fbpx

ביבילנד // מאת שרה ליבוביץ־דר

0

הקרבות בין הבכירים, השנאה המוסווית לנתניהו מול ההערצה אליו, החשבונות הקטנים והגדולים והשטח המתעורר. מסע לאורכו ולרוחבו של הליכוד לקראת הפריימריז והבחירות הכלליות

 

מופע הבחירות של ראש הממשלה היה קצר אבל דרמטי. באיחור קל נכנס בנימין נתניהו אל אולם ירושלים בכנסת, לישיבה השבועית של סיעת הליכוד. לצד חברי הכנסת והשרים, המתינו לראש הממשלה, מוכנים לצילומי סלפי, עשרות רבות של עובדי מנגנון המפלגה, קבלני קולות, חברי מרכז, ראשי ערים ומי שמתכוונים להתמודד בפריימריז, ביניהם ניר ברקת שמתחבק עם אחרוני העסקנים כאילו גילה את אחיו האבודים.

 

שבוע לפני כן העז אחד המשתתפים למתוח על נתניהו ביקורת מימין, ובתגובה נאסר על הפעילים להיכנס לאולם. אולם משהתברר כי זו גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה, נפתחו הדלתות שניות ספורות לפני שנתניהו הגיע, מלווה בראש לשכתו יואב הורוביץ. בבת אחת פרץ אל האולם נחיל אדם. עבור אחדים מהם ישיבת הסיעה בצהרי יום שני היא שיאו של השבוע והם עשו הכל כדי לא להחמיץ את האירוע, אחת הפעילות הגיעה לבושה בפיג'מה של בית חולים עם מסכה על פניה. עד כדי כך.

 

נתניהו לא בזבז רגע. הוא הידס במהירות אל מקומו ומיד התחיל במופע, אותה הצגה שעמה הוא מסתובב ברחבי הארץ כבר חודשים ארוכים, עיקריה לעוסים וטחונים עד דק אבל מעוררים את הקהל. חזבאללה ואיראן בצפון, חמאס בדרום, פיגועים בגדה, כל אלה נעלמו במחי קסם, נתניהו מסביר שעל הביטחון לא מוותרים, "בסך הכל שומרים על מדינת ישראל, אי נפלא של שקט". משם עבר ליחסי החוץ של ישראל ("שיא של כל הזמנים!"). יומיים אחר כך יודיע דונלד טראמפ, ידיד הנפש של המנהיג מבלפור, שארה"ב יוצאת מסוריה ומפקירה למעשה את המזרח התיכון. נתניהו מדבר על פסגה בבאר שבע עם מנהיגי יוון וקפריסין, על הנחת צינור נפט לאירופה, "עובדים על זה, נהיה מעצמת אנרגיה".

 

ואיך אפשר בלי התקשורת. "אתם לא תשמעו על זה מילה בתקשורת. הוזמנתי לפגישה של המדינות הבלטיות, לא שמעתם על זה. אני מסופק אם תשמעו על הביקור הבא שלי בברזיל. כמה מזה תשמעו? מישהו רוצה להמר פה? מה שמעתם מהמשלחת בגואטמלה. כמעט אפס. קרתה תקלה, בדרך כלל התקשורת כן מסקרת, אבל רעייתי שרה הייתה חלק מהמשלחת. התקשורת מתעלמת מאיתנו, אנחנו מתעלמים מהתקשורת. נמשיך לעשות דברים נפלאים". הפעילים מוחאים כפיים למרות השקרים הבוטים (כל מה שדיבר עליו נתניהו – סוקר); הבייס הבין את מה שנתניהו טוחן כבר חודשים ארוכים, אל תאמינו לאף מילה בתקשורת. יומיים אחר כך יפורסם שהפרקליטות תמליץ להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירות שוחד בתיקי 2000 ו־4000, אבל המצע כבר מהודק היטב, אסור להאמין לאף מילה. ואם תהיתם, שנתיים של "לא יהיה כלום כי לא היה כלום" התאיידו, הסיסמה הנוכחית מול מערכת המשפט היא "משחק מכור".

 

עין הסערה חלפה בהבזק קצר וכבר הורו הסדרנים לקהל לעזוב את האולם, הותירו את ראש הממשלה עם קומץ חברי הכנסת והשרים. קפוא במקומו הביט נתניהו במהומת היציאה. רק אורן חזן ניגש אליו. מראה מכמיר לב. דווקא חבר הכנסת שראש הממשלה הכי סולד ממנו, מזדחל ללחוש על אוזנו. חלק ניכר מהשרים לא חושבים על זה אפילו. בליבם הם חשים כלפי נתניהו לא פחות סלידה ממה שהוא חש כלפי חזן.

 

שבוע מאוחר יותר, זמן קצר אחרי פרסום הידיעה על הקדמת הבחירות, כמה שרים, איוב קרא, מירי רגב, יובל שטייניץ, מצטופפים סביב נתניהו שחוזר על עיקרי הנאום. הגענו להישגים כבירים, בעזרת השם ובעזרתכם אנחנו ננצח. השרים והפעילים מוחאים כפיים, מישהו צועק "40 מנדטים". נתניהו מחייך חיוך מעושה.

 

קרש הצלה למנהיג

בליכוד מתכוננים לבחירות. המהומה רבה, בוקה ומבולקה, להט בספירה הפוליטית, מתיחות שיא, מתארים הפעילים את המתרחש. אחד מחברי המרכז מתפייט: "עד מצודת זאב שומעים את קולות החרבות".

 

הח"כים והשרים, הסניפים, המחוזות, מרכז הליכוד, המזכירות, היכן שלא זורקים סיכה מגלים תסיסה. רק הסקרים המנבאים כ־30 מנדטים מאחדים את המפלגה. אם ינצח כמו בסקרים, ינצח יותר מאת היריבים הפוליטיים. כתבי האישום שכנראה בדרך, הנהנתנות, הניתוק, הכל ייסלח. הליכודניקים רוצים להישאר בשלטון והם יתמכו במי שישאיר אותם שם, גם אם הוא יואשם בשוחד. עיתוי הבחירות, אפריל 2019, קריטי לנתניהו, הוא מקווה שבוחריו ינהרו לקלפיות לפני שיוחלט על כתב אישום נגדו. ירמוז לשומרי החוק, כשהבייס וקואליציה חדשה־ישנה מאחוריו, שכדאי שיחשבו פעמיים לפני שפועלים נגד ראש ממשלה חזק.

 

30 מנדטים ומעלה הם קרש ההצלה הפוליטי של נתניהו. והוא עובד. איפה לא היה בחודשים האחרונים. כמעט כל סניף זניח זכה לביקור. מצטלם ונוסע, יורה ונואם. שעה וחצי בוועידת 'גלובס', חלף על פני ארונה של רונה רמון במרכז פרס לשלום, ביקר באוניברסיטת תל אביב, במקום הפיגוע בגבעת אסף, באוגדת יו"ש, בתעשייה האווירית, בגבול הצפון כמובן, בהדלקת נרות בכותל עם השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן, בכפר המכבייה עם פעילי ליכוד. אפילו בבית האויבים, 'ידיעות אחרונות', בטקס לזכרו של נח קליגר. וגם בריסל, ברזיל, סחרחורת בלתי פוסקת של נסיעות, מפגשים. ראיונות לתקשורת הישראלית? עדיין לא, אבל זה יגיע. בינתיים מבול יומי של פוסטים וקטעים מצולמים שמופצצים דרך כל פלטפורמה.

 

מטה בחירות מתחיל להתגבש. בכירי הליכוד, כמו בפעם הקודמת, יורחקו ממנו. הוא ינוהל מבלפור, על ידי יושביו ועם קומץ נאמנים. חלק, כמו צחי הנגבי, מירי רגב וציפי חוטובלי, יקבלו תפקיד כלשהו. רוב השרים וחברי הכנסת יצפו בתשדירים ובשלטי החוצות כאחד הבוחרים, מבלי שדעתם תישאל ולו פעם אחת.

 

בבלפור יתוו את האסטרטגיה וגם את הטקטיקה. אדם שעבד בעבר עם נתניהו בבחירות צוחק כשאני שואלת איך ייראה המטה של נתניהו. למה את לא שואלת אותי אם הוא ינעל נעליים, זו בדיוק אותה רמה של שאלה. המשפחה היא המטה; הגברת נתניהו, יורש העצר יאיר נתניהו וראש הממשלה, הם לבדם קובעים הכל.

 

אדם אחר שעבד בעבר עם נתניהו מתאר זאת כך: "לא אחת אנחנו העלינו רעיונות שחשבנו שהיו מוצלחים ונכונים, נתניהו שקל וחזר אלינו עם רעיון אחר. לא יכולנו לדעת אם הגברת, יאיר או נתניהו בעצמו הגו זאת. בכל מקרה המילה של נתניהו הייתה האחרונה, הוא זה שקבע, בניגוד למשה כחלון שאמר ליועצו, ליאור חורב, גורלי בידיך, אעשה מה שתגיד לי. שלושה שבועות לפני הבחירות הסתיימה העמדת הפנים, למעשה הפסיקו להתייעץ איתנו כמעט לחלוטין, השליטה עברה לבית בבלפור באופן כמעט מוחלט".

 

ניר חפץ ושלמה פילבר, אנשי סודו של נתניהו בקמפיין הבחירות האחרון, הפכו לעדי מדינה נגדו. הפעם יקורבו למעגל ההחלטות מי שכבר היו שם, אבל הפכו צמודים ומשפיעים הרבה יותר – יונתן אוריך וטופז לוק. אנשי ההסברה של נתניהו וחבריו של הבן יאיר. אליהם עשוי להצטרף יאיר קספריוס שהגיע ללשכת נתניהו עם ניר חפץ ונשאר גם אחרי שחפץ עזב. הוא נאמן. לאחרונה התלווה לנסיעתה של רעיית ראש הממשלה לגואטמלה, לצד לוק ואחרים. קספריוס נחשב ל"מרגיע הרשמי של הגברת", כך בפי אחד מהמקורבים. נתן אשל עדיין מקורב גם הוא. אבל פחות מבעבר. גם רבקה פאלוך, היועצת של נתניהו לענייני חרדים והמקורבת לשרה נתניהו, מסתובבת באזור. עופר גולן, דובר המשפחה, ראש מטה התגובות של הליכוד בבחירות האחרונות, יהיה גם הוא שם. הצעקות של חפץ, שזכורות היטב אצל יושבי המטה באור יהודה ב־2015, כבר לא יהיו.

 

מטה כאוטי כזה לא רואים כל יום, אומר יועץ שעבד בעבר עם נתניהו, "צורת העבודה הזויה אבל מאחר שהיא עבדה טוב עבור נתניהו ועבור הליכוד, היא תשוחזר גם בבחירות האלה למורת רוחם של בכירי הליכוד".

 

רוצים לקרוא את המשך הכתבה? לפרטים על מבצע מנויים חדש ואטרקטיבי – לחצו כאן

 

איור: Lilia She

שתף