fbpx

"למכור" את העימות // הטור של אור הלר

0

"המלחמה היא המשך המדיניות באמצעים אחרים", הוא המשפט הקלאסי שכה אהוב על קציני צה"ל, בהרצאות, במצגות, בתדרוכים. הציטוט של איש הצבא הפרוסי, קרל פון קלאוזביץ, שחי בזמנים אחרים ובמלחמות אחרות, הוא תזכורת חשובה לכך שגם במאה ה־19 במלחמות הנפוליאוניות וגם במאה ה־21 בסבבי העימותים ברצועת עזה, הפעלת כוח צבאי לעולם אינה עומדת לבדה. בלי מדיניות לפני הפעלת הכוח, וחשוב מזה, בלי מדיניות לאחר הפעלת הכוח – אין שום תכלית למבצע הצבאי, לחיצים על המפה, להפצצות, לתקיפות, לתמרון, לפשיטות. לכל זה יש להוסיף את הממד התקשורתי. צה"ל מבין היטב שהאירוע המשמעותי והמדמם ביותר בעזה בחודשים האחרונים, מאז סיום 'צוק איתן', הוא יום העברת השגרירות האמריקאית לירושלים ב־14 במאי. 62 פלסטינים נהרגו על הגדר, וגם אם תתפרסם רשימה שמית של חלק מההרוגים וייראה כיצד הם קשורים לחמאס ולארגונים האחרים, הדבר לא יהיה אפקטיבי מול החלקים הביקורתיים נגד ישראל בדעת הקהל המערבית.

דובר צה"ל, תת־אלוף רונן מנליס, נמצא בתפקידו שנה וחודש. בהרצאה שנשא במכון למחקרי ביטחון לאומי תחת הכותרת "הקרב על הנרטיב" סיכם את המערכה התקשורתית שניהל צה"ל ב־13 השבועות של העימותים על הגדר ברצועה, סיכום שניתן להקיש ממנו לא מעט על תפיסת התקשורת של צה"ל 2018. לטענתו, מעבר לכישלון הצבאי של חמאס הוא נחל גם כישלון תודעתי־תקשורתי מול צה"ל שהיה במבצע תקשורתי שנמשך חודשים.

יחידת דובר צה"ל תחת תא"ל מנליס היא משרד יחסי הציבור הגדול ביותר בישראל, העשיר ביותר והשמן ביותר מבחינת כוח אדם. בתקופה האחרונה, סביב העימות על הגדר, היחידה הפכה ליצרן תוכן שהגיע ל־50 מיליון בני אדם בעולם. יותר מכל כלי תקשורת ישראלי. לרבות שיחות עם יותר מ־3,000 בני אדם שסומנו כמובילי דעת קהל בעולם.

המטה הכללי הגדיר לדובר צה"ל שש מטרות סביב הגדר, ובראשן התראה מראש שנועדה להרתיע את הפלסטינים בעזה בכלל ואת החמאס בפרט. הפתגם הערבי "המזהיר יצא ידי חובתו", הפך לכותרת הקמפיין התקשורתי. אנשי מתאם פעולות הממשלה בשטחים הזהירו טלפונית את נהגי האוטובוסים שאיתם היו ההמונים אמורים לנהור לגדר; סרטונים ברשתות החברתיות הזכירו לעזתים איך נראה מונדיאל 2014 תחת תקיפות חיל האוויר ברצועה בקיץ של 'צוק איתן', עם סימן השאלה האם הם רוצים לראות מונדיאל או שהם רוצים להילחם.

מטרה נוספת כונתה במטכ"ל "השחרת אויב": קמפיין בערבית ובאנגלית שקושר את איראן להפגנות על הגדר. ילדים עזתים שמניפים את תמונת מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, שותפו בכל הכוח. לכך הצטרפו צייצנים סונים, שתפסו טרמפ על הקמפיין נגד איראן. המאמץ השלישי הופנה לחשיפת שקרים פלסטיניים וחמאסיים באירועים על הגדר. הוצמדה להם ההגדרה "טרור", והובלטו אירועי מטענים וירי. חמאס קרא לזה בטוויטר "אאודה" (שיבה)? צה"ל תייג את זה בהאשטאג כ"פאודה", כאוס.

אבל בסופו של יום, גם תת־אלוף מנליס, כחייל בשדה הקרב של הנרטיב, זקוק למדיניות, זקוק לאסטרטגיה. כי אחרת, כל מאמציו בשדה הקרב התקשורתי, כמוהם כטיסה לשום מקום.

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook