fbpx

לנשום אוויר פסגות: כך תפחיתו את רמת זיהום האוויר

בשנים האחרונות החלה לעלות יותר המודעות לשמירה על איכות הסביבה ולהפחתה ברמת זיהום האוויר, אך יחד עם זאת – הדרך להשגת המטרה עוד ארוכה. כיצד תוכלו להירתם גם אתם למאמץ הגלובלי? לפניכם כמה טיפים

0

בתחילת הסגר, כשעוד רובנו עקב באדיקות אחר החדשות, בין הכותרות הבולטות יותר עליהן דובר הייתה זו שהציגה את הירידה החדה ברמת זיהום האויר בכ-30%. עקב כך החלו להבין רבים שעל אף שישנם כמה דברים בהם יכולת שליטתנו היא מוגבלת, ישנם גם כאלו אליהם נוכל לגייס את מאמצינו כדוגמת סוגיית זיהום האוויר בה נוכל לסייע רבות, ואם כולנו נהיה מודעים ונתגייס יחדיו – נוכל להגיע להישגים משמעותיים בעניין.

שיפוץ, אבל ירוק

בתקופה זו, רובנו מחפש דרכים שיסייעו בהפגת השיעמום הגובר וכן כיצד נוכל להיחשף יותר לשמש, לתנועה ולעשייה. עבור אלו מכם המעוניינים לערוך שיפוץ בביתם למשל, יתכן שכעת זהו הזמן האידיאלי ביותר לכך. 

עד לפני כמה שנים, עם בחירת קבלן שיפוצים, היה המיקוד העיקרי במחיר, בסגנון הבנייה אותו הוא מציע ופחות באיכותה. כיום נוסף קריטריון חשוב במיוחד של דרישה לבנייה ירוקה – כזו שמטרתה לחסוך במשאבים כמו מים, חשמל ואנרגיה ובכך תתאפשר הפחתה ברמת זיהום האוויר ושמירה על איכות הסביבה . 

לכן, אם ברצונכם לבצע שיפוץ בקרוב, מומלץ לבחור בקבלן העובד בשיטות ירוקות יותר המשתמש בחומרים מקומיים המזהמים פחות ופולטים מעט גז למשל, או במתכנן פנים שימליץ לכם כיצד תוכלו ליצור פתח אוורור יעיל לדירה אם רק תורידו חלק מסוים מהקיר. באמצעות בחירה נכונה של נותני שירות המעודדים פתרונות ירוקים, תוכלו לחסוך במשאבים מזהמים ובמקומם – לנצל את אלו הטבעיים כדוגמת מים, חשמל ורוח. 

מיחזור, גינון ומה שביניהם

אם גם גינתכם זקוקה מעט לשיפוץ, תוכלו לסדר לכם אחת ירוקה ויפה במיוחד. כך למשל, תוכלו להפוך חבית פשוטה לעציץ מעוצב ובעיקר, ידידותי לסביבה: קדחו חורים בתחתיתה – שישמשו בתורם כפתח ליציאת המים בהשקייה והוסיפו צינור באמצע. הרכיבו לה גלגלים, מקמו תחתה דלי והתחילו בהרכבת העציץ. הוסיפו אדמה בכמות נדיבה וכן גם קצת ממנה בצינור המרכזי – אליו תוסיפו גם מעט תולעים אדומות וזרעים. המתינו כשבועיים ולאחר מכן תוכלו להבחין בהופעת הצמחים שבתורם יהפכו לגן ירקות עשיר. והתולעים? הן שמחות לאכול שאריות זבל אורגני ולהפוך אותן לקומפוסט טעים לצמחים. אז מה היה לנו כאן? גם מיחזור, גם קומפוסיט וביניהם – גינון עירוני.

ואיך כל זה נוגע לשמירה על אויר נקי?

התהליך מביא לידי ביטוי שימוש בתוצרת הכי מקומית שיש, ללא רכבים המניידים דברים ממקום למקום ועם המון צמחים שדואגים לנקות את האוויר ומביאים את הטבע אלינו לגינה.

לא על הרכב לבדו

אם יש דבר עיקרי שהיה ניתן להבחין בו לאור אירועי התקופה האחרונה זה תרומתם הרבה של הרכבים לזיהום האוויר סביבנו. לכן, מומלץ לוותר על הנסיעה ברכב הפרטי ולעבור לאמצעי תחבורה אקולוגי בהרבה יותר – אופניים, למשל. אם ברשותכם זוג אחד, הסירו ממנו את האבק שהצטבר מזה תקופה והתחילו בדיווש למרחקים קצרים – גם תורם לכושר וגם להורדת זיהום האויר. 

במצב בו רכבכם החל להראות סימני בלאי, התחילו לבדוק אפשרויות חלופיות ירוקות יותר שכן השנה החלו להיכנס לשוק הרכב בארץ יותר ויותר רכבים חשמליים בשלל דגמים ועלתה המודעות הסביבתית באופן משמעותי. מעבר לרכב שכזה יאפשר לכם נסיעה רצופה עם הרבה פחות רעש, ללא זיהום אוויר וטעינה נוחה וקלה במיוחד באמצעות חיבור פיזי למטען – בדיוק כמו זו של הסמארטפון שלכם. כך גם תוכלו לחסוך כמה מאות שקלים בחודש על דלק וגם נסיעתכם תהפוך לנעימה בהרבה יותר.

אמנם אנו רק בתחילת הדרך אך כבר כיום ניתן לראות רבים המשתמשים בסל קניות רב פעמי, נמנעים משימוש בפלסטיק מיותר באריזות, ממחזרים ואף נוסעים ברכבים פחות מזהמים. כדי לתרום אף יותר למאמץ החברתי והגלובלי, תוכלו לבקש גם מאלו הנמצאים סביבכם להצטרף למאבק. כך נוכל להבטיח אוויר וכדור נקיים יותר גם בשנים הבאות. 

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook