fbpx

תכירו: משפחת מיליקובסקי // מאת שרה ליבוביץ'-דר

בן הדוד נתן, הנדבן של בנימין נתניהו, עלה לכותרות, אבל משפחתו הענפה כולה של ראש הממשלה חושפת קורות מרתקות וסבוכות, עם הרבה ציונות, הגירה, מעללים וכסף

0

וולדן היל היא חווה אקולוגית לגידול חזירים במסצ'וסטס, ארה"ב. החווה מספקת מגוון של מוצרים. נתחי חזיר "פרימיום בטעם מתובל", נקניקיות ובשרים מעושנים הפופולריים במיוחד לפני החגים הנוצריים. ג'ניפר מיליקובסקי, מנהלת החווה ואחת משני הבעלים, מבטיחה באתר האינטרנט של וולדן היל, שהחזירים של החווה "שמחים ובריאים", וכי הם גדלים ללא הורמונים ואנטיביוטיקה. החוואית מיליקובסקי היא בת לדור השלישי של המיליקובסקים, משפחתו הענפה של בנימין נתניהו מצד אביו, בנציון נתניהו ז"ל (מיליקובסקי במקור), על שבעת אחיו ואחותו של האב. כולם הלכו לעולמם זה מכבר, מותירים 20 ילדים וכמה עשרות צאצאים בני הדור השלישי.

בין עשרות בני המשפחה אפשר למצוא אנשי עסקים, עשירים מופלגים, עיתונאים לשעבר, פרופסורית למשפטים שהפגינה בעד הפלסטינים בעזה ונגד ממשלת ישראל, מוכרת רהיטים, רופאים, במאית, מדריך טניס, מהנדסים, עורכי דין; ואחת מעניינת במיוחד, בְּרינה מיליקובסקי, יועצת פוליטית, בעבר עוזרת של ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג. אקטיביסטית הנאבקת בנשק לא חוקי ופועלת להפחתת מספר כלי הנשק במרחב הציבורי ("הנושא התעורר כשהייתי סטודנטית וראיתי את הסטטיסטיקות. בכל יום מתים 96 אמריקאים מירי").

ברינה היא בתו של נתן מיליקובסקי, בן הדוד הידוע יותר לישראלים, שעל פי 'האפינגטון פוסט' מכר ללוב של מועמר קדאפי אלקטרודות, תוך הפרת סנקציות הקשורות לפיקוח על נשק גרעיני. מעט אירוני, אם האב סייע לתעשיית נשק של רודן מסוכן, והבת יוצאת נגד סכנת האקדחים והרובים.

 

רוב המשפחה נזהרת מעיתונאים. מספרי הטלפון שלהם חסויים, לא עונים למסרים, מתעלמים מהודעות. נתן מיליקובסקי טרק לי את הטלפון אחרי שווידא שאני עיתונאית. "אני מצטער, אני מאוד עסוק עכשיו", אמר. כך רבים מהמשפחה האמריקאית מתרחקים מהעין הציבורית ושומרים על אנונימיות יחסית. הוריהם התגאו בבן הדוד הידוע, ראש ממשלת ישראל. פה ושם הגיעו לבקר אותו במשרד ראש הממשלה. הדור השני, ברובו, מעדיף להצניע את הקִרבה המשפחתית. כך נדמה לפחות. מי מתאר לעצמו שאלון מיליקובסקי, מדריך טניס בגריניץ' ראקט קלאב בסטמפורד, קונטיקט, הוא בן דודו של ראש הממשלה. או רלה גליסון, מעצבת פנים וסוחרת רהיטים המתגוררת בארה"ב ובמקסיקו. בקורות חייה באתר האינטרנט שלה לא זו בלבד שהיא אינה מזכירה את נתניהו, היא גם נמנעת מלציין שגדלה בשנותיה הראשונות בישראל. "נולדה במזרח התיכון לאב ישראלי ולאם צ'כית", נכתב בפרופיל באתר.

 

מי יודע שבני משפחה שלווה בבת'סדה, מרילנד – האם גליניס, משווקת מוצרי דיאטה, האב רון מיליקובסקי, איש מחשבים, חובב סקי, מפתח אפליקציית התרגעות בשם 'ביו ברית'ינג', ובתם רובין שלא מכבר עזבה את הבית – הם קרובים של בנימין נתניהו. מי מעלה על דעתו שאייריס ומאיר גלר, בעלי חוות סוסי רכיבה במידלטאון, ניו יורק, קשורים בקשרי משפחה איתו. וכמה ממכריה של פרופ' רונדה קופלון, משפטנית מוערכת, פעילה פמיניסטית שהשתתפה בהפגנה נגד ממשלת ישראל, היא קרובתו של נתניהו דרך קשרי נישואים.

 

קרובים, רחוקים, קרובים

בן הדוד נתן מיליקובסקי הוא צומת מרכזי. רוב בני הדודים התרחקו מהעסקים שהקנו לדור הראשון את עושרו, אך נתן ואחיו דניאל עדיין מנהלים את עסקי הפלדה של אביהם. האב, מתתיהו, מת בגיל צעיר, נתן מיליקובסקי נכנס לנעליו בסוף שנות ה־20 לחייו, כשרוב בני דודיו האחרים עוד התבגרו באוניברסיטאות, והוא היווה חוליה מקשרת בין הדור הראשון לשני. היה שותף עסקי של צעירי האחים מהדור הראשון, חובב וסעדיה; ירש מאביו את הזכויות – והחובות. אביו סייע לבנציון נתניהו, נתן מיליקובסקי המשיך את המורשת המשפחתית וריפד את הבן ביבי. העניק לו 300 אלף דולר להגנה המשפטית והיה מוכן להשלים את הסכום למיליון דולר. הלווה לבתו של נתניהו, נועה רוט, 200 אלף דולר, העיד בתיק המתנות, הסתיר בעדותו את הקשרים העסקיים עם נתניהו. נתן מיליקובסקי נעזר בבן הדוד אורי מיליקובסקי, בנו של האח סעדיה, בטרם השקיע בחברה ישראלית. הוא שומר על קשר חם עם רוב בני הדודים, מגיע לעיתים לישראל. בני הדודים מבקרים אותו בניו יורק. יש שם היכן להיפגש. דירתו בסנטרל פארק ווסט נקנתה לפני שנים אחדות ב־20 מיליון דולר.

 

הקשרים בין 20 בני הדודים בדרך כלל חברתיים, מתנהלים בפייסבוק, יאיר נתניהו, בן הדור השלישי, פופולרי ביניהם. הם מעלים תצלומים של נכדיהם, מחמיאים זה לזה, "איזו מתוקה", "את נראית נהדר", מתראים גם בחיים עצמם. בפסח לפני שנתיים שכרו אולם בסביון ונפגשו כולם, לבד מבת דודה אחת. גם נתניהו הגיע. ראש הממשלה מקורב לחלק מבני הדודים, שומר על קשרים חמים על פי הידוע עם העשירים מביניהם, פה ושם כנראה גם עם האחרים. האירוע בסביון נערך מתחת לרדאר התקשורתי, תיק 1000 כבר ריחף באוויר, המשפחה ביכרה לא להבליט את הקשר של נתניהו עם הקרובים העשירים, ביניהם המרגולינים, נתן, לוזי ושי, שלושת בניה של מירי מרגולין, אחותו היחידה של בנציון נתניהו, בעלים של החברה לייעוץ הנדסי 'אחים מרגולין'. "אנחנו אוהבים אחד את השני," אומר ל'ליברל' שי מרגולין, בהתייחסו לקשרים בין רוב בני הדודים.

 

ב־2005 זכתה 'אחים מרגולין' במכרז לביצוע חלק מהעבודות בקו הרכבת אשקלון־שדרות־נתיבות בעלות של מיליארד שקל. חלק ניכר מהעלות ינוהל על ידם. שלוש שנים מאוחר יותר, אחרי שבוצעו עבודות שונות של שדרוג תשתיות, עצר משרד האוצר את הפרויקט בטענה שאינו כלכלי. ב־2009, עם שובו של נתניהו למשרד ראש הממשלה, הקו קם לתחייה. באתר האינטרנט של החברה נכתב ש"נתניהו, עם ישראל כ"ץ שר התחבורה החדש, החזירו הקו לחיים". הקו אמנם חזר לנשום אבל התלאות לא הסתיימו. באתר מתארת החברה את מגוון העבודות שהיה עליה לבצע, בין השאר העתקת תשתיות. "הנהלת הרכבת סירבה להוציא מכרזי ביצוע לפני העתקת כל התשתיות הנ"ל והפרויקט עמד להידחות בעוד שנתיים לפחות. שכנענו את מנכ"ל הרכבת דאז, יצחק הראל, שזו טעות והלחץ מנתניהו ומהשר כ"ץ סייעו לנו". לא זו בלבד שהעבודות התחדשו בכל הכוח, חברת 'אחים מרגולין' זכתה להוספה בתנאי המכרז, בסעיף המזכה אותה בבונוס חודשי על הקדמת לוח הזמנים עד לתקרה של 12 מיליון שקל.

 

מעתה ואילך התקלות נפתרו. "לא זה המקום לספר איך קיבלנו טופס 4 וטופס 5 במהירות הבזק, רק נציין שהדרישות לטפסים אלה נכתבו בות"ל בעיקר לפי המלצותינו", נכתב באתר החברה. רגע לפני פתיחת תחנת הרכבת בשדרות, התגלה שמכונות הכִּרטוס שנדרשו לתחנה אזלו. "כדי לאפשר הפעלת התחנה אלתרנו מכונות כאלה על ידי פירוקן מתחנת דימונה והתקנה זמנית בתחנת שדרות". תקלה נוספת נבעה מהצורך למגן שני קילומטרים באזור קיבוץ ארז. התקציבים בוששו להגיע. הבעיה נפתרה, על פי הדיווח באתר של החברה, רק אחרי שבחדשות 2 הוצג "סרטון של החמאס המראה את הרכבת מנקודת מבט של יורה טילים פוטנציאלי מבית חנון". הסרטון, אליבא דאתר החברה, "הדליק את המערכת וניתן אור ירוק להפעיל את הקבלן". משימת המיגון הושלמה, נכתב באתר, "פתרונות נוספים ומשלימים נמצאים כיום בדיונים בדרגים בכירים והם עוד יחזרו אלינו".

 

בדצמבר 2013 חנך נתניהו את התחנה בשדרות, הכריז שזהו יום חג והציג לעיתונאים בגאווה את אחד מהאחים מרגולין, "זה בן דוד שלי", אמר למצלמות תוך חיבוק קרובו.

 

לשאלה עד כמה הקִרבה לנתניהו מסייעת לעסקים, אומר שי מרגולין ל'ליברל' ש"אף פעם לא קיבלנו עבודה בזכות קשרים. אנחנו מקצועיים. זה שבן הדוד שלנו הוא ראש הממשלה זה לא טוב לנו. כמו שיש אנשים שאוהבים אותו, יש כאלה ששונאים אותו".

שנאות ואהבות

גם אצל המיליקובסקים יש שנאות ואהבות. הדור הראשון תיעב את השמאל, את מפא"י, צאצאיהם ברובם ימניים בדעותיהם, חלקם אף קיצוניים מנתניהו. חלקם מתייצבים בפומבי עם דעותיהם. בועז מרגולין, למשל, שהזדעק נגד המסע התקשורתי של רוני מאנה בדף הפייסבוק שלו ("השנאה שלו לביבי העבירה אותו על דעתו"); הוא גם העלה את הסרטון של בני גנץ מתראיין ליונית לוי, עם תגובת הליכוד ("גנץ מבוהל וחלש"). בן הדוד נתן נתניהו, בנו של האח אלישע, חתם לפני ההתנתקות על גילוי דעת הקורא לסרב לפקודת ההתנתקות, לצד בנציון נתניהו ובני משפחה נוספים. הוא אף חבר בגוף הימין 'חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי', שעודדו בין השאר את חוק הלאום. "אני לא עוקב אחרי הפוליטיקה הישראלית ,אבל אם הייתי חי בישראל בוודאי הייתי מצביע לנתניהו," אמר לי בן הדוד רון מיליקובסקי בשיחת טלפון מבטסדה, מרילנד, יום אחרי הבחירות.

 

חלקם חורגים מהתלם. אחיו של נתן נתניהו, דן נתניהו, צירף לפני כשנה לדף הפייסבוק שלו פוסט של מי שקרא לא לתת לנתניהו "שקט עד שילך מאיתנו. יש לחשב מסלול מחדש. טעינו בניווט. כולנו. בואו נעצור ונבחן את דרכנו", ואף העלה לדף אזהרה ישנה של פרופסור ישעיהו ליבוביץ מפני לאומנות קיצונית משיחית. אמם, שושנה נתניהו, הבהירה בעבר ש"התווית שמדביקים לי בגלל שאני דודתו של ביבי נתניהו אינה במקומה. אני לא נתניהו מהבית ולא גדלתי בבית רוויזיוניסטי".

 

אחד מבני הדודים מרגולין נחשב לשמאלני מובהק. ומיכל מרגולין, מהדור השלישי של הצאצאים, תקפה את חוק הלאום כשצירפה לפוסט בדף הפייסבוק שלה מחאה של דרוזי ("אנחנו מלח הארץ, אנחנו הארץ בעצמה").

 

רובם המכריע שומרי חוק ולא דבק בהם רבב. אבל עמוס מילו, אחיו של בן ציון נתניהו, לא יכול היה להיכנס לארץ במשך חמש שנים, מחמת חילוקי דיעות עם רשויות המס. בספר הסאגה של משפחת נתניהו כותב סעדיה מיליקובסקי נתניהו על עמוס מילו, ש"פעם קרה לו מקרה מכאיב ומביש בתקופה שעסק בעסקים שונים משותפים עם מתי (מתתיהו). יום אחד הגיע לארץ עם רשימת הקניות שלהם באירופה ובמקומות שונים אחרים. אנשי המכס הפשיטו אותו, הורידו מעליו את בגדיו וחיפשו בכל גופו ניירות ודברים שלא היו שייכים בכלל לארץ. הוא לא שכח אירוע זה ולא סלח על כך. חמש שנים לא יכול היה לחזור לארץ עד שיסודרו ענייניו. במכס עבדו הפושעים הגדולים ביותר שהתייחסו לכל אחד כפושע". סעדיה מיליקובסקי, לדבריו, הוא שעזר לאחיו להיחלץ מהתסבוכת כדי שיוכל לשוב ולבקר בישראל.

 

והייתה גם ההסתבכות של דניאל מיליקובסקי, אחיו של נתן, שהואשם במחצית שנות התשעים בתיאום מחירים של תופי פלדה, הורשע בבית משפט מחוזי בקונטיקט אחרי 11 ימי דיונים בפני חבר מושבעים ונידון לשנתיים תחת פיקוח של קצין מבחן, חצי השנה הראשונה במעצר בית, 150 שעות עבודה לתועלת הציבור וקנס של רבע מיליון דולרים. דניאל ערער בטענה שההרשעה הסתמכה על עדות שקרית של עד תביעה מרכזי וכי המדינה הביעה הערות מקדמיות לא הולמות. הערעור נדחה לבסוף.

 

בני הדור הראשון, דודיו של נתניהו, שבעת אחיו ואחותו של בנציון נתניהו, הלכו כולם לעולמם. רובם בגיל מופלג, וכך גם בנות זוגן. רק אשתו של האח אלישע, שופטת בית המשפט העליון לשעבר שושנה נתניהו, עדיין חיה. אחדים מהם היו שותפים עסקיים, חלקם הסתכסכו, בדרך כלל על רקע של עמלות שחולקו במשורה, על כסף שנשאר בכיס אחד למרות הציפיה שיעבור בין כולם. "מן הידידות לא נשארה אפילו לחיצת יד חמה", כותב סעדיה מיליקובסקי על הצטננות היחסים בינו לבין אחיו עמוס מילו. "עסק בין אחים יכול להביא לברכה כשיש תיאום והבנה ביניהם. אבל לצערי כמה מאחיי התנהגו בצורה אינדיווידואליסטית ולא תמיד עבדו כצוות משותף".

 

טינת הסוציאליסטים המקוללים

רובם היו אנשי עסקים, סוחרים בברזל ובפלדה, עבדו וגרו באירופה ובארה"ב, אחד מהם הגיע עד פורטו ריקו. חלקם עזבו את ישראל לפני מלחמת העצמאות, ונסעו בעקבות הכסף. הבן הבכור, בנציון נתניהו, אביו של ראש הממשלה, עקר לארה"ב ב-1939, ארבע שנים אחרי מות אביו נתן מיליקובסקי, ושב עם הקמת המדינה. מאז נע ונד בין ישראל לאמריקה, עד שחזר סופית אחרי נפילתו של יוני נתניהו ז"ל ב-1976. אחרי בנציון עזבו מתתיהו מיליקובסקי, שהיה בארץ עיתונאי ומנהל חשבונות בעיתון 'הירדן' ומנהל חשבונות בחברת החשמל. בארה"ב הפך יבואן פלדה. הצטרף אליו האח זכריה שבארץ היה סוחר ברזל. אחריהם עזב עמוס, סוחר פלדה וחומרי בנין בארץ עוד בימי המנדט הבריטי.

 

"באותה תקופה הביטו על אנשי עסקים פרטיים כקפיטליסטים טפילים", כותב סעדיה מיליקובסקי בספרו, "סוכן נחשב טפיל". טפיל או לא, מילו הצליח להשיג רישיון לביצוע עסקאות במטבע זר ביחד עם שני שותפים, "והם מכרו מארץ לארץ כמויות גדולות מאוד של סחורות". לשותפים "לא היה להם שם של אנשים הגונים. מה פירוש הגונים? שלא היה להם הרישיון הדרוש. רישיון היה למי שהיו קרובים לקומיסארים". כבר אז, למרות שהתעשרו באופן חריג יחסית למקובל בארץ באותם ימים, חשו האחים מיליקובסקי מקופחים. "הארץ הייתה תחת שלטון בריטי עם הסדרים מיוחדים ליחידי סגולה", כותב סעדיה מיליקובסקי, "והנה באים שמעקארים חדשים ומבקשים רישיונות יבוא. מה פתאום? עשו לך טובה אם נתנו לך רישיון להיות סוכן ולהביא סחורות עבור המיוחסים האלה. הם הרוויחו 30 אלף דולר בשעה שלנו נתנו להרוויח מאתיים דולר. הם היו שותפים של השיטה של הקומיסארים, הסוציאליסטים כביכול". רוב בני הדור הראשון היו אנשי ימין, רווזיוניסטים, תיעבו את המפא"יניקים, כינו אותם בולשביקים, קומוניסטים, ציפו שהמדינה הצעירה תכה בערבים שוק על ירך. הרוח נושבת עד הדור השלישי, ורק כדאי לשים לב איזו תחיה הפיח יאיר נתניהו במונח "בולשביקים" בשנה האחרונה.

 

עם כל הבכי והנהי על טובות ההנאה שקיבלו הסוציאליסטים ונמנעו מהמיליקובסקים; חשוב לזכור שבעוד אחרים נלחמו כאן על הקמת המדינה, חלק מהאחים מיליקובסקי נלחמו על הגדלת עמלותיהם בעסקאות חובקות עולם ועזבו את ישראל כדי לפתח את עסקיהם, לא השתתפו במאמץ המלחמתי של הישוב היהודי. לפחות שניים מהם לכאורה מנעו מבניהם שנולדו כאן לחזור לישראל כדי לשרת בצבא. "הם עזבו כשהיה להם קשה לעבוד כאן", מסביר שי מרגולין, שנחשב להיסטוריון המשפחתי. "אלה שעזבו את הארץ ונחשבו לעריקים, אלה התעשרו מאוד", כותב סעדיה מיליקובסקי ומתאר שיחה בין שר האוצר המיתולוגי פנחס ספיר, לבין האח עזרא שעקר לבלגיה. "איך אפשר שאתה חי בחו"ל?" תהה השר, "הרי אבא שלך הטיף לחיים בארץ. הוא בוודאי היה מתהפך בקברו אילו ידע שבניו חיים מחוץ לישראל. אני בעצמי עליתי לארץ בזכות נאומיו הציוניים חוצבי הלהבות שהוא נשא בפנינו בעת שחיינו בגלות". עזרא לא התבלבל וענה לו: "המצב היה קשה בארץ, בלית ברירה ירדנו לשבור שבר".

 

לכתבה זו יש המשך. הכתבה המלאה פורסמה בגיליון מאי 2019.

 

רוצים לקבל את המגזין בכל חודש עד הבית? עכשיו במבצע למנויים חדשים - גיליון ראשון במתנה. השאירו פרטים ונחזור אליכם:

 

רוצים לקבל את המגזין בכל חודש עד הבית? עכשיו במבצע למנויים חדשים - גיליון ראשון במתנה.
השאירו פרטים ונחזור אליכם:

LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook