איך הפכה דמות המרגל לאייקון תרבותי

0

בעיני רבים זנות היא המקצוע העתיק בעולם. כתוצאה מכך, המפגש המתואר בספר יהושע בין רחב, היצאנית הראשונה, לבין שני המרגלים – כלב בן יפונה ופנחס בן אלעזר, על פי המדרש – המקצוע השני העתיק בעולם אמור היה להיות ריגול. אלא שלאמיתו של דבר, המרגלים ותיקים יותר אפילו מהזונות. לשירותי המודיעין, הביון והריגול יש שורשים ארכאיים, עוד מהמאה ה־18 לפני הספירה, כחלק מטקטיקה צבאית מתוחכמת במיוחד שהושתתה על סוכנים כפולים, חקירת שבויים ומבצעים ערמומיים שלא היו מביישים את הארגונים החשאיים הישראליים והבינלאומיים בני ימינו. וכמו שקדום הוא עולם הריגול, כך קדום תיעוד עלילות המרגלים.

שירותי המודיעין הראשונים שאנו יודעים על קיומם מגיעים עוד מימי זמרי לים, מלך העיר הסורית מארי, בסביבות שנת 1759 לפני הספירה. באותם ימים הונהגו סיורי פשיטה לשטח האויב במטרה לקחת בשבי ”מקורות חיים“, כלומר בני אדם, ובעיקר ”אנשי לשון“, כפי שהם מכונים במסמכים מאותו זמן, או אם תרצו ”שטינקרים“ שבמהלך חקירתם מסרו מידע בעל חשיבות ראשונה במעלה על כל הנעשה בממלכה ומחוצה לה, ובעיקר פרטים על גודל כוחות האויב ועל כוונותיו. חרף העובדה שנקט שיטות מתקדמות לאותם ימים, מתברר שהמודיעין של זמרי לים לא היה איכותי מספיק. אחרת אנשיו היו מצליחים לגלות את תכניתו הדמונית של חמורבי מלך בבל, בן בריתם הבוגדני, לכבוש את מארי ולשרוף אותה עד עפר.

בשנת 1482 לפני הספירה, בתקופת תחותמס השלישי, בן השושלת ה־18 של מלכי מצרים העתיקה, השתכלל הריגול לכדי אמנות, בסגנון השיטות הנהוגות גם כיום. הייתה זו ראשית ימי שירותי הריגול והביון, שהתבססו במצרים, בסוריה ובארץ כנען, מה שלמעשה הופך את האזור שבו אנו חיים – המזרח התיכון – למרכז ולבירת הביון הקדמוני. תחותמס יצא למסע כיבוש שהגיע לשיאו בקרב מגידו, המספק את דו“ח פעולות הביון הקדום ביותר ולבטח המתוחכם ביותר – כולל סוכנים כפולים ואף משולשים. מול המצרים עמדה קואליציה של ערים כנעניות וסוריות בראשות מלך קדש, שניסו לעצור את תחותמס באמצעות שליחת מרגלים כנענים. מטרת המרגלים הייתה לעקוב אחרי המצרים, ליפול במכוון בשבי ולספק לאויב מידע כוזב שיעניק יתרון אסטרטגי לקואליציה. אלא שתחותמס לא נפל בפח, ובמקום ללכת במסלול שעליו המליצו המרגלים, בחר בדרך חלופית. בעוד הקואליציה הכנענית נערכה עם כל כוחותיה במקום שאליו היה אמור להגיע הצבא המצרי על פי התכנון, הפציע תחותמס ממקום אחר והביס אותם באמצעות כוח ההפתעה.

רוצים לקרוא את הכתבה המלאה? הירשמו לקבלת גליון מתנה עד הבית

איור // רונלי פאר

שתף