קרי מתיסון מ'הומלנד' כמטאפורה לאמריקה // גדי להב

0

כמו אנשים, יש דמויות טלוויזיוניות שהראש אומר לנו לשנוא אותן, אבל הלב שומר להן פינה חמה. כמו נערה מתבגרת בת 16 אנחנו נמשכים אל "האיש הרע", וככל שהוא מרושע יותר אלינו – כך אנו מביטים בו במבט עורג יותר.

קרי מתיסון, איך נאמר, היא לא אחת הדמויות האלו. בין שלל הגיבורים הרעים, הפסולים מוסרית, המשחיתים את הנפש שהשתלטו על המסך שלנו – מטוני סופרנו ועד וולטר ווייט – קרי היא סחית מרעננת. היא לא שותה, לא עושה סמים, לא הולכת לזונות. היא נלחמת ברעים, והרעים במקרה שלה הם הכי רעים, דאעש סטייל, עורפי ראשים ששמים בכיס הקטן אפילו את ג'ופרי באראתיאון ומתדפקים על גבולותינו. היא פטריוטית אמיתית, והיא מסורה ואמיצה וחרוצה. לא נפתלי בנט, לא יאיר לפיד ולא ציפי לבני יוכלו להגיד עליה מילה רעה. והיא גם דו־קוטבית. מגיע לה קורטוב של אמפתיה. ועדיין, משהו בנו ממשיך להביט בה במבט חמצמץ.

קשה לשים את האצבע בדיוק על הנקודה. אולי אלה הגבינים במצח, אולי המבט ההיסטרי בעיניים. אולי זו ההוויה המלחיצה שלה, ואולי אלה הרומנים ההזויים שלה. לגבי הנקודה האחרונה, זה יותר מאולי; בחייאת, עד שהתאוששנו מהטרוריסט הג'ינג'י, היא הייתה צריכה לפתות קטין פקיסטני בתול? כאילו, קלייר דיינס היא בחורה טובת מראה, ובכל זאת – אפשר לומר ּ הרבה דברים על סצנות המין של קרי, "סקסיות" אינה אחד מהם. וכמו הפער בין סצנות ּ הסקס לסקסיות, כך הפער בין הפעולות האהודות של קרי לאהדה לקרי עצמה. וזה לא קל, להיות הדמות הראשית, לסחוב את הסדרה על גבך, כשדמויות מסביב, כמו סול או קווין, זוכות לאהדת ההמונים במקומך.

ובעונה הזו, הרביעית, יוצרי 'הומלנד' עשו הכול כדי שנחבב את קרי. שנבין ללבה. שנקבל באהדה את מה שעובר בגלגלים ההיפראקטיביים שמתחת לשיער הבלונדיני הזה. לכן הופגזנו באינספור לחיצות על כפתור האמפתיה. העונה מתחילה בהוראה של קרי להפצצה שהופכת חתונה לבית קברות. אחר כך היא רואה איך האיש שהרגע היה לידה באוטו עובר לינץ' "עד שאין לו פנים", במילותיה שלה. הלאה: לא מספיק שהיא מקריבה את עצמה ושוכבת עם הילד הפקיסטני, היא זוכה לראות אותו מחוסל לנגד עיניה. ועל הטבח בשגרירות אין מה לדבר בכלל. וגם ברמה האישית: היא משאירה את בתה מאחור, אביה מת באמצע העונה ואמה באה לבקר כדי לגלות לנו שקרי למעשה ננטשה על ידה. קרי היא איוב המודרנית. אישה שכזאת, לא נאחל לה איזה רגע אחד עם סיגריה על המרפסת?

רוצים לקרוא את טורו המלא של גדי להב? הירשמו לקבלת גליון מתנה עד הבית

שתף