fbpx

ימינה צעד // מאת שרה ליבוביץ-דר

0

איך התקבלה ההכרעה של בנט ושקד, מה מתרחש במפלגה החדשה, מה השאירו בבית היהודי, ומה עוד עשוי לקרות עם שני המטאורים, שיצאו לאחת ההרפתקאות המסקרנות בפוליטיקה הישראלית?

מאחורי הקלעים של הימין החדש

 

אחרי יומיים של דיונים קדחתניים הפור נפל, מסיבת העיתונאים של איילת שקד ונפתלי בנט נקבעה ליום חמישי בשעה שמונה בערב. ההחלטה לא הייתה קלה. לא זו בלבד שהקמת מפלגה מאפס, רגע לפני הבחירות, איננה דבר של מה בכך. שקד אף ידעה על החקירות נגד אפי נוה שהתנהלו באותה עת בחשאי. היה ברור שחשיפת הפרשה תשליך גם עליה. במשך יומיים המשקל התנדנד הלוך ושוב בין נטישת הבית היהודי לבין הישארות במפלגה. ביום חמישי בצהריים, אחרי יומיים קדחתניים, שקד ובנט החליטו, והחלו להתכונן לאירוע ההכרזה.

 

הבית היהודי, מבחינתם, הפך לכלוב של זהב. תשתית מפלגתית שהצליחו לחדש ולרומם, ולהביא באמצעותה לשניהם תיקים בכירים בממשלה וחברות בקבינט הביטחוני־מדיני. ומצד שני, השפעה מועטה, ממסד מפלגתי עבש שהגביל אותם, ורבנים שהוליכו אותו – והצרו את צעדיהם. בחישוב שלהם קדימה, הבית היהודי היה לגביהם ארבע שנים נוספות של פחות מאותו דבר.

 

ובכל זאת הספקות כרסמו. הלא נודע תמיד מעורר יראה. באותו יום חמישי, בלשכתו של בנט בבניין הכנסת השומם, שעות לפני כינוס מסיבת העיתונאים, הגלגל שב והסתובב. בנט ושקד עדיין לא הרגישו שלמים עם המהלך, לא היו משוכנעים שהמפלגה החדשה תגדיל את הימין, חששו שהמפץ יחליש את הגוש. שוב ושוב ערכו חישובים. על פי הערכותיהם הסופיות, המהלך יגדיל את גוש הימין. הפוטנציאל של 'הימין החדש' מגיע ל־15 מנדטים, לדבריהם, אם כי כעת הם מגיעים בסקרים לשישה עד שמונה. אבל מה יקרה אם החישובים שלהם מוטעים, והם יואשמו בנפילת ממשלת הימין? רגע לפני שזימנו את התקשורת עבור ההכרזה, החליטו לדחות את המהלך, לחשוב עוד קצת.

 

למחרת, יום שישי, שבו ונפגשו בביתו של בנט ברעננה. שקד הגיעה עם בעלה אופיר. אשתו של בנט, גילת, השתתפה גם היא בדיונים. עד סמוך לכניסת השבת הפכו והפכו בסיכוייהם וטרם הצליחו להגיע להחלטה. בשבת נמשכו השיחות ברעננה. סמלי למה שתהיה המפלגה החדשה – שקד החילונית תיסע בשבת לביתו של בנט הדתי, והשמיים לא ייפלו. ארבע שעות, על ארוחת שבת דשנה, וההחלטה עדיין לא נפלה. שקד התקשתה להיפרד מפעילי הבית היהודי שהרעיפו עליה אהבה והעבירו לה מסרים שמבחינתם היא ראשת המפלגה ברגע שתרצה. בנט, שיזם ודחף את המהלך, גם לא היה שלם עם עצמו.

 

כן, לא, כן, לא, אחרי הצהריים בשבת שקד ובעלה שבו לביתם בתל אביב עם ההחלטה שעדיין לא הגיע הרגע המתאים. עם צאת השבת שקד התקשרה לבנט. נו, מה עושים? תהתה בפעם המיליון. נלך על זה, אמר בנט. זמן קצר לאחר מכן כינסו מסיבת עיתונאים והודיעו על המפץ הימני.

 

הלסת נשמטה בבית היהודי

מעטים היו שותפי סוד למהלך. בני הזוג; טל גן צבי, ראש הלשכה של בנט במשרד החינוך; יאיר הירש, ראש המטה של שקד במשרד המשפטים; הרצל יחזקאל, עוזרה הפוליטי של שקד; ומשה קלוגהפט, שעבד עם הבית היהודי. הרבנים חיים דרוקמן וזלמן מלמד הוכנסו בסוד העניינים ביום חמישי, כמו גם בצלאל סמוטריץ' ושלושה עיתונאים מהמגזר הסרוג, חגי סגל, עמנואל שילה ועוזי ברוך. סמוטריץ' היה בטוח שהדיון היה תיאורטי בלבד וכי השניים חזרו בהם, והופתע כשצפה במוצאי שבת במסיבת העיתונאים. בנט מתייעץ עם קבוצה קטנה של אנשי עסקים, רובם חילונים, חלקם היו בסוד העניינים, כמו גם שני הדוברים, מתן סידי של בנט ופיני וולף של שקד. דקות אחדות לפני מסיבת העיתונאים שוחחו עם יו"ר תקומה השר אורי אריאל ובישרו לו על המפץ.

 

אריאל, כמו רבים אחרים, חשד שמשהו הולך ומתרקם. לפני כניסת השבת החל המגזר לרחוש שמועות. במפלגה קטנה כמו הבית היהודי קשה לשמור סוד. היו מי שסברו שבנט ושקד רוצים להודיע על פרישה מהממשלה, או על היפרדות מהאיחוד הלאומי־תקומה. רק בודדים ידעו לאן השניים הולכים. ההודעה הותירה את פעילי הבית היהודי ואת בכירי המפלגה שמוטי לסת. התגובות נעו בין "בגידה", לבין זעקות שבר בסתר, וגם כמה "ברוך שפטרנו".

 

במשך ארבעה שבועות מאז ההכרזה על הקמת הימין החדש, עקבנו אחרי המפלגה שזה מקרוב נוסדה, שוחחנו עם פעילים ועם אנשי שטח ומצאנו לצד התלהבות גם חששות, כאוס ארגוני וניסיונות שלא צלחו בגיוסים לרשימה החדשה. עופר ברקוביץ, רון פרושאור, מרים פרץ, יורם כהן, אופיר טובול וינון מגל הם חלק מהם. חלקם ניחשו שדבר כזה עתיד לקרות ולא נפלו מהכיסא. "עדיף להעז מאשר להישאר תקוע במקום בטוח אבל מוגבל", אומר מגל ל'ליברל'. בנט, שמתקשה לגייס כוכבים, אומר בשיחות פרטיות שהוא לא מחפש כאלה, אלא אנשים שיידעו לעבוד בפרלמנט. אנחנו מנסים לבנות משפחה, הוא אומר לאנשיו, "אנשים עם ערך הרעות".

 

בבית היהודי אומרים, מנגד, שבנט, המוח מאחורי הגיוסים, מתייחס למפלגה החדשה כאל תוכנית ריאליטי. פה צריך מזרחי, שם אישה, שם קצין בדימוס, פעילה חברתית ומישהי שתביא את קולות האנגלוסקסים. עד כה הצטרפו לימין החדש העיתונאית קרולין גליק, מתן כהנא, חבר של בנט מסיירת מטכ"ל, והפעילה החברתית שירלי פינטו. לצידם, מלבד בנט ושקד, גם חברת הכנסת שולי מועלם שעברה יחד עם השניים מהבית היהודי. מועלם נחשבה תמיד לנאמנתו של בנט בסיעה, בניגוד למוטי יוגב ולניסן סלומינסקי שהתנגחו בו. אך היא אינה כוס התה האידיאולוגית של בנט ושקד. זמן קצר אחרי המפץ דיברה על מדינת הלכה והביכה את השניים שפונים אל הימין הרך, זה שמאס בנתניהו אבל יעדיף את בנט ואת שקד על פני ליברמן, כחלון או אפילו בני גנץ. ועם כל הכבוד לאידיאולוגיה, מפלגה חדשה זקוקה לכסף. מועלם (שבלעדיה לא היה ניתן להתפלג לסיעה נפרדת) מביאה מיליון וחצי שקל מימון בחירות שמקבל כל חבר כנסת. למועלם גם ייחוס ידוע שמדבר אל מצביעיהם הפוטנציאליים. היא אלמנתו של סגן־אלוף משה מועלם ז"ל שנהרג באסון המסוקים. סיפור אהבתם, בין חילוני לדתייה, הוא הנרטיב שבנט ושקד מחפשים.

 

הפעילים ממתינים על הקווים

הקמפיין בינתיים על אש קטנה. ההשקה הרשמית שלו מתוכננת לאמצע פברואר, אחרי שסקרי העומק יושלמו וכתיבת המצע תסתיים. הדבר הכי פעיל בסביבה בינתיים הוא אתר האינטרנט שמגייס מתנדבים. במפלגה אומרים שעד עכשיו נרשמו כ־4,000 כאלה. בנט ושקד מקדישים זמן רב להחתמת אנשי עסקים, חילונים ודתיים, על ערבויות למפלגה החדשה. העסקן והעיתונאי החרדי מנחם גשייד אמר ל'המודיע' ששלדון אדלסון עמד מאחורי המהלך. הקשרים בין בנט לאדלסון טובים. לא מופרך לחשוב שהמיליארדר, שהעיד בפרשת 2000, חושב על היום שאחרי נתניהו. הוא כבר הצטלם לא אחת לצידו של בנט שהרעיף עליו מחמאות ("ייכנס להיסטוריה לצד רוטשילד ומונטיפיורי"). בנט ושקד מכחישים מעורבות של אדלסון במהלך.

 

בנט מכנה את החודש הראשון אחרי ההכרזה "גארבג' טיים". ממילא כולם יזכרו רק את מה שקורה סמוך לבחירות ממש. ראו מקרה "הערבים נעים לקלפיות" של נתניהו. שלמה פילבר, שעבד עם נתניהו, מייעץ לצמד. הוא מכיר היטב את כל השטיקים האלה. אבל שלום שלמה, גם אקס נתניהו ומי שהיה צמוד לבנט בהמשך בפוליטיקה, יעבוד כנראה עם יאיר לפיד. כיסאות מוזיקליים.

 

השטח, תחום אחריותה של שקד, הרבה פחות מתלהב מהשטיקים. "המהירות שבה הכול קרה גרמה לכך שעד היום, כחודש אחרי ההודעה על הקמת המפלגה, אין כלום", אומר ל'ליברל' אחד הפעילים. "הכול פה נעשה לאט, לא הכול נעשה נכון". שגיא גז, פעיל שנואש מבנט ושקד, העביר בקבוצת ווטסאפ של כמה עשרות פעילים הודעת פרידה מהימין החדש, ארבעה שבועות בלבד אחרי שהחליט להצטרף. "בפועל בנט ושקד רוצים לקבל תמיכה אבל לא מוכנים לתת מעצמם למען האנשים הקטנים, הם יעזרו רק למי שכבר נמצא במשחק או שהוא כוכב. הם לא הולכים להתחשב בתומכים שלהם ובטח ובטח שלא הולכים לעזור להם".

 

גז היה מראשוני התומכים. בסיום מסיבת העיתונאים ההיא, מיהר להתקשר לשקד. הוא היה ראש המטה החילוני בבית היהודי, עזב אחרי שמתח ביקורת על המפלגה ("אין בה מקום באמת לחילונים"), אבל התלהב מהמפלגה החדשה. "הקונספט של ציונות דתית עם חילונים יכול לעבוד. אפילו בני משפחה שלי שלא רצו להצטרף לבית היהודי התלהבו מהרעיון של מפלגה כזו". בשבועיים הראשונים נפגש שלוש פעמים עם שקד וכמספר הזה הופיע בערוץ 20, מלא התלהבות. הציע לארגן חוגי בית, לעמוד בצמתים, לתלות שלטים. שבוע אחר כך הוא הרבה פחות נמרץ. השטח מת וחי בעיקר ברשתות החברתיות, הוא אומר. קרולין גליק כבר העלתה סרטון, בפנים חמורות סבר תהתה גברת האלט־רייט הישראלית "למה שיהודים יורשו לגור בלונדון, אבל לא ביהודה". שירלי פינטו התראיינה פה ושם, בנט ושקד מתראיינים במשורה, בעיקר כדי לתקוף את גנץ או לסנגר על הקשר של שקד לאפי נוה. הליכוד, אבי גבאי, כחלון, גנץ וליברמן כבר פרושים על שלטים ובמודעות בעיתונים. בנט ושקד עוד המתינו, בעת כתיבת שורות אלה.

 

התחושה, אומרים פעילים שממתינים על הקווים, שלקודקודים יש זמן. הם פועלים לאט. חודש אחרי ההכרזה עדיין אין למפלגה החדשה מטה. הפגישות נערכות בבתים פרטיים ובלשכותיהם ההומות של בנט ושקד. עוזרים יוצאים ונכנסים בקדחתנות, מנהלים שיחות במסדרונות, הרחק מאוזנם הקשובה של עובדי הלשכה, שותפים למהלך.

 

אורי שגיא, עוזרה של שולי מועלם, אחראי על השטח המוניציפלי. גם עוזרים נוספים של בנט ושקד נרתמו לפעילות. הבוסים שאליהם נשואות עיני הפעילים הם ראשי המטה של השרים, טל גן צבי ויאיר הירש (שמכונה על ידי פעילי השטח "המנכ"ל"), והרצל יחזקאל, היועץ הפוליטי של שקד. הרצל הוא אחיו של אסף יחזקאל, איש אמונם של בני הזוג נתניהו, שהחליף את עזרא סיידוף (בינתיים) כמנהל המשק במשרד ראש הממשלה. הרצל יחזקאל, גדול קבלני הקולות של הבית היהודי בירושלים, נרתם למשימה בכל הכוח. במהרה ערך בביתו מפגש לפעילי הימין החדש בבירה. שקד הגיעה לעודד. השניים דרבנו את הפעילים במילים חמות, שבו והבהירו שאסור לתקוף את הימין, להבהיר שהם שם כדי להגדיל את כוחו ולא להחלישו. שקד כבר הספיקה להיפגש עם פעילים בלשכתה בתל אביב, חלקם מהבית היהודי. "היה שם סרט נע", מתאר אחד מהם. בפגישה עם הרבנים לפני הקמת המפלגה הבטיחו בנט ושקד שלא יגייסו את פעילי הבית היהודי כדי לא לפגוע במפלגה. אולם כמה פעילים בולטים, ביניהם אברהם צימרינג מירושלים, מתנגד קולני של בנט, קיבלו שיחת טלפון מפתיעה. "כנראה בימין החדש חשבו שהצטרפות שלי אליהם תמשוך פעילים רבים", אומר צימרינג ל'ליברל'. הוא סירב, אחרים בינתיים על הגדר. אם הבית היהודי תמשיך לדשדש על גבול אחוז החסימה בסקרים, יעברו לימין החדש. בישיבת מרכז הבית היהודי האחרונה אמרו כמה מחברי המרכז שהם מתכוונים לעבור לימין החדש. איש לא התפלא.

 

איור: דניאל גולדפרב

 

אהבתם? רוצים לקרוא עוד? לפרטים על מבצע מנויים – גיליון ראשון במתנה – לחצו כאן

שתף