג ברשת אם אציל אדם אחד מהשיט הזה".

המשתפת, פרופיל פיקטיבי, שיתפה בפוסט המדובר ציוץ של פרופיל טוויטר בשם "ד"ר אבשלום כרמל ומיסטר הייד", איש רפואה שמרבה לשתף תכנים נגד החיסונים, חלקם שקריים לחלוטין.

ממש לקראת ירידת שורות אלו לדפוס, הוא כתב: "כל צעיר בישראל מתחת לגיל 30 שחוסן ומת באופן מפתיע, לא מכדור בראש, תאונת דרכים או התאבדות, חשוד בעיניי כמת מחיסון פייזר, עד שיוכח לי אחרת. זה כולל גם כאלו שחוסנו ומתו מקורונה וכאלו שחוסנו ומתו מסיבה כמו אנויריזמה מוחית שלכאורה לא קשורה אבל בהחלט יכולה להיות, על רקע דלקות באנדותל כלי דם".

קבוצות השנאה

שיטת פעולה נוספת של מתנגדי החיסונים ומפיצי השקרים היא קבוצות וואטסאפ וטלגרם ייעודיות, שבהן מופץ תוכן רב של הכחשת חיסונים, דיסאינפורמציה על קורונה ושנאה נגד מוסדות המדינה ואנשי משרד הבריאות.

הנהירה לקבוצות הללו היא תוצאה של אובדן האמון בעיתונות הממוסדת ובמידע שהיא מפרסמת – שבעצמו הוא תוצאה, בין השאר, של הפצת השקרים. וראו זה פלא: בקבוצות הללו מופצים שקרים בוטים, קונספירציות מופרכות וגם סיפורים שלא היו ולא נבראו. למשל, "נתון" המלמד כי כל החולים קשה הם מחוסנים לאחר מנת הבוסטר; סיפור מלטביה על תרופה מסתורית שהורגת אנשים; ועוד סיפורים מפוקפקים מהעולם על מתים מהחיסון.

"באמת החיסון עובד. הם רצו לדלל אוכלוסין וזה עובד", כותב אחד. "ממש ככה", עונה לו חברו, "זה לא עניין של תופעות לוואי מההזרקות… זה פגיעה מכוונת".

בקבוצות, הנושאות את השמות הסולידיים "מלחמה בעמלק", "מתנגדים לכפייה" ועוד, נעשה שימוש רחב במושגים הנוגעים לנאציזם, כולל הבטחה ל"משפטי נירנברג" לרופאים ולאנשי מערכת הבריאות. "כל מי שלא התחסן הציל את עצמו משואה של ניסויים גנטיים שאיש לא יודע איך זה יסתיים", כותב אחד המשתתפים הפעילים בקבוצה "מלחמה בעמלק". "ד"ר מנגלה גאה במדינת ישראל. מפעל חייו תוסס".

במקרה הזה, מדובר כמעט תמיד באנשים אמיתיים, שטופי מוח, שהמסרים נגד החיסונים שיבשו את דעתם והפכו אותם לקיצוניים יותר ויותר. מתוך הקבוצות הללו – ברשת או בוואטסאפ – צומחים לכאורה אלה המאיימים על חייה של ד"ר שרון אלרעי פרייס ואנשי משרד הבריאות או על כל אחד אחר שמביע תמיכה במדיניות החיסונים.

הקבוצה של מפיצי השקרים האידיאולוגיים ניזונה מיצרני השקרים, וברגע שתאגידי הענק יחליטו להתמודד עם הגורמים העומדים מאחורי הפצת השקר – ייתכן כי גם כאן הרוחות יירגעו.

בימים הללו, כאשר וריאנט האומיקרון של הקורונה מציף את העולם כסופה והסוף אינו נראה באופק, שוב עננת הבלבול והאי־ודאות מתחזקת. אף שכיום, לאחר תקופה ממושכת של הטלת ספקות, אין מי שיכחיש לחלוטין שהנגיף חי, קיים ובועט, אך עדיין ישנם רבים המפחיתים בחומרתו, ואחרים עושים הכל כדי להכחיש את יכולתם של החיסונים להתמודד איתו. אם נתקלתם בפייק ניוז, אתם מוזמנים לפנות לפייק ריפורטר ולדווח כדי לנקות את הרשת.

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook