fbpx

המרוץ של מיקי זוהר // פרופיל מאת רונית ורדי

היתמות בגיל צעיר, ההתעשרות, הפוליטיקה המקומית, המריבות בתוך הליכוד, ההתקרבות אל נתניהו, הסימון כיו"ר הקואליציה הבא

0

הפגישה עם מיקי זוהר מהירה. מתקתקת. נקבעה מעכשיו לעכשיו. בלי מזכירות. בלי דוברים. בלי מניירות. וזה, ללא היכרות מוקדמת. קבענו בנמל יפו. בקומת הקרקע של מבנה האולפנים של i24 NEWS. מהלך דקות מהזולה הרומנטית של בני גנץ בנמל.

לקראת סוף מערכת הבחירות האחרונה, ולאחריה במהלך המגעים הקואליציוניים (שכשלו, כמובן), הכריזו עליו הכתבים והפרשנים כיו"ר הקואליציה הבא. מה שנקרא, Done Deal. קרוב ומקורב לבנימין נתניהו, שלא ספר אותו ודי זלזל בו בחלקה הראשון של הקדנציה הקודמת. נזכיר – הראשונה בלבד של זוהר הצעיר בכנסת.

הוא מגיע מצוחצח. קומתו גבוהה. צעדיו גדולים. מהירים. מותניו עגולים משציפיתי. שמוטים על חגורת מכנסיו. שיערו כהה. מגורז. מקליש מעט. עיניו בהירות. בן 39. ותנועותיו, סליחה על הסטיגמה, כשל סוחר גאדג'טים שסגר הרגע מכה בעלי אקספרס. לא שזה רע. אבל את הכסף סופרים רק במדרגות. ולמעלֶה אלה טרם הגיע. ומה אם המכס יתקע הסחורה? ומה אם הקונטיינר ייתקע בדרך? אז החשש קיים.

וזוהר נראה כמי שחושש. ומתעשת. וקם. ושוב נופל. "אני יודע שתכתבי עליי כמו כולם… שתשחטי אותי, שתוציאי אותי טיפש", אמר. ולרגע זה נראה מוזר. ואחר כך – מכמיר לב. אבל אז התברר שזו הערכתו השכיחה. שהמון עיתונאים כבר דיווחו על כך, שפרשנים עטפו אותו כך, ושב'ארץ נהדרת' חגגו על כך ללא רחמים. אז יכול להיות שהוא באמת חושש לצאת טמבל. אבל סביר יותר שמדובר בטקטיקה תקשורתית מחושבת. כי זוהר מחושב היטב. ורחוק מאוד מלהיות טמבל. נכון יותר להתייחס אליו כאל מראה, ראי, של הכנסת. של בלפור. המצודה. ושל רבים מאיתנו.

"הגעתי לכנסת", אמר לי, "בגיל 35. הייתי צעיר. ירוק. עשיתי שטויות. אמרתי שטויות. ואני מצטער על כל זה".

על מה למשל?

"על הדברים שאמרתי ללאה גולדין, אמו של הדר גולדין ז"ל, בעת שתקפה את ראש הממשלה בכנסת. אז הגנתי על ראש הממשלה".

אבל בעיניי אכן יש התנהלות מטרידה. עצובה, אמנם, וכואבת. אבל אנשים חוששים שהלחץ הפוליטי שהיא מפעילה להחזרת גופת בנה עלול לסכן חיי אחרים. כשהיא אומרת: "הדר הוא חלל צה"ל, לא גופה", זה נורא מפחיד. יש לזה השלכות איומות.

דווקא לזה – מיקי זוהר שתק. יכולתי לנחש מה עבר בראשו. הוא רצה שאנחש כך. אבל שתק. "אז את מקליטה?", הוא שאל. עניתי שלא. ובכל זאת המשיך, "איך יכול להיות שאת לא מקליטה?".

 

הכי חשוב? נאמנות

שני דברים נוספים, נדמה, הפכו את הח"כ הבולט ל"שק חבטות תקשורתי". הפערים התרבותיים שבין מתווך הנדל"ן מקריית גת שהיה לפוליטיקאי במישור הארצי. והנכונות לעשות הכל – אבל הכל – בשביל נתניהו, להתעלם משקרים ומספינים, לכאורה להמציא אותם בעצמו עבורו אם צריך.

"הגעתי לכנסת בגיל 35. הייתי צעיר. ירוק. עשיתי שטויות. אמרתי שטויות. ואני מצטער על כל זה"

רבים ומפורסמים בליכוד קדמו לו בכך. אבל הקצב והעוצמה הגיעו לממדים יוצאי דופן לעיתים. והוא, שנלחם על מעמדו, הולך לתוכנית של ליאור שליין, שצוחק לו לעיני הצופים. לא צעד מחושב כל כך, למי ששואף כה רחוק. ודאי מי שמסומן כיו"ר הקואליציה הבא, עמדה משמעותית וחזקה מחלק מתיקי הממשלה. יופי של פוזיציה. והוא עוד לא בן 40. אבל בשביל מה היית צריך ללכת לליאור שליין?

"טעות. היום – לא הייתי הולך".

ואיך תיפטר מהדימוי שנוצר לך?

"את רואה שאני ממתן עכשיו את הסגנון".

בפעם השנייה נפגשנו במצודת זאב, מטה הליכוד. הצטרפתי אליו למסע אחר צהריים אופייני. חתונה של אחד מקבלני הקולות הגדולים של ירושלים. בר מצווה של פעילה חשובה מנס ציונה. גם עכשיו הוא כמעט לבד. הנהג הוא גם העוזר. המושך בחוטיו. עלה מאוקראינה כילד. גדל בישראל. "לא חשוב איך קוראים לי", הוא אומר. "אל תזכירי אותי". ובהתחלה זה הדהים אותי. אחר כך הצחיק. ובסופו של דבר – וזה העיקר – הבהיר לי איפה אנחנו חיים. ודרישתו התקבלה. "אחרת, את לא יכולה לנסוע איתי", סגר האדם השלישי ולחץ על הגז.

מיקי, מה הדבר הכי חשוב בעיניך?

"נאמנות".

הליכודניק של פעם היה אולי עונה "המדינה" או "ארץ ישראל". או הבית. המפלגה. החברים. אבל הליכודניק של היום אומר "נאמנות". ומתכוון למנהיג. ואמנם, המנהיג קיבל ממנו כ־200 אלף שקל לשנה, אולי יותר. בעילה של הקלות מס, בחקיקה. מה יכול לשמח יותר את המנהיג הספציפי הזה ואת רעייתו מהחקיקה הזו. האם היה רגע כואב בחייו הפוליטיים מזה שבו גילה כי צבאות נתניהו נטשו אותו בפריימריז? שכל הטבות השכר שסידר לנתניהו לא גרמו לדחיפתו לאזורים בטוחים ברשימה? פלא שדיבר על כך בזמן אמיתי? שחשף את פגיעתו?

 

שיחות על אלוהים

זוהר נשוי לימית, המנהלת את עסקי הנדל"ן המשפחתיים שלהם, בקריית גת. ארבעה ילדים. נישא בגיל צעיר. היא מתרחקת מתקשורת. הוא אומר עליה שדעותיה נושקות לשמאל. גדלה במושב בשרון. בעבר נהג לספר שעשה הרבה לביתו. חייך למצלמות הטלוויזיה ואמר, "אני איש מצליח". יש לי הרבה כסף. והמשיך לנהוג את היגואר שלו גם כחבר כנסת צעיר. עד שהתעשת. וחדל. אפשר להעריך את רכושו בכמה מיליונים. רמת חיים נינוחה. מה זאת אומרת, שאלתי אותו.

"שמונה פעמים בשנה בחו"ל", ענה.

מעמד בינוני־גבוה. כמו ההוא, מהפתיח, שהביא אותה במכה בעלי אקספרס. זה לא דומה לרכוש של נתניהו, ברק או ליברמן. אבל, לפי הגיל, יכול היה להיות בנם. משרד התיווך המשפחתי פועל בקריית גת. משרדים שמניחים כי הם בבעלותו. באחד החללים הסמוכים מתאמן הבן המוזיקאי עם להקתו. ערבים. סופי שבוע. כל הבניין חוגג עם המוזיקה שלו. גם אנשי המקומון הפועלים בחלל סמוך.

אז ביקשתי ממיקי זוהר שישמיע את המוזיקה של בנו. היינו במכונית. בדרך. מהטלפון עלתה מוזיקה ישראלית רכה. מילים רגישות. כואבות. בדידות. דכדוך. זיכרון. שלמה ארצי. עברי לידר. זו המוזיקה של הצאצא. כולל נגיעות קלות של ג'ז. בשנה הבאה ילמד במקדש הלימוד המוזיקלי רימון.

תלמד משפטים, אמר לבנו. אבל הבן רוצה מוזיקה. "שמה הלב שלו. קשה להצליח בזה. מקווה שיהיה מאושר", אומר ועובר לשיר הבא. "אני הלכתי ללמוד בגיל 30. רק אז הבנתי שזה חסר לי. שאני צריך להשתכלל. להשכיל. אז אולי גם הוא יהיה ככה". ועוד שיר עובר. מוזר לעקוב אחרי אבא שמקשיב לשירה קורעת לב של בנו. איפה זה ואיפה חגיגת הנישואים הענקית שהגענו אליה. מתחם ענק. בראש גבעה. אולם. מרפסת. חצר. מנות שמנוניות. יין פשוט. הפרדה בין נשים לגברים. אבי החתן ואחיו נמנים עם הכוחות החזקים בסניף הירושלמי של הליכוד. קלאסיקה מפלגתית.

"תגידי", הוא שואל אותי אחר כך במכונית. "את מאמינה שיש אלוהים?".

סליחה?

"מה, את לא מאמינה שיש אלוהים?".

נו, באמת… מיקי, לאלוהים שלי קוראים זכויות אדם.

"אבל איך את יכולה להסביר איך העולם נברא? איך תסבירי מאיפה כל זה בא? ועשרת הדיברות בהר סיני?". שתקתי. לא בכל יום יוצא לך לחזור לגיל 16 או בעצם לשיחות תנועת נוער של גיל עשר. ודאי שלא יכולתי לנחש שאגיע לזה ביציאה מחתונה ענקית של ליכודניקים. עם פוליטיקאי כל כך בכיר. שהנהג שלו מסרב להזדהות. אז איך את חושבת שנברא העולם?

זוהר הצליח להשיג את תמיכת חב"ד במסע הפוליטי האמביציוזי שלו. והם הצליחו להשיג את תמיכתו בהם. למותר להזכיר את עוצמתה הפוליטית של חב"ד בקריית גת ובכלל. כבר שנים שזוהר קשור בה. מטפח סיפור פלאי על אודות לידתו שהתרחשה ביום ההולדת של מנחם מנדל שניאורסון, הליובאוויטשר בכבודו ובעצמו. להלן הסיפור מתוך פרסומי חב"ד:

"אמי נכנסה להיריון כמה פעמים אבל למרבה הצער פעם אחר פעם היא הפילה את העובר. הם היו מיואשים מאוד ואבי ז"ל החליט לנסוע לרבי מליובאוויטש ולבקש את ברכתו. זה היה בתקופה שהרבי עוד קיבל אנשים ל'יחידות' באופן פרטי ואבי, שהכיר היטב את קהילת חב"ד בקריית גת, ביקש לנסוע עם אחד מאנשי הקהילה לקבל את ברכת הרבי. כיוון שהיה תלוי באחרים, העניין נדחה ונדחה עד שהנסיעה ירדה מהפרק, אבל בסופו של דבר הרבי הגיע אליו…

זוהר נראה כמי שחושש. "אני יודע שתכתבי עליי כמו כולם… שתשחטי אותי, שתוציאי אותי טיפש"

"כלומר, למרות שבפועל לא הצליח להגיע לרבי – לא התייאש. כנראה שהעובדה שהיה מלא באמונה בקב"ה גרמה לילה אחד לדבר מופלא. אבי חלם שהוא טס לרבי, נכנס לחדרו לבקש ברכה ואז הרבי עונה לו: אין לך מה לדאוג, יהיה לך בן זכר ומוצלח. אתה יכול לחזור לישראל בלב שקט ורגוע בידיעה שהכל יסתדר בצורה הטובה ביותר.

"אבא שלי התעורר נרגש מהחלום, העיר את אמי ותשעה חודשים אחר כך נולדתי. מאז גדלתי עם הידיעה שבזכות הרבי מליובאוויטש הגעתי לעולם הזה (…) ונכנסתי לכנסת 'בשליחותו' של הרבי – לשלמות העם. שלמות הארץ. ושלמות התורה".

——

ואמנם, בשעה שכיהן כרכז הקואליציה בוועדת הכספים, נלחם והתנה וסחט מיליוני שקלים ייעודיים למה שתיאר כחיזוק היהדות, וזאת כתנאי לתמיכתו בהעברת התקציב. וזה נוסף על חוק השבת שהציע, שאמור היה לאסור על פתיחת בתי עסק ביום המנוחה. את מלחמתו על החוק האריך גם אחרי שכבר סוכם על עיקורו. לטובת הסיבוב התקשורתי אצל הדתיים.

ולא רק זאת, אלא שבערב הפריימריז האחרון לרשימת הליכוד לכנסת, זוהר תרם ספר תורה לבית כנסת בקריית גת בנוכחות חברים מהכנסת. בתוך ימים היה לבכיר מומלציו של הפורום 'מתלכדים ליהדות' בפריימריז של הליכוד. הפורום דירג את הפריימריסטים לפי ארבע קטגוריות: שמירת שבת, היחס לזרם הרפורמי, היחס לקהילת הלהט"ב ומעמדה של הרבנות הראשית. מיקי זוהר זכה במקום הראשון.

מירי רגב כבשה את המקום השני בזכות התנגדותה למתווה הכותל ולמתווה הגיור – על אף התמונות בשביס שהפכו מגוחכות לאחר פרסום תמונות של מסעדות בלתי כשרות שבהן סעדה. גם היא, כדאי להזכיר, בת קריית גת.

רוצים לקבל את המגזין בכל חודש עד הבית? עכשיו במבצע למנויים חדשים - גיליון ראשון במתנה. השאירו פרטים ונחזור אליכם:

 

LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook