מלחמת ליברמן-בנט: כך נראה הקרב המתלהט בתוך מחנה הימין

0

ביום רביעי, 27 באוגוסט, יום אחרי שהפסקת האש – הפעם הסופית – נכנסה לתוקף, יצאו שרי ישראל ביתנו וחברי הכנסת של המפלגה לסיור באשדוד, באר שבע וקריית גת. יו"ר התנועה, שר החוץ אביגדור ליברמן, לא היה שם. הוא פיזר כוחות. המפקד המשיך לתקוף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת ההסכם שהגיע אליו ("עם חמאס אסור להגיע להסדרה, לא מדינית ולא ביטחונית"). את הקצינים והחיילים של התנועה הוא שלח לאסוף קולות בשטח הפצוע, המדמם. הדרום הרי חרד ומאוכזב מתוצאות המבצע, וזה הזמן להתחבר אליו ולהעביר את מצביעי הליכוד לישראל ביתנו.
"אנחנו הרי משווים את חמאס לדאעש", טען בלהט השר עוזי לנדאו לפני שיצא לסיור. "מישהו יכול לתאר לעצמו שהנשיא אובמה היה עושה משא ומתן עם דאעש? הצבא ביצע את המשימה. חשבנו שיהיה שקט. התוצאה היא שחמאס מדבר כאילו היה שווה מול שווים. עוד מעט הם יקבלו מאיתנו שי לחג". גם השר נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, לא נשאר שקט בתום המלחמה. אבל כדרכו, הוא הטיח את הביקורת בנתניהו בצורה קצת יותר מעודנת ומתוחכמת. הוא לא זרק לו את הכול בפרצוף. בנט הסתפק במקרה הזה בסטטוס בפייסבוק שצופה פני עתיד מדיני, ולא נגרר להתכתשויות ולחיסול חשבונות פומבי עם ראש הממשלה.
"הזיית המדינה הפלסטינית התפוגגה במנהרות של עזה. אין חלופה לעוצמה ואין נסיגה משטח. מה שלא עשתה מנהרה בעזה, תעשה מנהרה לכפר סבא, מתחת לכביש 6", כתב בנט. ח"כ איילת שקד, החצי השני של בנט, עקצה את נתניהו באמירה משלימה לבוס, בפחות ממלכתיות: "המבצע בעזה לא החל מהלך מדיני חדש אלא להפך, הוא סתם את הגולל על כל מהלך מדיני נוסף".
מי שרצה מצא בדברים רמז לתכניות של בנט להמשך הקדנציה. יו"ר הבית היהודי לא הולך לשום מקום. הוא מנהל את המלחמה שלו מתוך הבית, מבקש לטרפד את "ההזדמנויות החדשות בתחום המדיני" שזיהה נתניהו – על פי דבריו במסיבות העיתונאים שכינס – במהלך המלחמה. בנט יכול להרגיש בטוח בעצמו. מבצע "צוק איתן" העניק לו כוח פוליטי נוסף, ובשני סקרים שפורסמו אחרי הפסקת האש (ערוץ 1 ו"הארץ") קיבלה מפלגתו 17 מנדטים, מה שנתפס כבר כמגמת עלייה מתמדת. "אנחנו לא הולכים לפרק את הממשלה וללכת לבחירות בשביל עוד שלושה־ארבעה מנדטים", הבהירה החצי השני שקד.

רוצים לקרוא את כתבתו המלאה של שלום ירושלמי? הירשמו לקבלת גליון מתנה

שתף