fbpx

תרבות פוליטית // מאחורי הקלעים במשרד של מירי רגב

פרויקט מיוחד: איך נראית מבפנים העבודה של מירי רגב במשרד התרבות והספורט, ומה מצבה בליכוד לאור היריבויות הרבות וההתרחקות היחסית של נתניהו ממנה לאחרונה?

0

מירי רגב הייתה עסוקה לאחרונה. היא נזכרה באיגוד השחמט ("החלטתי לקדם את הענף החשוב הזה"), ביקרה במועצה המקומית זרזיר וקיבלה את אות יקיר העדה הבדואית, נפגשה עם חברי חוג 'שורשים' של הליכוד, נאמה בפני חוג 'תדמור' במפלגה, נפגשה עם שרת התרבות הגרמנית, הכריזה שהיא תומכת בענף הספורט לקרוס ואירחה בלשכתה את דורון שפר, כדורסלן עבר. לא בדיוק עיסוקים ברומו של עולם. היא עוד השמיעה קול בעניין האבן שנפלה מהכותל, ועוררה סערה זוטא בחוגי התרבות בעניין חוק הקולנוע, אבל בגדול – מירי רגב שהכרנו הורידה פרופיל.

איפה רגב שהצטרפה לביקור של בנימין נתניהו בלונדון וסיירה עם שרה נתניהו בעיר, רגב שכל המצלמות כוונו אליה בטקס הדלקת המשואות, כשהיא מחליפה הלצות ודברי חנופה, אולי, עם רעיית ראש הממשלה. רגב שקיבלה את תואר ממלאת מקום ראש הממשלה כשנתניהו נעדר מהארץ וכשעבר טיפול רפואי; שהשתתפה בישיבת הקבינט המדיני־ביטחוני שעסקה בביטחון בצפון; שכבר התחילה לדבר על כוונותיה האולטימטיביות – ראשות הממשלה. אותה מירי רגב שרבות דובר בה על ניצחון קל בדרך למקום הראשון בפריימריז הבאים. למוסקבה הזוג נתניהו המריא בלעדיה כדי לצפות במונדיאל כשהיא, שרת הספורט, נשארת בבית. גם הדיון הראשון שעוסק באירוח האירוויזיון התקיים, הפלא ופלא, בלעדיה. והשמיים לא נפלו.

ואם זה לא מספיק, רגב שהתעקשה על קיום משחק הכדורגל של מסי ונבחרת ארגנטינה דווקא בירושלים ולא בחיפה, נאלצת עכשיו לשמוע שמסי וקבוצת ברצלונה ישחקו בחיפה ושהאירוויזיון ייערך כנראה בתל אביב ולא בירושלים. לבקשתו של ראש הממשלה, על פי גורמים פוליטיים, היא שותקת.

האם עבר החתול השחור, זה שתמיד מגיח בהקשר הזה, בינה לבין הזוג נתניהו? האם היא הצטרפה לרשימה אינסופית של מקורבים וחברים שהוגלו מחצר המלכות? כנראה עדיין לא לגמרי. אבל החשדנות שם תמיד. רגב הייתה מקורבת בעבר לגדעון סער. סיבה מספקת כדי להחשיד אותה טוטאלית בבלפור. היא עבדה קשה אצל שרה נתניהו כדי למחוק את החשד. אבל רגב הייתה גם מקורבת שנים רבות, עד הרגע האחרון, לניר חפץ, שהפך עד מדינה נגד נתניהו. היא אף מחתה נגד תנאי כליאתו ("מוחזק בתנאים לא אנושיים"). אחרי שחתם על ההסכם להעיד נגד ראש הממשלה, רגב נדמה. מילות התמיכה מצידה נעלמו, החשד מצד הזוג נתניהו נשאר.

תקרית התמונה בעכו

נתניהו אדיש למדי כלפי רגב, ממש כפי שהוא אינו מתעניין בחברי הכנסת ובשאר שרי הליכוד. בעיניו כולם פיונים במופע הגדול שלו. פיאסקו המשחק של נבחרת ארגנטינה בישראל היה רק התירוץ. לפני כן החלו לרחוש קולות שאינם ספורטיביים, בעיקר בקשר שבין הגברת נתניהו לרגב. קרבתה של רגב לנתניהו עוברת דרך רעייתו. אבל גם שרה, כמו בנימין, חושדת אל מול הפופולריות הגואה של רגב בליכוד, המוחצנות, תשומת הלב הציבורית. רמז דק לעתיד נשלח בחודש אפריל, סמוך לטקס הדלקת המשואות, טקס שבו העניקה רגב לנתניהו את הבמה במלואה. פתאום, משום מקום, שאל ליאור הררי, ליכודניק ידוע המנהל את דף הפייסבוק 'אוהבים את הגברת נתניהו', מדוע לא תדליק הגברת נתניהו משואה ביום העצמאות ("אם רגב באמת אוהבת את שרה נתניהו ואת ראש הממשלה, שתואיל לתת לשרה להדליק משואה").

הררי ביטא את דעתו, אבל יש יסוד סביר לחשוד שדעתה של הגברת אינה מהופכת ממנה ב־180 המעלות. רגב עושה מאמצים תמידיים לחזור אל לב המעגל. בין השאר, היא הציעה למוזיאון ישראל לערוך טקס פתיחה לתערוכת לבוש, בעלות של 1.5 מיליון שקל בכיכובה ובהשתתפות הגברת נתניהו. שתיהן הרי פאשניסטיות ידועות, שכבר צולמו בצוותא בשבוע האופנה. במוזיאון סירבו להצעה הגרנדיוזית ורגב נאלצה לקחת פסק זמן. שלושת שבועות שבין י"ז בתמוז לתשעה באב, ימי בין המצרים, ממילא אינם זמן טוב לערוך טקסים מפוארים. פסק הזמן מוחלט עד כדי כך שרגב, שבעבר היללה תחת כל עץ רענן את הגברת נתניהו ואת בעלה ("התקבלת בהודו כמו מלך") לא יצאה מיידית להגנת הגברת כשהוגש נגדה כתב אישום. היא גם לא דאגה לדבר במליאת הכנסת בלילה שבו דנו במתן פטור ממס לנתניהו. איוב קרא וגילה גמליאל דווקא היו שם.

אולם אפילו רגב לא תיארה לעצמה שהריחוק עלול להיות קבוע. כך סיפור תמונתה באירוע בביתו של ראש עיריית עכו שמעון לנקרי. זה היה אירוע בחירות מקדים, מהסוג שנתניהו עושה מעת לעת עם השטח הליכודי. רגב הושבה רחוק מהזוג המלכותי. גילה גמליאל, שהייתה חשודה עיקרית בבלפור בכל הקשור לנאמנות, קיבלה מקום קרוב יותר. יולי אדלשטיין, שהגיע עד דו־קרב מול רגב ונתניהו סביב בלגן יום העצמאות, הושב בצמוד אליהם לטובת פיוס חגיגי.

רגב ישבה רחוק, עיניה שקועות בסמארטפון. מאחורי הקלעים התנהלה דרמה. המארגנת, אשת מצודת זאב חני בליווייס, מקורבת לשרה נתניהו, היא שדאגה לסדר. היועץ הקרוב של רגב התרתח, צעק ואיים בשיחה עם אנשיו של נתניהו. בקדמת הפריים היו חיוכים, מאחוריו – סערה רבתי. בסופו של דבר, המכבש שהפעילה רגב במהלך האירוע (בשקט) עבד. נתניהו אמר כמה מילות פרגון על שרת התרבות. ואנשיו דאגו להוציא בבהלה תמונה של רגב מתהלכת אנגז'ה עם שרה ברחובות עכו. נתניהו לא מתכוון להסתכסך עם רגב, או עם כל ליכודניק בכיר אחר (לראיה, הפיוס עם אדלשטיין). פניו לבחירות, והוא רוצה את תמיכת כולם מול השמאל והתשקורת וכנופיית שלטון החוק.

ורגב? היא אמנם שגתה (או דווקא עשתה זאת בכוונה) כשהגדישה את הסאה הציבורית סביבה, ולחלופין לא מיהרה לסנגר על רעייתו של נתניהו ברגעים הקשים. אבל היא לא מתכוונת לוותר על הקִרבה לשם. בליכוד יש מי שאומרים שהקשר בין הגברת לרגב חזק יותר מכל ליונל מסי או ניר חפץ. בינתיים רגב שומרת על שתיקה. הודפת עשרות הצעות לראיונות. עם תום מושב הכנסת תכננה לנסוע לחופשה פרטית, לאגור כוחות לקראת הבאות.

כוחה ירד או עלה?

ההערכה בליכוד היא שהבחירות יתקיימו במרץ 2019 והפריימריז בסוף 2018. כולם מתכווננים לתאריכים אלה. יש מי שמעריכים שם שהתחזיות על הצלחה כבירה שלה צריכות כעת להיות מתונות יותר. רוב מביני הדבר במפלגה עדיין יעניקו לה מקום בחמישייה הראשונה. במרכז הליכוד רגב היא המלכה הבלתי מעורערת. מכירה את כולם, קשובה לכולם. מסתחבקת ומתחבקת. דלתה פתוחה לפניותיהם, רצונותיהם, לעיתים דרישותיהם. ראיתי בתדהמה, מדווח קבלן קולות גדול ממרכז הארץ, איך היא התקבלה בחתונת בתו של יהודה מזרחי, פעיל תל אביבי ידוע. זה היה במהלך סערת ארגנטינה, אבל הליכודניקים שהגיעו לאירוע התנפלו על רגב כאילו היא בעצמה ליונל מסי. מהצד השני, יותר ויותר פעילים בולטים – גם כאלה שתמכו או תומכים בה – מדברים עליה בנימה של מבוכה: "היא כזאת, צריך לדעת לקבל אותה". ולעומתם, חוגים אחרים מוקיעים אותה כתופעה. "היא הדבר הכי גרוע שקרה לליכוד, אנחנו רוצים את הממלכתיות בחזרה", אומר אחד הפעילים. רבים מתכווצים במבוכה כאשר את הופעותיה הפוליטיות מלווה שיר שנכתב על ידי רון שלום וברק קיסר: "לכי תספרי לכולם שאת מירי רגב ואת לא דופקת חשבון לאף אחד/ לכי תספרי לכולם שאת מירי רגב וכולם יודעים שאת אחלה בן אדם (…) איך הופעת כמו חלום, ליבנו מלא גאווה/ אם תרבות זה השמאל, הימין כמובן עם סגולה".

"ביבי אמנם פחות מתייחס אליה, הגזרה הזאת עכשיו שקטה", אומר פעיל ליכוד בולט שבביתו מתארחים מעת לעת בכירי התנועה – וגם רגב, "אבל הכל זמני. כשהוא יצטרך אותה הוא יחזור וישים אותה לצידו. גם ראש הממשלה יודע שמירי ניערה את התרבות. היא עשתה את זה ברעש גדול אבל כנראה זו השפה שהם מבינים". פעיל בולט אחר שלדבריו ערך בשבועות האחרונים תחקיר מקיף פנים־מפלגתי על הפופולריות של רגב, אומר שביטול המשחק של ארגנטינה פגע בשרה בצורה קשה. "אנשים מהצפון אמרו שהיא דפקה להם את המשחק. עד שהייתה להם הזדמנות לצפות במסי בחיפה, רגב נאבקה להעביר את המשחק לירושלים. היא גם הגישה ניצחון ל־BDS. כשיצרה לגיטימיות לביטול אירועים. אבל אסור לשכוח את האנרגיות שלה. היא שובת לב, היא מחבקת ושמחה, ההילה הזאת עוברת במפגשים. אני ורבים מחבריי מסתכלים בחלחלה על מה שהיא עושה בתחומים שונים, אבל זה לא יהרוג אותה פוליטית".

פנחס עידן, יו"ר ועד העובדים העוצמתי של רשות שדות התעופה, סבור שרגב עשתה טעויות אבל תצליח להתאושש. פעיל בולט ומקושר מאוד מנתח כך את מצבה: "היא פיצחה את הגנום של מצביע הליכוד הממוצע. הליכודניק מרגיש נרדף ופגוע, והנה באה מישהי שמחזירה לכל מי שפגע בליכודניקים. היא וולגרית, היא חצופה, היא לא שוויונית, אבל היא מחזירה אגרופים בשמו של הליכודניק המצוי. גם אני התלהבתי ממנה בהתחלה עד שהבנתי מיהי והתרחקתי. המחלוקת עם ביבי נתפסת כמריבה בתוך המשפחה, הליכודניק הממוצע לא יביא את זה בחשבון בפריימריז".

המרכז על ראש שמחתה

עם הפנים לפריימריז, רגב לא מניחה שום דבר ליד המקרה. הליכוד על ראש שמחתה בתדירות גבוהה. לרגל יום העצמאות ה־70 קיבלו ממנה אלפי חברי מרכז הליכוד מדבקה לסמארטפון. משה בן זקן, יועץ השרה ומיוזמי הליכודיאדה, הוא בנו של אלי בן זקן, חבר מרכז. אירמה צור, פעילת ציבור בולטת באשדוד, מצאה את מקומה כפרויקטורית במשרד התרבות. חיים חדד, פעיל ליכוד ידוע מבאר שבע, היה יועץ של רגב במשך שנה. יגאל עמדי, מבכירי הליכוד בירושלים, התמנה ליו"ר המועצה לתרבות ולאמנות. אנדריי אוזן, פעיל ליכוד בולט מבאר שבע (וקרוב משפחה של סילבן שלום), התמנה ליו"ר המועצה הלאומית לספורט אחרי שהודח מתפקידו כראש מועצת רמת חובב וגם נעצר בחשד לשחיתות. בני ביטון, ראש עיריית דימונה מטעם הליכוד, הצטרף למסע היקר של השרה להונג קונג וליפן.

יחיאל זוהר, ראש עיריית נתיבות וחבר מרכז, זכה לביקור של השרה בעיר ולתקציבים נדיבים לעירייה. כך גם ראשי רשויות אחרים מהליכוד או מקורבים אליו. מקבלים כסף לטובת פעילויות תרבות, ללא כפייה של המשרד, ומפרשים מה נכון לקדם תרבותית בפריפריה. אפשר להניח לבד במה בוחרים ובמה לא כדי לשמח את התושבים.

חלק נכבד אולי מהחלטות המשרד נראה כמוטה פוליטית. בשבועות האחרונים שבה רגב והתגאתה בהישג: מקום ראשון בטבלת ביצועי המשרדים הממשלתיים עם 94% הצלחה. ובכן, החלטנו לבדוק. מתוך שלוש שנות המעקב דגמנו את השנה וחצי האחרונות, עד אוקטובר 2017. בפרק הזמן הזה נרשמו 166 החלטות ממשלתיות, רק 13 של משרד התרבות והספורט, פחות מ־10%. מתוכן כמחצית, שש החלטות, עוסקות בנושאים מוטי ימין ולא בדיוק לקידום תרבותי. כך ההחלטה להעביר מיליון שקל לציון יום פטירת ז'בוטינסקי, רבע מיליון שקל לטקס לציון 70 שנה למבצע הפריצה לכלא עכו, והקצאת חצי מיליון שקל למועצה האזורית שומרון, לתפעול מיזם תיירותי על שם רחבעם זאבי. לא בדיוק תרבות וספורט.

ההתנחלויות זוכות אצל רגב לתשומת לב מיוחדת. בהיותה מי שדבררה בהתלהבות את תוכנית ההתנתקות, היא אינה אהודה במגזר. היא אמנם זכתה בתואר של יקירת העיר חברון, אבל בחלקים ניכרים מהשטח יש כלפיה חשדנות וטינה. קבלן קולות מוכר בהתנחלויות אומר: "אני מהמר על מקום שביעי בפריימריז. אצלנו היא לא תעלה למקום גבוה יותר". כדי לשפר את מעמדה רגב משקיעה בהתנחלויות מאמצים רבים. בסיור בעוטף עזה היא הודיעה שהדרג המדיני הוא זה שהחליט על ההתנתקות, היא הייתה רק קצינה בצבא. בדיונים ובהחלטות של משרד התרבות העוסקים בפריפריה, הצפון והדרום כרוכים יחד עם יהודה ושומרון. אפילו חוק הקולנוע החדש, לדברי סביבתה, יסייע להתנחלויות. בפרץ של יצירתיות החליטה רגב להעניק למוסדות תרבות תוספת של 10% לתקציב על הופעות בשטחים – וקנס על הימנעות מהופעות שם. בג"ץ בנושא תלוי ועומד. מתוך ששת חברי הוועדה לבדיקת קרנות הקולנוע, שתיים קשורות להתנחלויות, חבר נוסף הוא פעיל ליכוד.

רגב מדברת ישירות אל הבייס ואל השטח הליכודי. היא אינה טורחת לכרות בריתות עם בכירי המפלגה. במקרים מסוימים אף מתקוטטת איתם באופן מושכל. המשטמה בין רגב לבין רבים מהבכירים גלויה והדדית. זה לא רק סגנונה שרבים מהם מתעבים, זה בעיקר האיום שהיא מהווה. גלעד ארדן, ישראל כ"ץ ואחרים, ייאבקו בה בפריימריז בכל הכוח. יש מי שמניחים שרשימות החיסול בבחירות המוקדמות "יאכלו אחד־אחד לרגב את הראש בדילים". גדעון סער, הפטרון לשעבר, צפוי לעמוד בראש החץ הנגדי הפעם. הוא סייע לרגב לזכות במקום גבוה בפריימריז האחרונים. נתניהו פעל מאחורי הקלעים לחיסולה של רגב, סער התעקש לתמוך בה. כשעזב את הכנסת גילה שרגב העיפה מהחלון את חסד הנעורים ועברה אל נתניהו, שנוא נפשו. מאז הם לא בקשר. חיים כץ, שבעבר היה בקשר טוב איתה, יעדיף כפי הנראה את הצד של סער, מקורבו.

לכתבה זו יש המשך. הכתבה המלאה פורסמה בגיליון המודפס. 

•••
•••
LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook