fbpx

עידו עוז למסורבי המשכנתאות: זה מה שעליכם לעשות

0

שנים שאתם גרים אצל ההורים כדי לחסוך למשכנתא, עבדתם המון, השקעתם אינספור שעות בעבודה ועשיתם המון ויתורים, הכול בשביל שתהיה לכם ולמשפחה קורות גג שהיא רק שלכם. או במילים אחרות, "יצאה לכם הנשמה" עד שהצלחתם לחסוך את ההון העצמי הנדרש, כי כמו שכולנו מבינים ויודעים זה לא פשוט לחסוך בישראל בשל המחירים הגבוהים של הדירות ובגלל יוקר המחיה הנוסק לשמיים. אפילו אחרי כל המאמצים הללו, הבנק סירב לבקשה שלכם לקבל משכנתא. מאילו סיבות הבנק מסרב לאשר משכנתא, ומה אפשר לעשות כדי לקבל משכנתא בכל זאת? בואו לקרוא את כל הפרטים החשובים בנושא.

מדוע הבנק מסרב לאשר משכנתא לאנשים מסוימים?

משכנתא היא המוצר הפיננסי המשתלם ביותר שיש לבנק להציע – הבנק מעניק לכם הלוואה בסכומים גבוהים הנפרסת על שנים רבות, מצמיד לה ריבית די גבוהה, וגם אם לא תוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא לאורך זמן, הרי שהבית שרכשתם משועבד לבנק, כך שלא מדובר בהלוואה מסוכנת. עם זאת, הבנק עדיין מסרב לבקשות של אנשים מסוימים לקחת משכנתא ממגוון סיבות, העשויות להיות קשורות אליכם כלווים או לנכס עצמו. עידו עוז מסביר את הסיבות לסירובים:

BDI נמוך

אחת הסיבות השכיחות ביותר לסירוב משכנתא היאBDI  נמוך. BDI הוא דוח נתוני אשראי, שהוא למעשה תעודת הזהות הפיננסית שלכם. אם לאורך השנים חזר לכם צ'ק או שפיגרתם בהחזרי הלוואות, הכול מתועד ב-BDI. כאמור, ברוב המקרים הסירוב שלכם לקבל משכנתא יתבסס על BDI נמוך, משום שמבחינת הבנק, נתונים יבשים אלו מעידים על היכולות שלכם לעמוד בהחזרים. גם אם חזר לכם צ'ק בשל בעיה טכנית, עדיין תתויגו כלקוחות "מסוכנים" למתן הלוואה. מנגד, לקוחות עם דירוג אשראי גבוה יותר יקבל הצעות טובות יותר למשכנתא, הכוללות ריבית משתלמת יותר והטבות נוספות.

בעקבות הגיל

מרבית הבנקים לא יעניקו לכם הלוואה אם אתם בני 75 או יותר, כי קיים סיכון שלא תוכלו להחזיר את ההלוואה בגין פטירה שלכם או של בן או בת הזוג, או בשל יכולת ההשתכרות נמוכה יותר בעת הפנסיה. עידו עוז מציין שברוב המקרים הבנקים יעדיפו לתת משכנתא לאנשים צעירים יחסית, שיכולים לפרוס את המשכנתא לשנים רבות, ויכולים להשתכר בסכום גבוה שיכול לעלות במהלך השנים.

נכס בעייתי

פעמים רבות הבנק מסרב לבקשה למשכנתא בגלל שהנכס העומד לקנייה הוא בעייתי. למשל, בנקים לא אוהבים לתת משכנתא על דירות מחולקות, משום שדירות מפוצלות אינן חוקיות. למרות זאת, עדיין תוכלו למצוא אותן בשכיחות גבוהה. סיבה נוספת היא נכס שיש עליו עיקולים, צווי בית משפט או אזהרות אחרות. במילים אחרות, הבנק לא ייתן משכנתא לאנשים המעוניינים לקנות נכסים מהסוג הזה, כי הוא פשוט לא רוצה לקחת סיכון.

איך בכל זאת תשכנעו את הבנק לאשר לכם משכנתא?

אם הבנק הגדיר אתכם כלקוחות מסוכנים, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שיסייע לכם להתנהל מול הבנק ולהציג לפניו הוכחות שאתם אכן לקוחות מתאימים ללקיחת משכנתא. מצד שני, במקרים מסוימים כדאי לא למהר לקחת משכנתא, להתבסס עוד קצת ואז לחזור לבנק כאשר אתם חזקים יותר מבחינה כלכלית. כמו כן, אתם לא חייבים לקחת משכנתא מהבנקים – גם גופים חוץ בנקאיים מעניקים הלוואות גדולות, והשיקולים שלהם לאישור ההלוואה שונים. לפני שאתם נוקטים צעדים כלשהם, מומלץ להתייעץ עם יועץ משכנתאות שיסייע לכם להשיג את הכסף הדרוש לרכישת הבית שאתם חולמים עליו.

לסיכום

אף פעם לא נעים לקבל דחייה בכל תחום בחיים, במיוחד אם החלום שלכם הוא לרכוש נכס אך קיבלתם סירוב למשכנתא. המסע לא נגמר כאן ותמיד יש מה לעשות – פנו ליועץ משכנתאות חיצוני שיסייע לכם להתנהל מול הבנקים, ואולי בעזרתו הבנקים ישנו את דעתם, או לחלופין או יוכל להציע לכם מקורות מימון אחרים.

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook