fbpx

טווחי המחירים של עריכת הסכם ממון

הסכם ממון הוא אחד ההסכמים החשובים ביותר בין בני הזוג הנערכים לפני הנישואים. מדובר בהסכם העוסק בעיקר בענייני חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה או פטירה של אחד מהם אז נכון, לא מדובר בהסכם רומנטי במיוחד, ויש עמו לא מעט חששות, בד"כ מבן הזוג שאינו על הממון, הסיבה לכך היא דיון בגירושים עוד בטרם באתם בברית הנישואים בכלל.הסכם זה מעיד דווקא על קבלה והבנה. הבנה שסטטיסטיקת הגירושין גדולה, והסיכוי שבני זוג ייפרדו הוא גדול מבעבר, והבנה שאפשר לעשות זאת אחרת. בעצם עריכת הסכם ממון מסדירים בני הזוג את רצונם וכוונתם כיצד יתחלק רכושם וכספם במקרה וייפרדו בעתיד.

0

אילו גורמים משפיעים על מחיר הסכם ממון?

כל זוג שמגיע לעורך דין על מנת לערוך הסכם ממון הוא בעל נתונים שונים. נתונים אלו יכולים להשפיע בסופו של דבר על המחיר שהזוג ישלם על עריכת הסכם ממון. כך למשל, מחיר עריכת הסכם ממון לפני החתונה יהיה שונה ממחיר עריכת אותו ההסכם אחריה. כמו כן, ככל שלבני הזוג יש רכוש רב יותר ומורכבות לגבי חלוקתו, כן עולים הסיכויים לכך שמחיר הסכם הממון יהיה גבוה יותר. בעוד שאם בני הזוג מגיעים לעורך הדין עם הסכם ממון מוכן מראש, והם סיכמו עם עצמם את כל התנאים הנחוצים, עלות הסכם שכזה עשויה להיות נמוכה יותר. בני זוג חייבים להבין שעריכת הסכם ממון לפני נישואין אינה דבר של מה בכך. מורכבויות ושאלות שנשאלות על ידי עורך דין יפתחו בפניהם פתח לחשיבה ועל כן ההמלצה שלנו היא לא לערוך הסכם זה לבד.

כמה יכול לעלות הסכם ממון בפועל?

עריכת הסכם ממון יכולה לנוע בטווח המחירים שבין 4,000 שקלים ל-12,000. ההבדל בין התעריפים נובע ממורכבות ההסכם ומהיקף רכושם. לעיתים בני זוג ירצו להחריג נכס אחד, למשל דירת מגורים, ולייצר בגינה מנגנון חלוקה משתנה במהלך השנים ולעיתים ההסכם יכלול גם חלוקת עסקים משותפים או מופרדים, דיון בפערי השתכרות ומוניטין. 

מכל מקום, עורך דין מקצועי תמיד יכין את בני הזוג להוצאות הצפויות לו, יספק את כל המידע הרלוונטי וכמובן יעניק הצעת מחיר מפורטת. 

נוסף על התשלום לעריכת הסכם ממון בנוכחות עורך דין, על בני הזוג לאשר את ההסכם באם הם מתעתדים להינשא, אצל נוטריון או בפני שופט. באם בני הסוג אינם מתכוונים להינשא, חתימה מול עורך הדין שערך את ההסכם, מספיקה להכלתו. אגרת בית משפט משתנה מעת לעת וניתן למצוא את התעריף המעודכן בפרסומים משרד המשפטים.

חשיבותו של הסכם ממון לפרק ב

הסכם ממון הוא אחד ההסכמים החשובים לבני זוג המעוניינים לפתוח פרק ב בחייהם, ובמקרה זה לא מומלץ לוותר על שירותיו של עורך דין מקצועי. הסכם הממון עוזר להגן על רכושם של הילדים מנישואים קודמים, כך שכאשר בני הזוג מחלקים את רכושם באופן הוגן, ילדים אלה זכאים לרשת כספים ונכסים במידת הצורך. כמו כן, הסכם ממון מספק שלווה להורים העוזרים לזוג הצעיר מבחינה כלכלית, שכן הם יודעים שבמקרה של פרידה, הרכוש שבו השקיעו עבור בני הזוג יעבור לבנם או בתם. 

האם אפשר לערוך הסכם ממון לבד?

אמנם קיימת אפשרות לוותר על שירותיו של עורך הדין ולערוך את ההסכם באופן עצמאי (ולאחר מכן לתת לו תוקף משפטי), אך לא מומלץ לעשות זאת. הסיבה לכך היא שבמקרים רבים קיימת סכנה שבני הזוג לא יכללו את כל הסעיפים הרלוונטיים, ובבואם להתגרש הם עלולים להיקלע לוויכוחים בלתי פוסקים שיביאו להוצאות נוספות. כאשר עורכים את הסכם הממון בנוכחות עורך דין מקצועי, מכסים את כל הסעיפים הדרושים ועוברים על כל הדרישות של שני הצדדים, על מנת שלא להחסיר דבר. 

מחפשים עורכת דין הסכם ממון או מגשרת? הכירו את עו"ד דגנית אלישיב, עורכת דין מקצועית המלווה זוגות רבים בתהליכים של עריכת הסכמי ממון, גישור גירושין, צוואות ועריכת ייפוי כוח מתמשכים.

    LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook