fbpx

מהפכת הבלתי־מחוברים // ניצן הורוביץ

0

על פי כל המדדים – רייטינג, הקלקות, סקרים – תשדיר הבחירות הפופולרי ביותר במרוץ לנשיאות ארה"ב היה תשדיר שמאלני, רדיקלי אפילו. ללא שום אפקטים מיוחדים; אוסף קטעי וידיאו בנאליים מאספות בחירות, עם קצת אימג׳ים של דולרים, וושינגטון ובורסה. מה שבלט בו, והפך אותו ללהיט רשת וטלוויזיה, הוא הטקסט. הוא מזכיר את גיא רולניק ב'מגש הכסף';  או נאום בחירות של ברני סנדרס. אבל לא, הדברים יצאו מפיו של דונלד טראמפ והכו חזק בבטן של המצביעים באוהיו, בפנסילבניה ובמישיגן. הנה, מילה במילה:

״המטרה של התנועה שלנו היא להחליף ממסד פוליטי כושל ומושחת בממשלה חדשה בשליטתכם: בשליטת העם האמריקאי. מבחינת הממסד, מיליארדי דולרים מונחים על הכף בבחירות האלה. מי ששולטים במסדרונות הכוח בוושינגטון, יחד עם בעלי האינטרסים הגלובליים, לא רוצים בטובתכם. הממסד הפוליטי שמנסה לעצור אותנו הוא זה שאחראי להסכמי הסחר ההרסניים שלנו, ולמדיניות חוץ וכלכלה ששתתה את הדם מארצנו. הממסד הפוליטי הביא להרס המפעלים והמשרות שלנו, שהוברחו למקסיקו, לסין, לכל רחבי תבל… מערך הכוח הגלובלי הזה אחראי להחלטות הכלכליות ששדדו את מעמד העובדים שלנו, רוששו את ארצנו, ושמו את הכסף הזה בכיסים של קומץ תאגידים גדולים וישויות פוליטיות. הדבר היחיד שיכול לעצור את המנגנון המושחת הזה – זה אתם. הכוח היחיד שחזק מספיק להציל את ארצנו – זה אנחנו. אני עושה את זה למען האנשים ולמען התנועה, ואנו ניקח בחזרה את הארץ הזו – למענכם״.

כבר בשלב מוקדם, ובסתירה לציונים הכלכליים המחמיאים של ממשל אובמה, הצליח טראמפ לזהות את הכוח העממי החזק ביותר בארה״ב כיום: מצוקת הבלתי־מחוברים. אלה שנותרו בצד הדרך, מביטים בעיניים כלות ברכבת השפע הדוהרת אל האופק הליברלי. ההסבר השחוק לזעם ההמונים, בוודאי ביחס לאוהדי טראמפ, התמקד לאורך כל השנה בגזע ובצבע: ״אמריקה הלבנה״ מול המהגרים שמשנים את אופייה. אלא שארה״ב תמיד הייתה מדינת מהגרים. מה שמשתנה בה באופן מהותי הוא הפער החברתי.

אחד מביטוייו הקשים של הפער הזה הוא הירידה בתוחלת החיים של אמריקאים לבנים מהעשירונים התחתונים. לא היה כדבר הזה בארה״ב מאז השפל הגדול של שנות ה־30, וגם לא בשום מדינה מפותחת אחרת. מה שהיה במשך דורות נחלתם של שחורים ומיעוטים, מכה עכשיו בלבנים ממעמד בינוני־נמוך: תחלואה ומוות כתוצאה מסמים, מאלכוהוליזם ומהתאבדות. אמריקאים עניים מתים בגיל צעיר בהרבה מאמריקאים עשירים; והפער ביניהם בתוחלת ובאיכות החיים גדל במהירות.

נקודת המפתח היא שהקדנציה הכפולה של אובמה לא שינתה את המצב באופן מהותי. חמור מכך: ספינת הדגל של נשיאותו, ביטוח הבריאות ״אובמה־קר״, עלתה על מעין שרטון וגרמה נזק אדיר לקמפיין קלינטון – יותר מפרשת האימיילים וההחלטות התמוהות של ראש ה־FBI. ב־1 בנובמבר, שבוע לפני הבחירות, קיבלו עשרות מיליוני אמריקאים דרישות תשלום לביטוח הבריאות שלהם בסכומים כפולים: פרמיה ממוצעת של 500 דולר בחודש קפצה לאלף. הזעם על ״אובמה קר״, שממילא היה גדול, התפרץ. טראמפ הכה על הברזל הלוהט הזה בכל נאום ונאום בישורת האחרונה.

אין הרבה סיכוי שטראמפ יממש אפילו חלק קטן מהבטחת הבחירות העצומה הגלומה בתשדיר המהפכני שלו, כמו בקמפיין כולו. מינוייו הראשונים לתפקידי מפתח הם מעומק הביצה הוושינגטונית ומצמרת ההון־שלטון. אבל הצלחתו המדהימה מלמדת שהציבור בשל למסרים כלכליים־חברתיים מרחיקי לכת, יותר מכפי שמקובל לחשוב. זה המסר המרכזי של 2016. מי שמעוניין להיאבק בגל הפופוליזם השוטף את העולם, וגם את ישראל, מוטב שיפנים את הלקח.

.

צילום: איי־אף־פי, אימג'בנק

.

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook