שלדים בורסאיים // מאת: שרה ליבוביץ־דר

0

שלושתם היו מהטייקונים הגדולים ביותר שידעה ישראל. שלושתם נפלו מהפסגה לתהום. שניים מהם עלולים לאבד גם את חירותם. תמונת מצב עדכנית של נוחי דנקנר, שאול אלוביץ' ואליעזר פישמן

 

למעלה מאלף אורחים, בכירי המשק, מנכ"לי בנקים ופוליטיקאים, השתתפו בחתונת בתו של נוחי דנקנר בספטמבר 2011. כולם הצטופפו באירוע של הטייקון שזכה לכינוי "מלך ישראל". לא הפריעה להם לא המחאה החברתית של אותם ימים, גם לא קריאות גנאי של מפגינים ("הון, שלטון, סירחון") או פסל בדמות עגל הזהב שהוצב בסמוך.

שש שנים וחצי אחר כך, בעת כתיבת שורות אלה, נכנס דנקנר אל בית המשפט העליון דקות ספורות לפני השעה תשע בבוקר. רובם של אלה שרקדו בחתונה נעלמו, התאדו ואינם. רק קומץ קטן, ארבעה־חמישה חברים – ביניהם חיים גבריאלי, בעבר מנכ"ל IDB ויד ימינו של דנקנר, וכיום יו"ר תנובה – וכמה בני משפחה ליוו את דנקנר לדיון בערעורו. האולם התמלא לאיטו בסקרנים אקראיים ובעורכי דין. בכניסה לבית המשפט תהה אחד מחבריו של דנקנר אם יגיעו עיתונאים. כמה אכן באו. אבל כמות מזערית לעומת הימים שבהם התקשורת רדפה אחרי דנקנר, בהיותו מלך המשק, או בימים הדרמטיים של קריסתו.

כאן מתבקשת התהייה כיצד חולפת תהילת עולם. לדברי חבריו של דנקנר, התהילה לא חלפה, היא ממתינה. יום יבוא ותשוב, הם מבטיחים. כל מה שאבד יחזור פי אלף מונים. חכו עוד קצת ותראו.

************

שלושה מגה אנשי עסקים, "טייקונים", ממתינים בימים אלה להכרעות בעניינם. דנקנר הורשע בהרצת מניות ונידון לשנתיים מאסר בפועל, ערער על פסק הדין של בית המשפט המחוזי וממתין להכרעת העליון. אליעזר פישמן, שתואר בבית המשפט על ידי המנהל המיוחד של עסקיו כפושט הרגל הגדול בתולדות ישראל, ממתין להסדר סופי עם נושיו. האם זו הנפילה האחרונה של טייקון, תהו מדורי הכלכלה בעקבות קריסת פישמן, האם הלקח נלמד. ככל הנראה לא. בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', מגיבורי פרשת 4000, שעל פי עדותו במשטרה של אילן ישועה, מנכ"ל וואלה, הוא איש "משפחת פשע", גם נמצא בעיצומה של קריסה. אלוביץ' ממתין להכרעה בנוגע לזהות בעל השליטה החדש בחברת הענק שייקח אותה מידיו, ולהכרעת המשטרה והפרקליטות בפרשת נתניהו־בזק.

הציבור ממתין לשומרי סף טובים יותר, אומר לנו אחד מבכירי הבנקים לשעבר – המכיר טוב, טוב מדי, את הנפשות הפועלות ושהיה מעורב במינופים בנקאיים כמו אלה שהפילו את המשולש אלוביץ'־פישמן־דנקנר. הוא עבד איתם. הם עדיין חלק מהמילייה שלו. "מה שקורה עכשיו מדהים מבחינה אישית, כלכלית וחברתית. מבחינה אישית אני כל פעם נדהם מחדש כשאני מבין לאן אנשים מסוגלים להגיע. אם אין לך כסף, אם אתה זקוק להלוואה בנקאית גדולה כדי לרכוש את IDB במקרה של דנקנר, או את בזק במקרה של אלוביץ', אז אל תקנה. מה זה הדבר הזה? אתה לא ילד קטן שבוכה ואומר שאם הוא לא היה גונב לא היה לו מסטיק. מבחינה כלכלית הבנקים לא יינזקו אבל הציבור, הגופים המוסדיים, החוסכים לפנסיה, הפסידו כסף. הרי הטייקונים האלה הפסידו את כספו של עם ישראל, לא את כספם. מבחינה חברתית אני תוהה מתי תתחולל פה סערה".

 

הכבוד האבוד

שלושתם הם מהגדולים שהיו כאן. עשירים כקורח. בעלי נכסים ורכוש בסכומים אגדיים. לשם הדגמה, נכסים של אלוביץ' בשווי של עשרות מיליוני שקלים הוקפאו במסגרת החקירה, ביניהם שמונה בתים, שלושה רכבי יוקרה, שבעה חשבונות בנק, חפצי אמנות ותכשיטים.

קשה לתאר את מידת הכבוד שלה זכו, חלקה הודות לשליטתם בתקשורת. דנקנר היה הבעלים של 'מעריב', פישמן שלט ב'גלובס' והיה בעל מניות ב'ידיעות אחרונות', אלוביץ' שלט בוואלה וב־yes. שלושתם התראיינו לעיתים רחוקות, אבל הכירו היטב בחשיבות התקשורת. לאחרונה ניסיונות להגיע אליהם נתקלים בדרך כלל בטריקות טלפון, אם כי יועץ תקשורת ישב בקצה האולם במהלך הערעור של דנקנר ואיתי שטרום. מייל, שלא ברור מי עומד מאחוריו, הופץ לעיתונאים בבוקר יום הדיונים הראשון, ובו הנחיות כיצד לתקוף את מהימנות עדי שלג, עד המדינה במשפט (הכותרת: "מה קורה אם עד המדינה שקרן").

"הכריש השקט" ו"האדם החזק בתקשורת" היו בין הכינויים של אלוביץ'. "הקוסם מהבורסה" היה אחד מכינוייו של פישמן. לדנקנר נקשרו אינספור סופרלטיבים בשנים הטובות. הוא כיכב ברשימות המשפיעים ואנשי השנה למיניהן, קיבל את פרס הקונגרס היהודי העולמי שהעניקו רון לאודר ושמעון פרס. יש שדיברו בו כמועמד לראשות ממשלה.

חובותיהם בלתי נתפסים. כ־5 מיליארד שקל יחד, לפני מימוש חלק מנכסיהם. פי חמישה, למשל, מתקציב המשרד להגנת הסביבה. כמה אוויר נקי אפשר היה לנשום כאן אם החוב היה עובר לתקציב הממשלתי. פישמן מוביל בראש, דנקנר ואלוביץ' מדדים אחריו עם חובות של כחצי מיליארד שקל כל אחד.

חבריהם משוכנעים שמזל רע הביא עליהם את הקריסה. בסביבת אלוביץ' ודנקנר מאשימים את רפורמת הסלולר של משה כחלון. קשה לתאר את עוצמת השנאה של אלוביץ' לכחלון. הוא חייב לי צ'ק של מיליארדים, נוהג הטייקון לשעבר לומר. גם גלעד ארדן, שר התקשורת שבא אחרי כחלון (ולפני נתניהו), זוכה אצלו לקיתונות של רעל.

כל אחד מהם, על פי סביבתם, הוא צדיק לעומת האחרים. הס מלכרוך את שמותיהם בצוותא. כשאחד מהם מבין שבכתבה זו ב'ליברל' הוא יהיה צלע מתוך הטריומווירט, הוא מעקם פרצוף ואומר שהוא אינו כמו שני האחרים, הוא משהו אחר. רק לפני שנים בודדות הם היו מקורבים, אפילו חברים. מושג, אגב, שהבנקאי הבכיר שלנו אינו מכיר בו. "בעולם העסקים אין חברים. בסוף, אחרי שמנכים את החברויות העסקיות, נשארים עם 2% חברים". פה ושם נתקלו זה בזה במהלך חייהם העסקים, לעיתים אף יותר מאשר היתקלות אקראית. הנה פישמן בחתונת בתו של דנקנר. הם כמעט והפכו לשותפים עסקיים במיזם כלשהו. דנקנר גם התעניין ברכישת 'גלובס'. אלוביץ' ופישמן היו שותפים בספקית שיחות בינלאומיות.

 

לא רעבים ללחם

הם דומים במובנים רבים. כמו שלישייה שיצאה מרחם אחד, זה של ישראל התאגידית, חסרת הרחמים. מינופים בנקאיים גבוהים, עסקאות בעלי עניין והימורים פיננסיים לא זרים להם. פישמן ודנקנר נחשבים למהמרים בהשקפתם העסקית. אלוביץ' זהיר יותר, מתלבט. רק אחד מהם, פישמן, הוכרז כפושט רגל. על שניים, דנקנר ואלוביץ', מאיימים ההליך הפלילי ואפשרות הישיבה בכלא.

שלושתם היו מקורבים לפוליטיקאים, אלוביץ' התחבר לנתניהו. גם לדנקנר היו הרבה שעות עם ראש הממשלה. פישמן היה מקורב לאהוד אולמרט. כך גם דנקנר, אף היום.

המשפחות של שלושתם הוכנסו על ידם כחלק מהאימפריה. בנים, בנות, אחים, אמהות, כולם היו שם. פישמן ודנקנר נעזרו גם ברבנים. ב־2006 הפסיד פישמן למעלה מ־2 מיליארד שקל בהימור על הלירה הטורקית. פישמן הלך לאדמו"ר מקרעטשניף, שהציע ברכה במקום הקמע הישן שהעניק לו בעבר. גם הברכה לא עזרה יותר מדי, כך נראה. דנקנר פעל על פי עצותיו של "הרנטגן", הרב יעקב איפרגן, והיה מקורב גם לרב יאשיהו פינטו, שהורשע במתן שוחד ונידון למאסר. הוא גם עלה תכופות לקברו של האר"י בצפת. ביום שבו ניתן פסק הדין נגד דנקנר בבית המשפט המחוזי, הוא התפלל פעמיים בקבר שמואל הנביא בפאתי ירושלים. לפני מתן פסק הדין ולאחריו.

אף אחד מהשלושה לא עבר לדירה מזערית ורעב ללחם. חלק מהזמן הוטל עליהם עיכוב יציאה מהארץ. פישמן ודנקנר מכרו כבר מזמן את המטוס הפרטי. חלק מרכושם האישי יצא מידיהם בהוראת בית המשפט. בית המשפט אישר לטובה פישמן, אשתו של פישמן, שכר בסכום של 50 אלף שקל בחודש; אלוביץ' ביקש שכר חודשי דומה. פישמן ואלוביץ' מוסיפים לגור בבתיהם המפוארים בסביון ובשכונת צהלה בתל אביב. דנקנר מכר את ביתו בהרצליה פיתוח תמורת 47 מיליון שקל ועבר לבית סמוך, מפואר כשלכעצמו, בעלות של עשרות אלפי שקלים שכירות בחודש. פה ושם הם נראים במסעדות. "מה עוד רוצים ממנו, לקחו לו כמעט הכל, את העסק, את המוניטין, מה אכפת לכם שהוא מבלה קצת", אומר חבר של אחד מהם, טענה שמכעיסה איש עסקים המכיר היטב את הנפשות. "אלוביץ' פיטר עשרות רבות של עובדי בזק כדי להוכיח התייעלות תפעולית ולקבל דיבידנדים גבוהים יותר. היום הוא גר בבית מפואר בזמן שעובדים נזרקו לרחוב".

בכנסת הכריזו על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות מקרה פישמן. לבדוק את התנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים גדולים. הח"כים עצמם מפקפקים ביכולתם. גם בלהגיע לכל האמת המלוכלכת שניהלה כאן את המשק, וגם בלעשות שינוי.

 

שאול אלוביץ'

קריסתו של "מלך שוק התקשורת"

קבוצת הוואטסאפ 'השכנים' מאגדת בתוכה חבורה של תושבי צהלה, ביניהם גם גיסתו של שאול אלוביץ', אשתו של אחיו יוסי. האח שותף בעסקים ומחזיק בחלק ניכר ממניות יורוקום, אבל לא שותף לחשדות ולחקירות. סביר להניח שלא ראה את נתניהו יותר מדי פעמים בחייו. ובכל אופן, הגיסה מקפידה על כבודו של ראש הממשלה. אינה מוכנה להשתתף בדיונים פוליטיים, נמנית עם אלה מהתושבים הסבורים שהקבוצה צריכה לעסוק בהמלצות גינון וכדומה. בעיקר, כנראה, כששיחת היום היא עוד חשיפה ועוד גילוי בפרשת בזק־נתניהו, שנחקר בחשד שקיבל מאלוביץ' שוחד בדמות סיקור אוהד ונתן לו בתמורה הטבות רגולטוריות בשווי של כמיליארד שקל.

אצל אלוביץ', כמו אצל שני הטייקונים האחרים, הכל נשאר במשפחה. בנו אור ורעייתו אורנה שימשו דירקטורים בבזק, נעצרו ונחקרו. בניו ארז וגיא עובדים ביורוקום. אשתו של שאול אלוביץ', איריס, מעורבת בהחלטותיו העסקיות ומקורבת לשרה נתניהו, שאף שלחה לה הודעות נוזפות כאשר סברה שאתר וואלה לא מתנהל לפי המצופה, לכאורה ("שוחטים אותנו, איזה מין אתר זה?").

בבית המשפט, עם מעיל שחור וחיוך מבויש של סבא טוב, אלוביץ' נראה כמו ראש שבט משפחתי. "עושים לו עוול", אומרת גיסתו טוני אלוביץ' ל'ליברל'. "אין בן אדם ישר יותר משאול. הרסו פה משפחה. אני יודעת מאיזה משפחה קורצנו. בסוף יהרסו את כל הכלכלה במדינה".

אדם המכיר היטב את אלוביץ', אומר שאכן המשק הישראלי עלול לקרוס בעקבות פרשת בזק. "אם כולם יעשו את מה ששאול אלוביץ' עשה, אם כולם יתנהלו כמוהו, לא יהיה כאן משק. מה שאלוביץ' עשה בבזק זה קו פרשת המים של המשק הישראלי. לא רק שהולך ואובד האמון באנשי עסקים, גם אובד האמון ברגולטורים". הכוונה היא לא רק לקשרים ההדוקים עם נתניהו, אלא בעיקר לעסקת בעלי עניין בין בזק ל־yes, שבסופו של דבר הפילה את אלוביץ'. עוד נגיע אליה.

.

המשך הכתבה בגיליון המודפס, ליברל מאי 2018

הכתבה המלאה פורסמה בגיליון המודפס. רוצים לקבל את המגזין עד הבית? השאירו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם

.

איור: דניאל גולדפרב

שתף