מתריע בשער // נחמה דואק מראיינת את אלוף (מיל') עמוס גלעד

0

"נתניהו מנהיג מנוסה, אבל ההיסטוריה מתרשמת מהחלטות ומביצוע, לא מרטוריקה"

אלוף (מיל') עמוס גלעד, כבר לא בשירות המדינה, ממשיך להתריע מפני התהליכים ומהאויבים שמסכנים אותנו. ריאיון

 

"בשנת ה-70 להקמתה ישראל נהנית ממציאות ביטחונית, מדינית וכלכלית נוחה, אולם ניתן לראות בבירור חשרת עננים כבדים באופק", אומר אלוף (מיל') עמוס גלעד בקולו הרועם. 33 שנים בצבא, ועוד יותר מעשור כראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, הופכים את גלעד לאחד שיודע. גם היום, לאחר שפרש והתייצב בראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, הוא מעודכן, ממוקד ובעיקר מודאג.

 

"יש סימנים למגמת החרפה באיומים על הביטחון הלאומי מחוץ ובסיכונים לחוסן הלאומי מבית. אני לא מסתכל רק על הגבולות החיצוניים, אלא גם על מה שקורה בחברה. שמת לב, שלא ירחק היום ו-50% מהילדים שיתחילו כיתה א' יהיו או חרדים או ערבים, שלא מתגייסים? אני רואה גם סכנה בחוק הלאום, שנחקק לאחרונה. הוא מיותר, מסכסך בתוכנו. יש את מגילת העצמאות, ואם ראש הממשלה רצה, היה יכול לקחת אותה ולהפוך אותה לחוק. חוק הלאום הוא ללא איזונים. רק ליהודים. ואני שואל – מי יפקח עלינו אם הורסים את בית המשפט העליון? והשחיתות הציבורית זה אסון. השחיתות הציבורית משולה בעיניי לטרמיטים. אותן נמלים שמפרקות כל מה שעומד בדרכן. יש כאן הסתה, פלגנות, השתלחות".

 

רגע, אתה מדבר על ראש הממשלה, בנימין נתניהו?

"ברור שאני מדבר על ראש הממשלה. קחי לדוגמה את פרשת השוחד לכאורה בעסקת הצוללות. שוחד מחברה גרמנית אחרי השואה? גרמניה נותנת לנו צוללות כדי למנוע שואה שנייה. אז אני לא קולט את עניין השחיתות. למה מיקי גנור מקבל עמלה? זו עסקה בין ממשלות. מי שקולט את הספינות זה אנשי חיל הים שעובדים קשה, יומם ולילה, כדי לקלוט אותן. הם עושים את זה במסירות בתמורה למשכורת צבאית בקבע. נציגי צה"ל לא מקבלים עמלה ואין סיבה שאיזשהו מאכער יקבל עמלה. זה נראה מגעיל ומושחת. אין בושה? גנור לא תרם כלום לעסקה. אבל כל האנשים שקשורים לזה נתפסים כקרובים למלכות. זה מעורר קבס. מזעזע בעיקר שהם מתיימרים להיות מקורבים לראש הממשלה. סליחה על המילה, אבל התבהמנו".

 

כראש האגף הביטחוני-מדיני לשעבר במשרד הביטחון, נחקרת בפרשה?

"במשרד הביטחון לא חקרו אף אחד באזהרה. לקחו עדויות, גם ממני. יש דברים שהייתי מעורב בהם בהיבטים של קשרי חוץ. העדתי כפי שמתחייב מכל אזרח שמוזמן לתת עדות. מה אמרתי שם? הפרשה בחקירה ולא אוכל לומר".

.

הכתבה המלאה פורסמה בגיליון המודפס. רוצים לקרוא את המשך הכתבה? השאירו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם

.

איור: עמרי כהן (omriku)

 

 

שתף