fbpx

אומת הטיפשים

פרויקט מאת יונתן שם־אור

0

פרולוג

היהודים הם העם הכי חכם בעולם.

הם חכמים במישור התיאורטי, וחכמים גם באופן מעשי. בכל קנה מידה שבו בני אדם יודעים ויכולים למדוד חוכמה, היהודים מובילים. בהרבה. רק שתי אלפיות מאוכלוסיית כדור הארץ, פחות מ־15 מיליון, מה־7.5 מיליארד שמסתובבים על הפלנטה, והם הצליחו לקבל רבע מכל פרסי הנובל.

זה עולם אנטישמי. אולי בגלל השכל הזה שמרגיז את כל השאר. לתת פרסים ליהודים עולה לנוצרים טובים בכיווצי בטן גדולים. בלי זה, בלי עיקום האף של 'עוד פעם היהודים האלה', כמות הפרסים הייתה מוכפלת. עם של גאונים. בלי צחוק. בלי אירוניה. בלי שום גיחוך.

זה התחיל עם התנ"ך. העוצמה של הרעיון התיאולוגי בספר ששינה את העולם, גאונית כמו הגלגל. עד שהופיע האל העברי, היחסים בין בני האדם לאלים היו בנויים על הדדיות. תקריב לי קורבן, תקים לי מקדש – ואני, האל, אגמול לך. יד רוחצת יד. בניגוד מוחלט למה שחושבים היום אנשים דתיים, גם בתרבויות אליליות היו חוקי מוסר. גם אצלם, היוונים והבבלים, הפרסים והמצרים, מלכי שומר וקיסרי סין, אסור היה לגנוב, לרצוח או לנאוף. גם שם היו מערכות משפט שהענישו. משה, הנסיך המצרי שהוביל את עם העבדים, בא עם תפיסה מהפכנית. מעכשיו, הוא הודיע, היחסים בינך ובין החבר שלך הם עניינו הישיר של האל. זה לא רק של המלך. המוסר שייך לאלוהים.

ברגע שאתה מכניס אלוהים כזה לנשמה, צריך הרבה פחות שוטרים ושופטים. אולי משה המציא את הפטנט הזה בתור כלי שליטה. קשה מאוד להנהיג עם נודד. והכנסת מפקח שמימי לתוך הלב עוקפת את הצורך בכוחות שיטור. אולי. כך או כך, הרעיון כי גניבה, עושק, רצח, ניאוף ושלל ההתנהגויות האנושיות שפוגעות במרקם של הקבוצה הן ציווי דתי, אמוני, הוא התרומה של היהודים לציביליזציה האנושית. זה תפס. מחצית האנשים בעולם משייכים את עצמם, במידה זו או אחרת, לאותו אלוהי המוסר שתובע ממך, בשם הדת, להתנהג כמו בן אדם.

אבל לאלוהי המוסר הזה יש גם צד אפל. דווקא מפני שהוא כל כך חזק, החיים בצלו מונעים התפרעות אינטלקטואלית. השליטה שלו על כל תחומי החיים וההכרה בעליונות המוחלטת שלו מעקרות מראש חשיבה ביקורתית אמיתית, שרק היא המפתח להתקדמות בכל תחום שהוא.

הגלות טיפחה את השכל היהודי. בתוך הגטאות, יהודים השחיזו את המוח בפלפולי גמרא. כל הילדים למדו קרוא וכתוב. כולם, בלי יוצא מן הכלל. עד העת החדשה, זה היה נדיר מאוד. רוב האנשים, הלא יהודים, היו אנאלפביתים. והם יצרו מערך אנתרופולוגי יחיד במינו בכל תולדות האנושות. רק אצל היהודים השכל הביא אותך לראש הפירמידה החברתית. לא כסף, לא כוח. התלמיד החכם היה פרס השידוכים הגבוה ביותר לבתו של הגביר. בכל חברה אנושית אחרת, המכניזם היה פשוט בהרבה. כסף הלך לכסף. אצולה התחתנה עם אצולה. רק אצל היהודים, בנות העשירים השתוקקו וקיבלו את הגבר הכי חכם בסביבה.

 

**************

פרסי הנובל לא מחולקים באופן זהה. במדעים מקבלים היהודים רבע מכל הפרסים, בספרות רק 12%, ובכלכלה הם מנצחים. 40%. השאלה הידועה, 'אם אתה כל כך חכם למה אתה לא עשיר' לא תופסת לגבי היהודים במערב. בטח לא בארה"ב, שבה חיים פחות או יותר אותו מספר של יהודים כמו בישראל, 6 מיליון בכל מקום, וביחד הם כמעט 90% מכל העם.

היהודים של ישראל הצליחו לקבל רק תשעה פרסי נובל (בלי פרסי השלום). קצת פחות מ־2% מכלל הפרסים מאז שהמדינה קמה. לא רע ביחס למדינות אחרות, אבל התרסקות מוחלטת מול היהודים הלא ישראלים.

בהשוואה ליהודי העולם, הישראלים פשוט מטומטמים. המדינה העצמאית טיפשה אותם.

 

בחלם חירבנו את מדינת היהודים

למה התחילו לבנות את הרכבת התחתית 40 שנה אחרי שהחליטו להקים אותה? למה נתנו את אוצרות הטבע של המדינה חינם אין כסף? למה השירות הצבאי ארוך כמעט כמו בזמנים שעל הגבולות הצרים של ישראל חנו צבאות אויב? למה לוקח עשר שנים לסגור מרפסת, אבל כאשר סוף־סוף בונים, הורסים את הטבע, מחסלים את הארץ ומכערים את נופיה לדורות? למה במבצע לא גדול בעזה מביאים שלוש אוגדות, שפעם הספיקו להביס את צבא מצרים, כדי להתגושש עם כמה מאות לוחמי חמאס, ועדיין לא מכריעים אותם?

למה יש מחסור ברופאים, אבל אין כאן מספיק מקומות באוניברסיטה כדי להכשיר אותם? ולמה, כאשר דוחים סטודנט לרפואה, מקבלים אותו לעבודה עם התואר שקיבל בבודפשט או בבולוניה? למה אין מלגות לכל מי שרוצה ללמוד הנדסה, מדעים, טכנולוגיה? ולמה מתירים להקים עשרות מכללות שפולטות מדי שנה אלפי עורכי דין שנכנסים למעגל העוני, במקרה הטוב, אם הם מוצאים בכלל עבודה?

למה עדיין אין רכבת לאילת? למה אין תחבורה ציבורית נוחה, נעימה, שתשאיר את המכונית בבית? למה מתעקשים לבנות עוד ועוד שכונות וערים על האדמה המתכלה והסופית של הארץ הקטנה הזאת, במקום להחליף את בתי הערים הקיימים? לא חייבים מגדלים, אגב, גם שמונה קומות במקום הארבע שמרכיבות את רוב בתי תל אביב יאכלסו את הביקושים.

למה לא משלמים למורים הרבה יותר, ממש הרבה, כדי למשוך להוראה את הטובים והמוכשרים שבינינו, כך שהעתיד יהיה חכם יותר? למה נותנים לחברות ישראליות לבצע אקזיטים שמעשירים את היזמים אבל מדללים את התשתית? למה לא מעודדים אותן להישאר כאן, ולגדול מכאן לכל העולם? למה לא מלמדים אנגלית מכיתה א', ולמה לא מביאים לשם כך מורים ומורות שזו שפת אמם? למה כל מגע עם רשות ממשלתית או עירונית נראה כמו פרק מספר של קפקא?

למה לא מעלים את שכר המינימום כך שיספיק לקיום מעל קו העוני? למה לא מאפשרים לעצמאים קטנים, אלה שמעסיקים את רוב העובדים ומחזיקים את רוב המשק, להתפתח, לחיות ולשגשג? למה מועכים את התרבות, לא רק בשיטת מירי רגב, אלא בכלל, ומחזיקים מוסדות ובנייני ענק, עם מנהלים ומנגנון, במקום לתמוך באופן ישיר ביוצרים עצמם?

למה הכול כל כך קשה כאן, כשאפשר אחרת? ואפשר. ודאי שאפשר. המקום הכי עצוב בכל משרד ממשלתי, בכל חברה גדולה, הוא הארכיון. שם, בארונות ברזל, קבור השכל. אינסוף הצעות של ועדות. ניתוחים, תבונה. לא בהכרח גאונות, אבל שונה לגמרי ממה שאנחנו רואים, חווים וחיים יום־יום. טיפשות מוחלטת.

 

חוכמה היא אומץ

מי שהגיע אל מבדקי הקצונה של צה"ל, נתקל שם בתרגיל הקורות. קבוצת הנבדקים, עם מספרים גדולים על הגב, מוצבת לפני קורות גדולות שמונחות על האדמה. מסביב, הפסיכולוגים והבודקים מביטים על המתרחש. המשימה תמיד מורכבת. יש איזשהו מכשול, שאפשר לעבור אותו רק אם מניחים את הקורות בצורה מסוימת מאוד, שמצריכה תחכום, מחשבה ושיתוף פעולה.

הנבחנים, להוטים להוכיח 'מנהיגות', מתחילים בצעקות. קדימה חבר'ה, תפוס מפה, תרים את הקורה הזאת משם. הצועקים נכשלים. בלי להתרחק קצת ולחשוב על הפתרון, זה אף פעם לא מצליח. רק הנבדק שהולך הצדה, מתעלם מהמולת הצעקות ומתעמק בבעיה, אולי יצליח לפתור.

ישראל עומדת מול המכשול, וכולם צועקים. הקורות מונחות שוב ושוב, פעם כך ופעם אחרת, אבל אף פעם לא באופן שמאפשר מעבר. זה בגללך, הם צורחים אחד על השני, זה בגללך, צריך לתפוס ככה, מפה, לא משם. התוצאה תמיד אותה תוצאה.

ישראל 2016, אין שום איום קיומי אמיתי על המדינה, הצבאות הערביים מסביב מפורקים או מחלידים. הכלכלה פורחת. מבחינת העושר הלאומי, התמ"ג, ישראל נמצאת בין 25 המדינות העשירות בעולם, אבל התחושה היא שהכול מתפרק. כאשר כולם מחנים את המכוניות שקנו בליסינג או קיבלו מהחברה, לפני שהם נוסעים לחופשה בחו"ל שמומנה בעוד הלוואה, הם מורידים מעצמם מגִני דוד וחולצות עם כיתובים בעברית. לא נחמד להיות ישראלי בחוצלארץ.

יום השחרור מהצבא הוא דו־קוטבי. אופוריה ודיכאון. כל מסלול עתידי נראה חסום. בינתיים דוחים את ההכרעה, נוסעים לטיול הגדול, וחוזרים הביתה בגיל 22. בני השכבה בארצות המערב כבר אחרי ארבע שנים באוניברסיטה. דקה לפני הדוקטורט. אלה שמוותרים על ההשכלה הגבוהה – כי הבינו ששנות לימוד יקרות יביאו אותם בדיוק אל אותו שכר מינימום של העוני, אז בשביל מה – הולכים אל מסלולי העבודה כדי להיתקע במשך שנים באותו מצב. אלה שמנסים עסקים מתחרטים אחר כך, במשך שני עשורים, על הטמטום הנאיבי שגרר אותם לחובות אישיים של מאות אלפי שקלים. בעסק, אפילו קטן, זה קורה בניד עפעף. יחד עם האוניברסיטה והמכללה, העסקים הקטנים הם בורות המוות של צעירי המקום הזה. אנשים לא רואים שום אופק. הקורות על האדמה. הקבוצה לא מצליחה לייצר מספיק שכל כדי להתגבר על המכשול.

מדינת היהודים איבדה את היכולת לחשוב בבהירות, בצלילות הדעת. חוכמה איננה רק איי־קיו גבוה. זה תנאי הכרחי, אבל ממש לא מספיק. איינשטיין ופרויד, קפקא ומרקס, לארי פייג' ומארק צוקרברג מעולם לא כיכבו בצמרת האיי־קיו. מועדון הגאונים של 'מנסה' מכיל סוכני ביטוח עם איי־קיו של 180 ויותר. לאיינשטיין היה רק 160. חוכמה, מאז ומתמיד, היא קודם כל אומץ. היכולת הנפשית לעזוב את נתיבי המחשבה המוכרים, ולצעוד לבד אל הלא נודע. על זה מקבלים נובלים. עם זה מעצבים את העולם.

הטיפשות הישראלית לא התחילה היום. אדני האיוולת הונחו לפני שנים, ולבני הטמטום שבונות את קירות המקום מתווספות כל הזמן, ומגביהות את החומה שחוסמת את השכל. הרבה פעמים אנשים טוענים שהמצב של ישראל הוא תוצאה של מבנים פוליטיים, של מערכת גיאו־אסטרטגית, של סביבה עוינת, של עוללות, מה אתם רוצים, ישראל בקושי נולדה, על סרגל הגיל של האומות היא עדיין בחיתולים. אבל אלה הם תירוצים.

ברוב הצמתים, ישראל תמיד בוחרת בפתרון המטומטם ביותר. אנחנו לא נמצאים בתוך הבור הזה, שהחכם לא היה נכנס לתוכו והפיקח מצליח להיחלץ ממנו. אנחנו זה המטומטם שתקוע בתוך הבור, והדרך שאנחנו מוצאים מביאה אותנו לתהום עמוקה יותר.

לכתבה זו יש המשך. הכתבה המלאה פורסמה בגיליון המודפס.

 

רוצים לקבל את המגזין בכל חודש עד הבית? עכשיו במבצע למנויים חדשים - גיליון ראשון במתנה. השאירו פרטים ונחזור אליכם:
LinkedInEmailWhatsAppTwitterFacebook