fbpx

בחירות בארה"ב: המסע המפתיע של ברני סנדרס // ניצן הורוביץ

0

"סוציאליסט" היא מילה כמעט גסה ב'אמריקאית'. שמאלנים בארה"ב מעדיפים לכנות את עצמם "פרוגרסיבים", מתקדמים. אבל ברני סנדרס הוא סוציאליסט גאה. מי שחושב שמיצוב כזה יוצר קוריוז פוליטי, טועה באופן עמוק. חודש לפני תחילת הפריימריז אפשר כבר לקבוע שהסנטור סנדרס הוא המועמד המפתיע והבולט ביותר במרוץ לנשיאות, אחרי דונלד טראמפ. הוא גם ההפך המוחלט ממנו מכל בחינה.

"ברני האדום" הוא מהפוליטיקאים המצליחים והפופולריים באמריקה. הוא נבחר פעם אחר פעם לראש עיר, חבר קונגרס וסנטור, ללא כל תבוסה, במשך 34 שנים. כאשר היה ראש עיר, דורג כאחד מהטובים בארה"ב. במהלך כהונתו בוושינגטון נחשב לסנטור הפופולרי ביותר בקרב ציבור הבוחרים שלו. הפוליטיקאי הנערץ עליו הוא יוג'ין דבס, מנהיג פועלים מיתולוגי שהיה מועמד לנשיאות חמש פעמים מטעם המפלגה הסוציאליסטית האמריקאית (כן, יש דבר כזה). סנדרס אפילו עשה עליו סרט. 100 שנה אחרי שניהל דבס את הקמפיין שלו מקרון רכבת עטור דגלים אדומים, מושך סנדרס קהלים עצומים לכל הופעה שלו. הוא עושה שימוש מופלא ברשתות החברתיות, שעוד יילמד בקמפיינים פוליטיים. אגב, הוא טוען שהוא כותב בעצמו את הפוסטים שלו.

הוא דור ראשון באמריקה להורים מפולין שמשפחתם נרצחה בשואה. נמשך לפוליטיקה עוד מהבית. "בחור בשם אדולף היטלר זכה בבחירות ב־1932, ו־50 מיליון איש מתו בגלל זה, ומה שלמדתי כבר כילד קטן זה שהפוליטיקה היא בעצם מאוד חשובה". סנדרס הוא כמעט קלישאה של דמוקרט מהחוף המזרחי. נולד וגדל בברוקלין, חי בוורמונט הליברלית, ויהודי גאה. אבל שום דבר בקריירה שלו ובקמפיין שהוא מוביל עכשיו לא דומה למשהו שהמפלגה הדמוקרטית הכירה עד כה.  

 • יש לו עבר פלילי. כאשר היה סטודנט ופעיל בתנועה לזכויות האזרח, הועמד לדין עקב התנגדות למעצר בהפגנה נגד הפרדה גזעית בבית ספר, ונקנס ב־25 דולר.
 • הוא פוליטיקאי עצמאי. סנדרס הצטרף למפלגה הדמוקרטית רק השנה. לאורך הקריירה הארוכה שלו היה עצמאי. למעשה, סנדרס הוא הנבחר העצמאי עם תקופת הכהונה הארוכה ביותר בהיסטוריה בבית הנבחרים ובסנאט.
 • הקיבוץ שינה את חייו. החוויה המכוננת שלו, לדבריו, הייתה החודשים שהתנדב בקיבוץ בישראל בשנות ה־60. כל הניסיונות של עיתונאים אמריקאים וגם של התנועה הקיבוצית לאתר את הקיבוץ המדובר, עלו בתוהו. אחיו טוען כי זה היה קיבוץ "עם הרבה ארגנטינאים, כנראה בדרום". בירורים באור הנר, מפלסים ומגן העלו חרס, והתעלומה נותרה בעינה.
 • הוא אשף בגיוס כספים. בניגוד לכל המועמדים, סנדרס הצהיר כי יגייס מימון רק מתורמים קטנים. תוך 24 שעות מכניסתו למרוץ, גייס 1.5 מיליון דולר. לאחר ארבעה ימים – 3 מיליון. ביולי כבר גייס 15 מיליון, ובספטמבר הגיע ל־26 מיליון, ושבר את השיא של ברק אובמה מ־2008 בקצב הגיוס. עד כה, יותר מ־2 מיליון אמריקאים תרמו לסנדרס.
 • יש מצב שהוא מנצח. אוניברסיטת מערב אילינוי היא תיכון בליך של אמריקה. בחירות דמה באוניברסיטה הזו הצליחו לחזות מי ינצח בכל מערכת בחירות ב־40 השנים האחרונות. לפי ההצבעה שם הפעם, ברני סנדרס יהיה הדייר הבא בבית הלבן. הכיצד? הרי סנדרס מפגר באחוזים ניכרים אחרי הילרי קלינטון במפלגה הדמוקרטית. ובכן, מתברר שלפני שמונה שנים אובמה היה בדיוק באותו מצב, מול אותה קלינטון. גם אז חזתה האוניברסיטה כי הסנטור השחור, האלמוני כמעט, הוא שינצח בסופו של דבר. יתרון אחד כבר יש לסנדרס: ממוצע הסקרים בהתמודדות שלו מול טראמפ מצביע על יתרון לסנדרס. נשמע דמיוני? לא יותר דמיוני מהעובדה שכריש נדל"ן מתכנית ריאליטי הוא המועמד הרפובליקני המוביל.
  .
  לחצו כאן ותוכלו לקבל את הגיליון החדש של ליברל במתנה עד הבית
  .
  צילום: אימג'בנק

LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook