fbpx

הפרדוקס על פי הוליווד

0

"עד כמה עמוקה השליטה היהודית בהוליווד?“, שואל ג‘ואל סטיין, מפיק יהודי הוליוודי, במאמר שכתב ל“לוס אנג‘לס טיימס“ בשלהי 2008. סטיין משיב שכאשר ראשי האולפנים רכשו מהעיתון עמוד שלם כדי לפרסם מודעה בה הם דורשים מאיגוד שחקני המסך לחתום על חוזה עמם, המכתב הגלוי היה חתום על ידי נשיא ”ניוז קורפוריישן“ פיטר צ‘רנין יהודי), יו“ר פרמאונט בראד גריי (יהודי), מנכ“ל דיסני המשותף רוברט אייגר (יהודי), יו“ר סוני פיקצ‘רז מייקל לינטון (הפתעה, יהודי הולנדי), יו“ר האחים וורנר בארי מאייר (יהודי), מנכ“ל CBS לזלי מונבס (כל כך יהודי עד שדודו מדרגה שנייה הוא דוד בן־גוריון), יו“ר MGM הארי סלואן (יהודי) ומנכ“ל NBC יוניברסל ג‘ף צוקר (מגה־יהודי). ”אם אחד מהאחים (המפיקים) ויינשטיין היה חותם אף הוא על העצומה הזאת“, מסכם סטיין, ”הקבוצה הזאת – לא רק שהיה לה הכוח לסגור את כל הפקות הסרטים, היא גם הייתה מספיקה ל‘מניין‘ עם מספיק מים בידיה בשביל למלא מקווה שלם“.

באופן מפתיע, למרות הנוכחות הרבה של יהודים מאחורי ולפני המצלמה באולפנים הגדולים של הוליווד, ועל אף יכולתם הפוטנציאלית להשפיע על נושאי הסרטים והמסרים האידיאולוגיים להם, רק מיעוט זניח יחסית מהקולנוע ההוליוודי מראשיתו ועד היום עוסק באופן ישיר וברור ביהודים, יהדות, יחסי יהודים ולא יהודים, יחסי חרדים וחילונים, ישראל והיחסים בין יהדות ארה“ב וישראל. אמנם נוצרו עד כה בהוליווד כמה מאות סרטים העוסקים בסוגיות יהודיות, אך זו כמות זעירה בהשוואה לעשרות אלפי ההפקות שנעשו במהלך 100 שנות קיומה של תעשיית הקולנוע בעיר המלאכים. מעט הסרטים המציבים במרכזם דמויות המוצגות כיהודיות מצטמצמים בדרך כלל לז‘אנרים כמו קומדיות רומנטיות ודרמות משפחתיות, ובולט המיעוט היחסי של דמויות יהודיות בז‘אנרים ”גבריים“ כמו מותחנים, סרטי אימה, סרטי פעולה, סרטי הרפתקאות, פנטזיה ומדע בדיוני.

אמנם עשרות מיליוני אמריקאים ממיעוטים אתניים אחרים בארה“ב כמו היספאנים, אסייתים, הודים וערבים סובלים מייצוג קולנועי וטלוויזיוני מצומצם אף יותר מזה של היהודים, ואף כמות הסרטים ההוליוודיים העוסקים במצב הקהילה האפרו־אמריקאית מצומצמת יחסית לאחוז השחורים בחברה האמריקאית, אך קבוצות אלה, בניגוד לבני ישראל, מעולם לא נחשבו בתודעה האמריקאית והעולמית כבעלות הבית של האולפנים הגדולים והבינוניים. מיתוס השליטה היהודית בהוליווד תקף ועוצמתי ככל שהיה במשך קרוב ל־100 שנה – לפחות עד כניסתם לזירה ההוליוודית של השחקנים החדשים, תאגידי אלקטרוניקה, קולנוע ובידור יפניים ענקיים כמו סוני – לא ממש בא לידי ביטוי ברוב הסחורות הקולנועיות של אולפני היהודים.

הסקרים אמנם קובעים כי ב־2008 האמינו רק 22 אחוז מהאמריקאים שהיהודים שולטים בקולנוע ובתרבות הפופולרית בארה“ב – לעומת לא פחות ממחצית האמריקאים שהיו בטוחים בכך באמצע שנות ה־60 – אך כמו רבים מהמיתוסים המודרניים, גם במיתוס השליטה היהודית בתקשורת ובתרבות האמריקאית יש איזשהו גרעין של אמת. האמת ההיסטורית היא שהמייסדים של תעשיית הקולנוע בהוליווד היו סוחרים ואנשי עסקים יהודים מניו יורק וניו ג‘רזי שמאסו בטייקון הקולנוע האגרסיבי תומס אלווה אדיסון ובשליטתו בשוק הסרטים בחוף המזרחי, וביקשו מפלט מהאנטישמיות העזה שהופגנה כלפיהם בתעשיית הקולנוע ומחוצה לה.

לכתבה זו יש המשך. הכתבה המלאה פורסמה בגיליון המודפס

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook