fbpx

קונספציות מידבקות // על קורונה ותיאוריית הקונספירציה // הטור של נדב איל

במעגלים נרחבים, בעיקר השבעים והמשכילים יותר, פשטה תיאוריית קונספירציה על הקורונה. וכמו הטובות שבקונספירציות, יש בה גרעינים חזקים של אמת.

0

אנחנו טובעים במידע, וכמובן, אני מכליל כדי לבטא תחושה אישית. כל יום עובר בקריאת כמה מאמרים לפני פרסום ואחד או שניים אחרי. הציוצים בטוויטר בדרך כלל מנומקים, מתומצתים, משכנעים. אתה חייב לקרוא את הטקסט הזה, הוא ישנה לחלוטין את ההבנה שלך על קורונה. ואתה קורא, ונותר עם יותר שאלות מתשובות. האם ילדים גורמים ליותר הדבקה או פחות הדבקה ממבוגרים? זה תלוי מאוד. לפי החקירה האפידמיולוגית בהולנד, חד־משמעית לא. הם לא מידבקים בכלל. זו תוצאה כל כך חריפה, שהיא מרמזת סוף־סוף על הכרעה. ההולנדים ביצעו בדיקות לגילוי הדבקה פעילה (PCR) וביצעו בדיקות סרולוגיות לגילוי נוגדנים וגם עשו חקירה קלאסית, אנושית, שבדקה נבדקים אחד־אחד. זה נפלא. אני חושב על שלושת הילדים שלי בבית, ותחושת האושר היא עניין שאין להכחישו. זה גם מתאים לניירות העמדה של חוקרי הדסה והאוניברסיטה העברית.

אבל אז, יומיים אחרי, מגיעים הגרמנים. הם בדקו מה ההפרשה הוויראלית של ילדים מול מבוגרים. ובכן, היא זהה. אין הבדל בכמויות הווירוס. ואז מגיע עוד מחקר, גם הוא גרמני. כן, ילדים מידבקים פחות, אבל הם עדיין מניעים הדבקה נרחבת. הם פשוט כל כך פעילים ונפגשים וזזים, שאין ברירה. התחושה החיובית מההולנדים מתחלפת בתחושת אכזבה; כמו המעבר מאמסטרדם לנמל התעופה של פרנקפורט.

אלה הם ימינו בזמן האחרון. יכול להיות יותר טוב, יכול לבוא אסון. והאסון, ואל תיתנו לאף פוסט ויראלי לשכנע אתכם אחרת, עוד לא חלף. במעגלים נרחבים בחברה הישראלית, בעיקר השבעים והמשכילים יותר, פשטה תיאוריית קונספירציה. היא הונעה בידי חבורה מגוונת של רופאים ומומחים רציניים שמילותיהם פורשו באופן כושל, אקדמאים שזה לא תחומם ושמנצלים את תשומת הלב התקשורתית כדי להתפרסם, פונקציונרים במערכת הבריאות שמתעבים את משרד הבריאות, אינטרסנטים עסקיים, שרלטנים שמזייפים ממש טבלאות תמותה, ומי שפשוט התמכרו לתקשורת. האנשים האלה אינם "אופוזיציה" לגישה המדעית הרשמית לגבי הווירוס; הם מולכים בכיפה, ומספקים סיפור עגול מאוד לצופים. הקורונה היא אכן אירוע, אך המחלה קלה מאוד כמעט לכולם, היא הוגזמה והודגשה באורח מכוון על ידי בנימין נתניהו, ההסגר היה מיותר לגמרי, ובעצם כל הקורונה היא תעלול להשלטת שלטונו הדיקטטורי; משרד הבריאות, שלקח ברצינות מרובה את הקורונה, נפל בפח הקונספציה או שיתף פעולה עם נתניהו. זו תיאוריית קונספירציה של ממש, וכמו הטובות שבהן, יש בה גרעינים חזקים של אמת. נתניהו אכן עשה שימוש בקורונה – כי הוא עושה שימוש בכל דבר. הוא אכן שידר מסרים מופרכים בסגנון "המוות השחור", אמירות כי ייתכן שהווירוס הופך לכרוני. המצב הזה אכן שירת אותו פוליטית, ורוב מוחלט של האנשים – 98%–99% בערך – שיחלה בקורונה, יבריא לחלוטין.

וכל השאר זה שקרים. הפרופסורים המכובדים שהפכו לכוכבי האירוע הזה כאופוזיציה אינם מומחים למגפות או למחלות זיהומיות. הם פופוליסטים שנישאים על סנטימנט שכולנו שותפים לו – "שיעבור כבר". התמות שהם מציגים – ובמיוחד פרופ' יורם לס – משתנות תדיר ורחוקות מהדיוק. לס כתב לאחרונה מכתב ל'הארץ' ובו אמר שאם גילם הממוצע של המתים הוא סביבות ה־80, בדומה לתוחלת החיים בישראל – הרי שבאופן ממוצע אין תמותה מקורונה. לס מבין בסטטיסטיקה והוא יודע שאדם שהגיע לגיל 80 בישראל צפוי לחיות עוד שנים לא מעטות. הוא לבטח מבין שהטקסט הקצר שחיבר ופורסם הוא הטעיה גסה, ואני משתמש בביטוי עדין. אגב סטטיסטיקה, בניו יורק חיים קצת יותר מ־8 מיליון תושבים. מתו מתוכם למעלה מ־0.1% כתוצאה מקורונה; כאילו היו מתים פה בישראל אלפים – אחרי נרמול לגיל האוכלוסייה. זה קרה בחודש אחד. בהנחה שלא כל אוכלוסיית ניו יורק נדבקה (היא לא) וגם לא מחצית, המחלה קטלנית משפעת עונתית, וזה כמעט מגוחך שצריך לכתוב זאת. זהו אירוע תמותה נדיר וחריג במערב אירופה ובארה"ב. בבריטניה אומרים שזה אירוע התמותה החריג ביותר מתחילת הרישומים, והוא מתפתח לכזה גם במדינות בדרום ובמרכז אמריקה (למשל, אקוודור).

נעבור להסגרים? בישראל הוטל הסגר דומה לזה שהוטל במדינות אחרות, וברבות מהן הטלת ההסגר מוקדם ריסקה תחזיות תמותה ותחלואה. דוגמה טובה היא קליפורניה: בעוד שבניו יורק מתלוננים על פרנסי המדינה שלא סגרו אותה מוקדם מספיק ולכן התמותה כה גבוהה, בקליפורניה שיבחו את מושל המדינה ועכשיו תוקפים אותו בחריפות – הרי תחזיות שהציג התבדו שוב ושוב. הגרמנים מכנים את התהליך הזה "פרדוקס המניעה": משמעו שמרגע שהצלחת לבלום מגפה, קמים ומתגברים הקולות שטוענים שזו איננה ממש קיימת. בכל מקרה, אם ההסגר הוא קונספירציה של ביבי, מדובר במזימה שכללה חצי עולם, עם מדינות דמוקרטיות כמו נורווגיה, דנמרק, בריטניה, קליפורניה, גרמניה (בחלקים ממנה הכללים ליציאה מהבית היו חריפים בהרבה מאשר כאן). ההבדל הכי משמעותי בין ההסגר הישראלי לאחרים הוא הדרישה המגוחכת להישאר בבית ולא לעשות ספורט לבד (למה?), ודווקא השחרור המאסיבי מההסגר.

במקביל, קמה ועלתה הדרישה הצודקת לגמרי לא לגרום נזק רפואי כביר בשל הסגרים – מבדיקות אבחוניות כמו ממוגרפיות, ועד לטיפול שיקומי לסובלים ממחלות נפש. האיסורים האלה של משרד הבריאות היו מגוחכים מההתחלה; ארגון הבריאות העולמי מוטרד מאוד מהאפשרות של ילדים שלא יקבלו חיסונים בזמן, ואכן הנזק הרפואי יכול להיות גדול יותר ממה שנמנע בצעדי ההסגר. אך כל מיני אינטרסים אחרים החלו לבחוש. בבתי החולים נוצרו גירעונות עתק כתוצאה מביטול הליכים אלקטיביים. לפתע מומחיהם הפכו מאוד אגרסיביים. איך אמרה אחת מהן בטלוויזיה? "תם הטקס". בין אם היא התכוונה לישראל או לעולם, זו איננה ההערכה המקובלת בעולם, ובכל מקרה זו לא אמירה אחראית בעיצומה של התפרצות נגיפית שהרגה בחודש אחד בארה"ב 54 אלף איש. ומי שאומר לעצמו בשקט – אז לא היו מתים פה 250 אלא 500, טרם הבין את המשמעות של עלייה מעריכית. מאחורי הקלעים, אגב, פעלו אנשי עסקים למיניהם. הם כינסו פגישות עם מומחים ופוליטיקאים ויזמו מהלכים והתקשרו לאנשי תקשורת. הם קידמו את נרטיב "זו רק שפעת" בהתמדה יוצאת דופן.

אחרי התחלה מוצלחת, משרד הבריאות והממשלה כשלו בניהול המשבר הזה. כישלון רב־ממדי. הם התנגדו לבדיקות במקום לאמץ וליישם אותן במהירות. הם התאהבו בהסגר ולא ראו שהוא צעד זמני ולא בר־קיימא. לא קמה בהם תחושת החופזה הנחוצה כאשר המשק משלם מיליארד וחצי ביום. הם לא הכניסו מסכות מהר מספיק. הם סגרו הליכים רפואיים שהיה צריך להמשיך – בכל מקרה. ראש הממשלה שעומד בראש המערכת הזו שידר מסרים שרחוקים מהסברה מדעית וקרובים להפחדה; זו פועלת היטב לזמן קצר ואז מאבדת את תוקפה. לומר שבישראל ימותו אלפים זה פשוט לייצר תעודת ביטוח. זו מדינה צעירה ועשירה יחסית, וזה לא צריך לקרות פה, באורח טבעי. נתניהו סירב למנות אדם אחד שינהל את האירוע מתחילתו, והוא עומד בסירובו גם כעת. אך הכישלון הגדול ביותר היה השיחה עם הציבור. המידע לא היה גלוי, כל הזמן. לא קמה מועצה מדעית אמינה וקוהרנטית שמייעצת לניהול המשבר. הציבור לא קיבל את ההסברים הפשוטים על מקדמי הדבקה ומהו המידע שעל סמכו פועלים. לא נוצר בו האמון הנחוץ כדי לנהל מערכה ארוכה, בת־קיימא, שיש בה עליות וירידות. הסתרת המידע על ידי מכונים המקורבים למשרד הבריאות היא עניין שעוד ייבדק.

ואחרי שכל זה נכתב – בישראל יש מספר מתים מצומצם. מי שמביט רק בתחזיות ואומר שהן החמצה נוראה על בסיס "מבחן התוצאה", צריך להביט גם בתוצאה עצמה – והיא נותנת תמונה של תמותה ותחלואה נמוכות ביחס לעולם. האירוע הזה בעיצומו; אפשר לקוות שהוא יסתיים איכשהו, בדרך ניסית, בגלל מזג אוויר, התחסנות בלתי ידועה של האוכלוסייה. שהוא יתברר כסערה ויראלית אלימה וקצרה שחלפה במהירות. המרכז של הקהילה המדעית לא סבור שזה מה שיקרה, מומלץ להאזין גם לו, ולא רק לתופי הטם־טם של סנטימנט ציבורי. ומומחיהם.

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook