fbpx

הצרות של קושנר // מאת אמיר תיבון, וושינגטון

0

איך הפך נער הזהב של טראמפ, הנשוי לבתו איוונקה, לשק חבטות המסובך מעל לראש

 

בתחילת חודש מרץ האחרון נערך בביתו של שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, אירוע קריאת מגילה לכבוד חג פורים. רשימת האורחים כללה חברי קבינט בממשל טראמפ, ראשי ארגונים יהודיים, שגרירים של מדינות זרות, ומעל כולם, "היהלום שבכתר" של האירוע – ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא האמריקאי. קושנר הגיע לחגיגה בבית הלבנים רחב הידיים של דרמר יחד עם רעייתו איוונקה, בתו של הנשיא.

"הופתעתי לראות אותו שם, למרות שידעתי מראש שהוא נכלל ברשימת המוזמנים", סיפר ל'ליברל' בכיר בקהילה היהודית שנכח באירוע. "אם אני הייתי עובר את מה שהוא עבר בשבוע שבו נערך האירוע, רוב הסיכויים שלא הייתי יוצא מהבית".

יומיים לפני האירוע איבד קושנר באופן סופי את הסיווג הביטחוני שלו, במהלך משפיל שיזם ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי. התקשורת האמריקאית חגגה את השפלתו בכותרות גדולות, כמעט חגיגיות. באותה היממה נחשף גם שיועץ התקשורת המוערך של קושנר, ג'וש רפאל, החליט להתפטר מתפקידו ולעזוב את הבית הלבן. במקביל פורסם על התפתחות נוספת בפרשת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות שקשורה ישירות לקושנר. ביום שבו נערך האירוע בביתו של דרמר, פורסמו מספר כתבות עם ציטוטים מפי בכירים בממשל שטענו כי טראמפ מאס בשירותיו של קושנר ומחפש את הזמן המתאים לשגר אותו ואת איוונקה בחזרה לניו יורק (הבית הלבן הכחיש באופן רשמי את הפרסומים הללו).

העיתונות האמריקאית תיארה את רצף האירועים הזה בתור "שבוע מהגיהינום" עבור קושנר, אבל האורחים באירוע קריאת המגילה בביתו של דרמר קיבלו רושם שונה לחלוטין לגבי מצבו של החתן הנשיאותי. "הוא הסתובב שם במשך יותר משעה, מחויך ורגוע לחלוטין", אמר ל'ליברל' בכיר לשעבר בממשל האמריקאי, ששוחח עם קושנר במהלך הערב. "יכול להיות שבתוך תוכו התחוללה סערת רגשות, אבל כלפי חוץ הוא נראה לגמרי בשליטה. הרבה אנשים בעיר הזו מזלזלים בו וצוחקים עליו, אבל אני יצאתי מהאירוע הזה עם תחושת הערכה מחודשת כלפיו. הוא בן אדם חזק".

****************

קושנר אחראי באופן רשמי על מספר "תיקים" בבית הלבן, בהם המו"מ הישראלי־פלסטיני (עם ג'ייסון גרינבלט) והיחסים עם מקסיקו, אבל בחודשים האחרונים הוא נאלץ להקדיש יותר ויותר מזמנו לניהול המערכה האישית שלו: נגד החקירה של מולר, נגד הניסיונות להדיח אותו מהבית הלבן, ולמען הצלת מה שנותר מהמוניטין שלו. בכיר בבית הלבן אמר ל'ליברל' שהמאבק הזה לא השפיע עד כה בשום צורה על המשימות הרשמיות של קושנר.

"הוא מתפקד בהצלחה רבה וממוקד מטרה לחלוטין. כל מי שטוען אחרת לא יודע על מה הוא מדבר", הסביר הבכיר, שביקש למנות את שורת האירועים שקושנר לקח חלק בהפקתם בחודש האחרון – החל מביקורו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון, דרך הוועידה הבינלאומית של הבית הלבן בנושא רצועת עזה, ועד לאירוח יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן, שקושנר הצליח לייסד מולו מערכת יחסים קרובה במיוחד.

"יש בהחלט תקדימים בהיסטוריה שלנו לממשלים שהגיעו להישגים יוצאי דופן במדיניות החוץ, במקביל להתמודדות עם סקנדלים ושערוריות בחזית הפנימית", אומר ארון דיוויד מילר, שעסק במו"מ הישראלי־פלסטיני תחת ממשלי בוש האב, קלינטון ובוש הבן. "הנרי קיסינג'ר קידם את תהליך השלום הישראלי־מצרי במקביל להתפוצצותה של פרשת ווטרגייט. ביל קלינטון השיג את הסכם וואי בין נתניהו לערפאת בעיצומה של פרשת מוניקה לוינסקי. אפשר בהחלט להגיע להישגים גם במצבים קשים מהסוג הזה".

"הבעיה של קושנר", אומר מילר, "היא שבמקרה שלו, יש שילוב נסיבות יוצא דופן: יש חקירה פדרלית מיוחדת שעוסקת בנשיא, ובה בעת עוסקת גם בו באופן אישי. אני לא מכיר תקדים היסטורי מהסוג הזה, ששליח מיוחד של הנשיא משיג פריצת דרך דיפלומטית בשעה שגם הוא וגם הנשיא מסובכים עמוקות בפרשות מהסוג הזה, ועשויים בעצם להפיל אחד את השני. אנחנו מנווטים פה בטריטוריה שהיא לגמרי לא מוכרת".

 

הלך הילד, הלך גם הפלא

זה אולי נראה כמו היסטוריה רחוקה, לנוכח שורת ההסתבכויות של קושנר בחודשים האחרונים, אבל לפני קצת יותר משנה נחשב חתנו של הנשיא ה־45 ל"ילד הפלא" של הממשל ואחד הנכסים המשמעותיים ביותר בסביבתו של טראמפ. כאשר הממשל החדש נכנס לתפקידו בינואר 2017, קושנר תואר בעיתונות האמריקאית בתור אחד האנשים הקרובים ביותר לנשיא, ואחד הארכיטקטים של ניצחונו המפתיע בבחירות לנשיאות. ברשת התעמולה הפרטית של טראמפ, פוקס ניוז, קושנר אפילו זכה להגדרה "הנשק הסודי של הנשיא". ערב לפני ההשבעה שלו לנשיאות שיבח טראמפ את קושנר בארוחת ערב עם התורמים הגדולים ביותר של קמפיין הבחירות, והכריז – "אם ג'ארד לא ישיג שלום בין ישראל לפלסטינים, אף אחד לא יכול לעשות את זה".

בשבועות הראשונים של טראמפ בבית הלבן, קושנר נתפס בתור אחד ה"מבוגרים האחראים" שמנסים לתקן את הנזקים שהנשיא האימפולסיבי גורם לעצמו. כתבות רבות תיארו את קושנר כמי שמנסה לפתור בעיות כמו תפקודו הגרוע של דובר הבית הלבן דאז, שון ספייסר, והתפטרותו המביכה של היועץ לביטחון לאומי, מייקל פלין, בתחילת הכהונה. במבט לאחור, ובקריאה מפוכחת, הכתבות הללו בעיקר מראות את ההשפעה הנרחבת שהייתה לקושנר באותה העת על התקשורת, ואת האופן שבו הוא ואיוונקה הצליחו למצב את עצמם בתור "כוח שפוי" בתוך הבית הלבן.

"בכל פעם שהיה קורה משהו מזעזע, היית רואה בתוך פחות משעתיים הדלפה על כך שג'ארד ואיוונקה היו נגד ההחלטה שהתקבלה, ושהם נלחמים בסטיב בנון ובכל שאר המטורפים שטראמפ קיבץ סביבו", אמר ל'ליברל' יועץ תקשורת של סנאטור דמוקרטי שמרבה לבקר את הממשל. "זה היה כל כך שקוף, שבשלב מסוים התחילו לרוץ על זה בדיחות בטוויטר. הבדיחה האהובה עליי הייתה שבאמצע 2019 טראמפ יזרוק פצצה גרעינית על מקסיקו, וב'וושינגטון פוסט' ידווחו שעה אחר כך שג'ארד ואיוונקה המליצו לו להימנע מכך".

על דבר אחד אין ויכוח: זמן קצר בלבד לאחר השבעתו של טראמפ אכן מצא קושנר את עצמו בעימות חזיתי עם מספר אישים בכירים בממשל. שרי החוץ וההגנה, רקס טילרסון וג'יימס מאטיס, התרעמו על כך שהחתן בן ה־36 של הנשיא, שמעולם לא עסק במדיניות חוץ, בוחש בתחומי האחריות שלהם ומשוחח עם מנהיגי מדינות מאחורי גבם. במקביל, סטיב בנון, היועץ הפוליטי הקיצוני והלאומני של הנשיא, הביע זעם על כך שקושנר הביא לשורות הממשל יועצים כלכליים בכירים משורותיהם של בנקים ותאגידים גדולים, שהתנגדו לאג'נדה הכלכלית הפופוליסטית שטראמפ הבטיח לקדם במהלך הבחירות.

הבעיה של כל אותם בכירים בממשל שכעסו על מעורבותו של קושנר, הייתה שטראמפ המשיך לתת בו אמון מלא. "בנון, מאטיס, טילרסון – כל האנשים האלה הם יועצים. הם שם היום ויכולים להיעלם מחר, לתפיסתו של טראמפ. ג'ארד זה משהו אחר – הוא משפחה", אמר ל'ליברל' העיתונאי החרדי ג'ייקוב קורנבלו, שמסקר את הממשל עבור אתר החדשות היהודי 'ג'ואיש אינסיידר'. לדבריו, "כל מי שעוקב אחרי ההיסטוריה של טראמפ בתחום העסקי, יודע שהוא בז למומחים ומעדיף להסתמך על קבוצה מצומצמת של אנשים שעברו אצלו מבחנים של נאמנות".

.

רוצים לקרוא את המשך הכתבה? לפרטים על מבצע מנויים חדש ואטרקטיבי – חודשיים ראשונים ב-19.90 ש"ח בלבד – לחצו כאן

.

איור: יוסי מדר

 

LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook