fbpx

איך נולד הקשר הגאוני וההרסני בין מוזיקה וסמים

0

בשדה מרעה גדול של מחלבה קטנה, על גבולה של עיירה קטנה בשם בית אל, עמדו מארגניו של פסטיבל מוזיקה והמתינו דרוכים ל־25 אלף איש. היו שם דוכני מזון ל־25 אלף איש, מספיק מים ל־25 אלף איש, צוותים רפואיים ל־25 אלף איש ובתי שימוש ל־25 אלף איש. בשעות הבאות דרסו את גדרותיו ושעריו יותר מחצי מיליון צעירים וצעירות עם פרחים בשיער ומבט מוזר בעיניים.

כך שעל פי כל אמת מידה סבירה, באוגוסט 1969 היה אמור להתרחש במדינת ניו יורק אסון קטסטרופלי בקנה מידה אפי. המזון והמים אזלו תוך שעות. מושל המדינה, נלסון רוקפלר, הכריז על האתר כאזור אסון. הכאוס היה מוחלט. ולכאורה לא סייעה לו כלל העובדה שחלק מהנוכחים, ואולי מרביתם, בדיוק שלחו את המוח שלהם הרחק אל החלל החיצון.

בכל תולדות המין האנושי, עד לאותו רגע, לא נראה ריכוז כזה של חומרים משני תודעה פר מטר רבוע. הפוסטרים שפרסמו את הפסטיבל הבטיחו "שלושה ימים של שלום ומוזיקה", אבל ההמון שהתגודד סביב הבמה התממש יותר כמו הזמנה לאפוקליפסה מתודלקת באל־אס־די וקנאביס, ספידים ודאונרים, אופיום וחשיש, פטריות פסילוסיבין וכפתורי פיוטה. באופן מעט מתמיה, סוף העולם סירב להגיע. המיתולוגיה ניצחה את הפאניקה. אגדת וודסטוק נולדה.

נקודת השיא של החיבור העל־זמני בין מוזיקה וסמים, פסגת האופוריה של תרבות הנגד ההיפית ודור שלם שאימץ אותה, אהבה חופשית ותודעה נוזלית, כולם חברו יחדיו בקול רעש אדיר לצלילי ג'ימי הנדריקס, ג'ואן באאז, ראווי שנקר, גרייטפול דד, ג'ניס ג'ופלין, סליי סטון ומשפחתו ועוד עשרות מוזיקאים אחרים שהופיעו על הבמה כשהם מטוגנים והמומים לא פחות מהקהל העצום שמולם. ביחד הם עשו היסטוריה.

בדו"ח מיוחד שחיברה מחלקת התברואה של ניו יורק חודשיים אחר כך, מדווחות הרשויות על 797 אנשים בלבד שנזקקו לטיפול רפואי כתוצאה משימוש בסמים, כולל מקרה מוות אחד כתוצאה ממנת יתר של הרואין. הסרט התיעודי שליווה את הפסטיבל ביקש לצמצם – אם לא להעלים כמעט לגמרי – את סעיף השימוש מהקרנבל ההיפי שהתפתח במקום. הבמאי, מייקל וודלי, סיפר שלא רצה לסייע לממסד להשחיר ולהכפיש את מה שהיה בעיניו מאורע מושלם.

אבל הרוק הפסיכדלי והסמים הלא חוקיים היו אבני היסוד של תנועה שביקשה לנפץ את המחסומים שהניח בפניה הקפיטליזם השמרני. זה היה, כפי הנראה, המרד הכיפי ביותר בכל הזמנים. "היינו צריכים רק לגדל שיער, לעשן משהו ולהאזין לרוק חדשני, וזה היה מספיק כדי להכתיר אותנו כמורדים חתרניים", אמר שנים לאחר מכן ווייבי גרייבי, מהדמויות הבולטות בסצנה ההיפית של סן פרנסיסקו, "אבל בוודסטוק הדגמנו בפעם הראשונה איך זה יכול לעבוד בסקאלה של עיר. וזה באמת הבהיל המון אנשים".

זו לא הייתה הפעם הראשונה וגם לא האחרונה שבה נחשף הקשר האינטימי הזה בין צלילים, מקצבים והתודעה האנושית, אבל העולם כולו הביט בארוכי השיער שהתבצרו בשדות המרעה של המחלבה בבית אל והיה מוקסם כפי שהיה גם מאוים. שם הקוד "סקס, סמים ורוקנרול" הסתיר מאחוריו אמת גדולה יותר: הסוד העתיק התגלה מחדש. תיבת הפנדורה של התודעה נפתחה שוב לקבלת קהל.

[ איור: תום אנגלר ]

רוצים לקרוא את המשך הכתבה? הירשמו כאן ותוכלו לקבל את גיליון 'ליברל' החדש במתנה עד הבית!

רוצים לקבל את המגזין בכל חודש עד הבית? עכשיו במבצע למנויים חדשים - גיליון ראשון במתנה.
השאירו פרטים ונחזור אליכם:

LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook